https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nejvetsi-farmu-nosorozcu-na-svete-koupila-v-jar-nevladni-organizace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Největší farmu nosorožců na světě koupila v JAR nevládní organizace

5.9.2023 11:48 | JOHANNESBURG (ČTK)
Jihoafrická republika je domovem téměř 80 procent světové populace nosorožců bílých.
Jihoafrická republika je domovem téměř 80 procent světové populace nosorožců bílých.
Největší farmu ohrožených nosorožců jižních bílých na světě, která se nachází v Jihoafrické republice a je domovem 2000 jedinců tohoto pytláctvím zdecimovaného druhu, koupila nevládní organizace African Parks. Podle informací agentury AFP je v plánu zvířata postupně vrátit do volné přírody.
 

"African Parks se stala novým vlastníkem Platinum Rhino, největšího soukromého chovu nosorožců v zajetí na světě," uvedla nevládní organizace, s níž je spojen britský princ Harry a která spravuje přibližně dvacet parků na kontinentu.

Bohatý 81letý jihoafrický podnikatel John Hume otevřel farmu v roce 2009 na pozemku o rozloze 7800 hektarů necelých 200 kilometrů jihozápadně od Johannesburgu. Tváří v tvář přemrštěným nákladům na svůj projekt záchrany ohrožených druhů dal v dubnu areál do dražby s tím, že hledá dalšího "milionáře", který by se ho ujal.

"Žádná nabídka však nepřišla, což tyto nosorožce vystavuje velkému riziku pytláctví", uvedla organizace African Parks. Vysvětluje, že se na ni následně "obrátilo mnoho lidí z ochranářského sektoru, aby našla řešení", a že získala podporu jihoafrické vlády.

Jihoafrická republika je domovem téměř 80 procent světové populace nosorožců bílých. Země se stala ohniskem pytláctví, rohy těchto tlustokožců jsou totiž žádané zejména na asijských černých trzích kvůli svým údajným léčivým schopnostem. Nosorožčí rohy jsou z keratinu, tedy stejné látky jako například lidské nehty.

V roce 2022 bylo podle vlády v JAR zabito 448 nosorožců, a to navzdory posíleným opatřením proti pytláctví přijatým v národních parcích. Za nosorožčí roh se na černém trhu platí 60.000 dolarů (1,3 milionu Kč) za kilogram, což je více než za kokain.

Hume uvedl, že na svůj ambiciózní projekt záchrany velkých suchozemských savců vynaložil v průběhu let 150 milionů dolarů (3,3 miliardy Kč), aniž by na tom vydělal.

African Parks plánuje v příštích deseti letech vrátit chované nosorožce do volné přírody, zejména jejich přemístěním do chráněných oblastí v Africe.

"Jedná se o jeden z největších projektů navrácení druhu do volné přírody na kontinentu," upozornila nevládní organizace. Dodala, že cílem je "snížit rizika pro tento druh do budoucna a postupně ukončit projekt chovu".


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RJ

Robert Jirman

5.9.2023 12:11
věřím, že se jim to povede, protože AP prostě umí.
Odpovědět
JM

Josef Mozek

5.9.2023 13:40
Snad jim odřežou rohy, jinak nebudou mít ve volnosti dlouhý život.
Odpovědět
Sl

Slovan

6.9.2023 06:43
Skvělých zpráv není nikdy dost :-)
Odpovědět
RP

Radim Polášek

7.9.2023 11:37
JAR jde ekonomicky poněkud dolů, tak doufejme, že tam třeba nevypukne hlad a že místní obyvatelé nepopadnou zbraně a ty zvířata nevystřílejí na maso.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist