Největší mořský větrný park má zelenou. Turbíny v Dogger Bank by pokryly čtvrtinu roční spotřeby ČR

Stejně jako větrný projekt Creyke Beck také větrný park Teeside A&B bude sestávat ze dvou větrných parků čítajících 200 turbín vybudovaných na ploše o rozloze kolem 500 (respektive 600) km2. Každý z těchto parků bude schopen do sítě dodávat výkon 1,2 GW. Pokud jde o dodanou elektřinu, podle konsorcia Forewind, stojícího za projektem, budou větrné turbíny instalované v oblasti Dogger Bank celkem ročně produkovat kolem 16 TWh. Pro srovnání, roční čistá spotřeba elektřiny v České republice je přibližně 59 TWh.
„Projekt představuje pro Velkou Británii reálnou příležitost k ještě většímu využití jejího hojného zdroje energie při současném vytvoření významných ekonomických benefitů pro severovýchodní regiony,“ řekl generální manažer konsorcia Tarald Gjerde. Velká Británie je přitom již nyní státem s největším instalovaným výkonem přímořských větrných parků na světě. Instalací plánovaných větrných turbín v oblasti Dogger Bank bude její současný instalovaný výkon v těchto zdrojích téměř zdvojnásoben.
Forewind pozastavil po udělení povolení projektu Teeside A&B všechny své zbývající projekty a nyní se plně věnuje pouze budování čtyř zmíněných větrných parků.
reklama
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Nicméně by bylo užitečné sdělit čtenářům, kolik se v této souvislosti vyplýtvá vyrobené energie s fosilních paliv. A také je zajímavé vědět kolik se ne, vyrobí, ale kolik se dodá do sítě. Pohádka ve zdůvodnění investičního záměru je vždy rozdílná s realitou.