https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nejvetsi-ochranarsky-pocin-roku-2020-mozna-vyhlaseni-vyjimecne-britske-morske-rezervace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Největší ochranářský počin roku 2020? Možná vyhlášení výjimečné britské mořské rezervace

2.12.2020 08:55 | PRAHA (Ekolist.cz)
Vyhlášení rezervace je podmíněno vytvořením tzv. no-take zóny, v níž budou zapovězeny jakékoliv extrakční aktivity. Od rybolovu po těžbu ropy.
Vyhlášení rezervace je podmíněno vytvořením tzv. no-take zóny, v níž budou zapovězeny jakékoliv extrakční aktivity. Od rybolovu po těžbu ropy.
Souostroví Tristan da Cunha, ležící vzdušnou čarou 2 816 km od břehů Afriky a 3 360 km od Jižní Ameriky, s přehledem aspiruje na nejodlehlejší obydlené lokality světa. Do povědomí celého světa se nyní tento střípek britských závislých území dostává chystaným vyhlášením skutečně rozlehlé mořské rezervace. Píše o tom Phys.org.
 

Vyhlášení mořské rezervace britskou vládou nebude mít negativní dopad na životy 245 stálých obyvatel sopečných ostrovů, ale mohlo by mít zásadní pozitivní dopad na 11 druhů velryb a delfínů a většinu zástupců druhů sub-antarktických lachtanů. Chráněné území o rozloze 627 247 kilometrů čtverečních také překryje teritorium 85 % tučňáků skalních a albatrosů pestrozobých.

Zvláštností této vládou premiéra Johnsona vyhlašované obří rezervace je několik: předně, nechrání přímo hot-spot biodiverzity, místo s vysokou koncentrací ohrožených druhů na relativně malou jednotku plochy, ale spíše rozsáhlé území život řady vzácných druhů podporující. Vyhlášení rezervace je také podmíněno vytvořením tzv. no-take zóny, v níž budou zapovězeny jakékoliv extrakční aktivity. Od rybolovu po těžbu ropy.

Mořská rezervace u Tristan da Cunha se stane součástí dlouhodobé realizace tzv. Programu modrého pásu, který má ve finále ochránit 11,1 milionů kilometrů čtverečních vod u zámořských území Velké Británie. A přispět tak k ochraně 1 % rozlohy světových oceánů. Ostrované ochrání rezervací 90 % svého pobřeží, zbylou část ponechají vlastní obživě, respektive chytání delikátních humrů Jasus paulensis.

Jak poznamenávají zahraniční deníky: „Vyhlášením rezervace touto malou ostrovní komunitou bude dosaženo jednoho z největších ochranářských počinů roku 2020.“


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

2.12.2020 07:05
To zní dobře!
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

2.12.2020 08:21
snad to nezůstane jako rezervace jen na papíře
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist