https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nejvyssi-spravni-soud-se-zastal-elektrarny-chvaletice-v-boji-o-emisni-vyjimku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nejvyšší správní soud se zastal Elektrárny Chvaletice v boji o emisní výjimku

30.8.2023 01:06 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Elektrárna Chvaletice na Pardubicku, která koncem loňského roku přišla o výjimku z emisních limitů, uspěla s kasační stížností. Nejvyšší správní soud (NSS) včera zrušil rozhodnutí olomouckého krajského soudu, který pokládal úřední rozhodnutí o výjimce za nedostatečně podložené a obecně zdůraznil princip ochrany životního prostředí. NSS se ale nedomnívá, že by emisní výjimka mohla způsobit závažné znečištění životního prostředí, případně ohrozit vysokou úroveň ochrany životního prostředí. Obsáhlý rozsudek je dostupný na úřední desce. Znovu bude rozhodovat krajský soud.
 
"Až rozsudek nabyde právní moci, obnoví se tedy platnost emisní výjimky pro Elektrárnu Chvaletice a krajský soud bude muset rozhodnout znovu v souladu se závěry NSS," uvedl v reakci mediální zástupce elektrárny Petr Dušek.

"V právě přezkoumávané věci NSS nezjistil okolnosti, které by nasvědčovaly tomu, že by požadovaná emisní výjimka pro Elektrárnu Chvaletice mohla přispět k překročení mezních hodnot kvality ovzduší. Naopak správní orgány ve svých rozhodnutích vyhodnotily, že v nejvíce zasaženém území (obci Spytovice) je dlouhodobě plněn standard kvality ovzduší," stojí v rozsudku.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Společnost Severní energetická (Sev.en) elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun. Vloni vyrobila rekordních 4,9 terawatthodiny (TWh) elektřiny. V minulosti podstoupila nákladnou rekonstrukci. Aby dosáhla požadovaných emisních limitů pro rtuť a oxidy dusíku, musela by investovat další vysoké částky. Výjimka umožňuje dočasně zachovat původní limity.

Úřední rozhodnutí o výjimce vydával nejprve Krajský úřad Olomouckého kraje, poté ministerstvo životního prostředí. Jako žalobce pak u olomoucké pobočky krajského soudu vystupovalo Hnutí Duha se spolkem Frank Bold Society.

"Spor stále není definitivně rozhodnut. Otázku potenciální nezákonnosti nepřiměřeně rozsáhlé rtuťové výjimky nyní znovu posoudí krajský soud a ani po rozsudku NSS nelze jednoznačně předjímat, jak krajský soud rozhodne," uvedla Eliška Beranová, právnička expertní skupiny Frank Bold, která se případu dlouhodobě věnuje.

Z rozsudku NSS podle Beranové navíc vyplývá, že pokud provozovatel Elektrárny Chvaletice překročil předpokládané množství emisí oproti údajům uvedeným v žádosti, jsou správní orgány oprávněny rozhodnout o dodatečném zastropování maximálně povolených emisí. "Elektrárna Chvaletice množství absolutních emisí rtuti oproti údajům uvedeným v žádosti podstatně překračuje. Může jít proto o impuls, jak výjimku přinejmenším podstatně zpřísnit," řekla Beranová.

Podle NSS obsahují rozhodnutí správních orgánů podrobné a pečlivé posouzení dopadů výjimky na životní prostředí. "Citované závěry následují požadavky nastavené metodikou ministerstva životního prostředí. V případě negativního hodnocení některého z kritérií pak tato rozhodnutí předkládají důvody, proč taková hodnocení nevedou k zamítnutí žádosti o emisní výjimku," rozhodl NSS.

Správní soud v aktuálním rozhodnutí také vyzval ke zdrženlivosti justice v hodnocení některých odborných otázek. "Odborné posouzení věci a volba konkrétního vhodného řešení je především na osobách, které k tomu disponují odpovídajícím vzděláním a erudicí. Je proto namístě, aby správní soudy při přezkumu odborných otázek postupovaly obzvlášť obezřetně," míní NSS.

Provozovatel elektrárny se podle Duška momentálně seznamuje s odůvodněním rozsudku. "Již z předběžného pročtení však vyplývá, že NSS nám dal za pravdu ve všech podstatných bodech – dopadech výjimky na životní prostředí, navrženém harmonogramu opatření i oblasti vynaložených nákladů," uvedl Dušek. Doplnil, že stále pokračuje ekologizace elektrárny, letos se prý podařilo najít způsob, jak efektivně snížit emise rtuti. "Tímto se tedy potvrzuje to, co celou dobu říkáme – že emisní výjimku nevyužíváme k obcházení pravidel, ale k získání času a provedení potřebných investic," řekl Dušek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

30.8.2023 07:59
Že by někdo konečně dostal rozum ?
Odpovědět
Anyr

Anyr

30.8.2023 08:47 Reaguje na smějící se bestie
Jojo, je moc rozumné těžit, přepravovat a pálit uhlí :)
Považuji to za tak rozumné, že to můj software nedokáže pobrat :( Ještě štěstí, že to chápat nemusím, a chápou to za mě druzí. Ať žije diktatura proletariátu! Vítejte v zemi, kde zítra bylo už včera! Vítězství je jistý, vzhůru na imperialisty! XD
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

30.8.2023 10:56 Reaguje na Anyr
Možná, kdyby ekologisté a zelení neblokovali výstavbu JE, takové spory by nebyly. Toto považujete za "diktaturu proletariátu"?
Odpovědět
EN

Emil Novák

30.8.2023 14:55 Reaguje na Anyr
Uhelné elektrárny jsou penalizovány takovou výší emisní povolenky, aby se jim nevyplatilo kvůli vysoké ceně elektřiny vyrábět elektřinu ve chvíli, kdy za ně existuje nízkoemisní náhrada. Jinými slovy, to že vyrábějí je neklamné znamení, že za ně žádná nízkoemisní náhrada zatím není. Až bude, pak se uhlí pálit přestane samo od sebe. Do té doby těžko, protože bez elektřiny 8760 hodin v roce se prostě neobjedeme.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

30.8.2023 09:45
NSS sice zrušil rozhodnutí olomouckého soudu , ale věc mu vrátil k dalšímu projednání. Takže nechme se překvapit.
Odpovědět
EN

Emil Novák

30.8.2023 14:56 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ale soud nižší instance musí zohlednit rozhodnutí soudu vyšší instance.
Odpovědět

Radek Čuda

30.8.2023 15:26 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pokud to na první dobrou chápu správně, tak státní správa ... Olomouc a Vršovice ... s výjimkou souhlasily a vidle do toho hodil až KS. A silně pochybuji, že se mu bude chtít to proti NSS nějak moc hrotit. Takže asi ta předchozí rozhodnutí posvětí, takže k NSS si podá kasační stížnost tentokrát Duha a Bold, a fakt pochybuji, že ten jí vyhoví.

Ale uvidí se.
Odpovědět
MH

Martin Hájek

31.8.2023 09:43 Reaguje na Radek Čuda
Nepodá, protože nelze podávat kasační stížnost v záležitostech, o nichž již NSS rozhodl. Takovou stížnost by NSS stejně odmítl a to by ekologistům moc nepomohlo. Museli by na rozsudku KS najít jinou vadu. Ale ani tak si moc nepomohou, protože do rozhodnutí NSS bude stejně platit ta výjimka, pokud ji KS posvětí a po přečtení toho rozsudku NSS moc nevidím, jak ji mohl neposvětit. Ale soudci jsou kreativní a KS byl velmi aktivistický, tak uvidíme, jestli se ještě pokusí něco vymyslet a nebo si dá pokoj.
Odpovědět

Radek Čuda

31.8.2023 13:20 Reaguje na Martin Hájek
Ne že bych se chtěl hádat, k tomu není rozhodně věcný důvod a lze s vámi jedině souhlasit, ale spíš bych se divil, kdyby to nezkusili.
Odpovědět
MH

Martin Hájek

31.8.2023 09:46
Zvítězil rozum a hlavně velmi rozumné oddělení správního rozhodování a jeho soudního přezkumu. Je bezva, že NSS uznal, že soud tu není od toho, aby fakticky stanovoval emisní limity, protože tomu vůbec nerozumí. Jeho úkol je dohlédnout na proces a jeho férovost, ne nahrazovat odborné úředníky.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

31.8.2023 18:14
i pravidla, který se někomu nemusí zrovna hodit, se musí dodržovat....je ostuda, že vůbec takový případ existuje. Pravidla a zákony platí i pro pana Tykače.
Odpovědět

Radek Čuda

4.9.2023 15:08 Reaguje na Jaroslav Řezáč
No, a Tykač podle těch vašich pravidel a zákonů žádal a výjimku a tu dostal.

Fšechno f cajku.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist