https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nemecka-vlada-chce-umoznit-kontroverzni-podzemni-ukladani-oxidu-uhliciteho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Německá vláda chce umožnit kontroverzní podzemní ukládání oxidu uhličitého

30.5.2024 00:53 | BERLÍN (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Německá vláda kancléře Olafa Scholze otevřela cestu k podzemnímu ukládání oxidu uhličitého (CO2), metodu považuje za nezbytnou pro dosažení uhlíkové neutrality. Tento způsob nakládání s CO2 ale vyvolává kontroverze kvůli vysokým nákladům a možným rizikům pro životní prostředí. Návrh zákona, na kterém se vláda dohodla a o kterém bude jednat parlament, považuje za hlavní možné úložiště dno Severního moře, umožní ale skladování CO2 také na pevnině.
 
"Umožníme ukládání CO2 mimo pevninu. Chráněných mořských oblastí se to výslovně týkat nebude. S povolením se přidáme k našim evropským sousedům, jako jsou Norsko a řada dalších zemí," řekl ministr hospodářství Robert Habeck. Dodal, že otevřená bude možnost skladovat CO2 v podzemí na pevnině, pokud o to regiony výslovně požádají. Umožněn bude i vývoz oxidu uhličitého ze země za účelem jeho uložení, což dosud povoleno nebylo.

O změně zákonů, aby bylo možné ukládat oxid uhličitý pod zem, hovořil Habeck již v únoru. Zásadní změnu postoje k ukládání CO2 tehdy zdůvodnil snahou dosáhnout do roku 2045 uhlíkové neutrality. To je stav, kdy se do ovzduší nebude vypouštět více skleníkových plynů, než kolik jich může být technicky uskladněno, nebo kolik příroda může sama vstřebat.

Včerejší rozhodnutí vlády je podle Habecka klíčové pro německý průmysl. "Jinak bychom nesplnili klimatické cíle," řekl.

Klíčová strategie, kterou Habeck tehdy představil a se kterou nyní vláda souhlasila, otevře výlučné ekonomické zóny Německa v Severním a Baltském moři, kde by případně mohla vzniknout úložná místa. Pro Německo je to významný posun, protože ukládání uhlíku - které se zhruba před deseti lety setkalo s masivními protesty - bylo v zemi prakticky zakázáno.

Kritici této metody argumentují vysokými náklady, které si zachycování a ukládání CO2 vyžádá. Uvádějí také, že vtlačování oxidu uhličitého do pískovce může kvůli vysokým tlakům vyvolat menší zemětřesení. Z pórovitého pískovce ale může část uloženého CO2 uniknout a svou kyselostí ovlivnit okolní prostředí.

Evropská unie na začátku února představila plán, ve kterém členské státy vyzvala k budování úložišť uhlíkových emisí. Chce tak dosáhnout toho, aby do roku 2040 zmizelo až 400 milionů tun CO2. Skladování na pevnině však zůstane v Německu zakázáno, pokud vlády jednotlivých spolkových zemí výslovně nepožádají o výjimku.

Zachycování a ukládání uhlíku, proces označovaný zkratkou CCS z anglického sousloví carbon capture and storage, odstraňuje z atmosféry oxid uhličitý produkovaný průmyslovými procesy, nebo jej zachycuje v místě vypouštění a ukládá jej pod zem. Německo na toto řešení dlouho nahlíželo jako na kontroverzní, v Norsku či Dánsku je ale možné. Zájem o tuto metodu má z německých regionů Šlesvicko-Holštýnsko, které chce dosáhnout uhlíkové neutrality již do roku 2040, tedy o pět let dříve než celá spolková republika.

Zelení ve Šlesvicku-Holštýnsku, kteří jsou v této spolkové zemi koaličním partnerem konzervativního premiéra Daniela Günthera, už v lednu vyslovili s CCS souhlas. Týkat by se to mohlo emisně náročných odvětví, jako jsou produkce cementu a spalování odpadu. Šlesvicko-Holštýnsko nevyloučilo ani možnost podzemního ukládání CO2 na pevnině, tedy nikoli jen pod mořským dnem.

Otevřená k ukládání oxidu uhličitého do podzemí na pevnině je i německá akademie věd Leopoldina, podle které tomu z vědeckého hlediska nic nebrání. "Pokud bude zaručen pečlivý průzkum, transparentní výběr místa a neustálé sledování," uvedla Leopoldina v prohlášení.


reklama

 
Aleš Zápotocký
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

30.5.2024 06:08
Nejlevnější by bylo ukládat uhlík do podzemí buď v podobě dřevní štěpky nebo uhlí. A pokud by se k tomu používala dovážená dřevní štěpka z Ameriky a uhlí z Austrálie, tak bychom povzbudili i západní ekonomiku.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

30.5.2024 07:16 Reaguje na Richard Vacek
Ak sa časom zistí, že CO2 je užitočný plyn ktorého je v atmosfére málo, tak sa zase môže z tých pieskovcov ťažiť a vypúšťať do vzduchu. Proste, vždy je čo robiť :-)
Odpovědět
ez

erik zajíček

4.6.2024 09:36 Reaguje na Richard Vacek
chlapci díky! S Vámi se člověk nenudí !
Odpovědět
MM

Milan Milan

30.5.2024 09:36
Absolutní nesouhlas. Ukládat pro atmosféru nebezpečný plyn ve velkých objemech a vytvořit tak podmínky pro náhlý nárůst tohoto plynu v atmosféře např. v případě havárie zařízení, úložiště, nebo vzniku podmínek pro jeho nenadálé uvolnění je opravdu risk s bezpečným životem planety i lidstva. A jednou k jeho uvolnění dojdě, jako když se otevře ventil, nebo bouchne např. plynové potrubí. Myslím že nikdo, žádný stát nemá právo takhle hazardovat a nakládat s životním prostředím ....
Odpovědět
pk

pepa knotek

30.5.2024 10:06 Reaguje na Milan Milan
Kdybyste tušil jaké "poklady" lidská civilizace na dna moří již poukládala, tak byste strachem ani neusnul. S CO2 si příroda poradí, s těmi jedy, až se jednou začnou uvolňovat, těžko.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

30.5.2024 12:06 Reaguje na pepa knotek
Uveďte, prosím, příklady těch jedů a jak by se mohly začít uvolňovat. Rád strachem neusnu.
Odpovědět
JO

Jarka O.

30.5.2024 13:03 Reaguje na Jiří Svoboda
Yperity v Baltu, radioaktivní odpady v oceánu, špatně čištěné odp.vody v moři a jiné staré i nové zátěže s toxickými kovy například.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

30.5.2024 13:26 Reaguje na Jarka O.
A jaké by vznikly koncentrace při nějakém konkrétním uvolnění?

Když se maluje čert na zeď, je třeba i uvést, jak je velký.
Odpovědět

Radek Čuda

31.5.2024 14:28 Reaguje na Jiří Svoboda
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-vedci-biji-na-poplach-kvuli-thalliu-smrtici-jed-kontaminuje-balt-40471419

Například.
A zrovna v tom Baltu je požehnaně kde čeho.

Plus je nutno vzít v úvahu, že se ta zátěž z pohledu těch ekosystémů načítá.
Odpovědět

Radek Čuda

31.5.2024 14:32
Nejdřív tam naperem mraky VE, a pak to vylepšíme ukládáním CO2 ... to je fakt eko jak cyp.

"Zájem o tuto metodu má z německých regionů Šlesvicko-Holštýnsko, které chce dosáhnout uhlíkové neutrality již do roku 2040, tedy o pět let dříve než celá spolková republika."

A tohle mi připomíná jedince, kteří sice mají u baráku zahrádky vypiglované jedna radost, ale bordel v klidu švihnou o pár desítek metrů dál do lesa nebo rokle.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist