https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nemecko-setri-energii-od-ruske-invaze-odebrani-nadmernych-zisku-pripravuje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Německo šetří energií od ruské invaze, odebrání nadměrných zisků připravuje

28.11.2022 10:30 | BERLÍN (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Evropské unii začnou ve čtvrtek platit nová opatření, jejichž cílem je mimo jiné omezit spotřebu elektřiny. Německo s úsporami nejen elektrické energie začalo už krátce po únorové ruské invazi na Ukrajinu. Od září pak šetrné využívání energií přikazuje nařízení vlády. Dalších úspor chce vláda sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze dosáhnout tím, že regulované ceny elektřiny a plynu pro domácnosti i podniky se budou týkat jen části jejich předchozího průměru roční spotřeby. Dotované ceny elektřiny hodlá vláda financovat mimo jiné odebráním nadměrných zisků energetických společností. Podobně chce peníze do rozpočtu získat i Rakousko, které by mohlo příslušnou daň prosadit do konce roku.
 

"Každá uspořená kilowatthodina energie znamená posílení energetické bezpečnosti Německa," opakovaně prohlašuje spolkový ministr hospodářství Robert Habeck, který je odpovědný za energetické zásobování země. Habeck, který je velký propagátorem úspor, ještě před létem nechal vypnout noční osvětlení budovy svého ministerstva a nařídil méně pouštět klimatizaci.

Od září pak vládní nařízení zavedlo povinné úspory. Až na výjimky, které se týkají zařízení sociálních služeb, škol a školek či nemocnic, se snížila ve veřejných budovách teplota vytápění a vypnulo se noční osvětlení fasád veřejných budov a památek. V neobydlených veřejných budovách nařízení přikázalo odpojit průtokové ohřívače a bojlery, pokud nejsou z hygienických důvodů nezbytné. Opatření rovněž nařizuje vypínat osvětlení reklam a světelné reklamní plochy od 22:00 do 16:00 následujícího dne, což snižuje spotřebu i během špiček. Obchodníci také musí zavírat dveře obchodů, pokud je vytápí.

Ceny elektřiny chce Německo podobně jako ceny plynu regulovat takzvanou brzdou, která bude zavedena od ledna. Cenový strop vláda schválila v pátek. Domácnosti spolu s menšími a středními podniky budou u elektřiny platit 40 centů za kilowatthodinu, a to až do výše 80 procent jejich předchozího ročního průměru spotřeby. Pro průmyslové zákazníky bude stanovena cena 13 centů za kilowatthodinu do 70 procent loňské spotřeby.

Cenovou brzdu bude Německo financovat z odebraných neočekávaných zisků výrobců elektřiny. To se bude týkat zejména producentů elektřiny z obnovitelných zdrojů, kterým výrobní náklady kvůli energetické krizi nevzrostly. Z vysokých cen elektřiny ale těží i provozovatelé uhelných či jaderných elektráren.

Příslušný návrh kabinet připravuje, parlamentu ještě předložen nebyl. Poslanecká frakce vládních liberálních svobodných demokratů (FDP) chce plánované odebírání náhodných zisků v oblasti obnovitelné energie omezit na stávající zdroje elektřiny a nevztahovat jej na ty nové. Podle místopředsedy frakce FDP Lukase Köhlera by taková výjimka byla pobídkou k plnění německých cílů pro budování obnovitelných zdrojů energie.

Chystané odebrání náhodných zisků energetické společnosti kritizují a argumentují právě obavami možného zpomalení tempa výstavby obnovitelných zdrojů. Německý svaz energetického a vodohospodářského průmyslu (BDEW) chce, aby podniky měly zaručené možnosti dalších investic do čistých zdrojů. Podobné obavy vyslovil i finanční šéf koncernu RWE Michael Müller. RWE za první tři čtvrtletí letošního roku ohlásila zisk 2,1 miliardy eur, což je více než dvojnásobek ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

Prozatím není jasná konečná podoba toho, jak bude Německo nadměrné zisky odebírat. O návrhu nyní v mezirezortním posuzování jednají spolková ministerstva. Spolkové ministerstvo hospodářství navrhlo odebrat až 90 procent takových zisků. Původní informace udávaly, že vláda počítá se zpětnou účinností až k letošnímu březnu. Aktuálně posuzovaný návrh období vymezuje od letošního září do června 2023. Právě zpětná účinnost vyvolává v energetické branži značnou kritiku.

Podobně jako Německo chce postupovat také Rakousko. Vláda lidoveckého kancléře Karla Nehammera chce ve shodě s postojem Evropské unie odebrání nadměrných zisků energetických společností prosadit podle deníku Kurier do konce roku. Maximální cena pro výrobce elektřiny bude 180 eur za megawatthodinu. Pokud ale producenti nebudou moci prokázat žádné investice do obnovitelných zdrojů, klesne částka na 140 eur za megawatthodinu. Odebrat pak Rakousko hodlá 90 procent nadměrných zisků. Opatření bude platit od letošního prosince do konce nadcházejícího roku.

Kolik takto Rakousko do rozpočtu získá, vláda přesně neví. Očekává ale, že to bude mezi dvěma až čtyřmi miliardami eur (97,5 miliardy Kč).

Rakouští poslanci připravují zákon, který by ve shodě s EU snížil spotřebu elektřiny ve špičkách o pět procent. Úsporu ve špičkách návrh vysvětluje jako snížení hrubé spotřeby energie, nebo přesunutí spotřeby do jiných částí dne.


reklama

 
Aleš Zápotocký
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (30)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SP

Svatá Prostoto

28.11.2022 16:05
Tady je hezky popsáno, jak je naše vláda kreativní ... v tom nejhorším slova smyslu ...

"K souběhu má naopak dojít v ČR. Dle výkladu ministra financí Zbyňka Stanjury však nejde o dvojí zdanění téhož, jelikož odvody výrobců elektřiny nad stanovené cenové stropy jsou poplatky, nikoli daně. V připomínkovém meziresortním řízení, které trvalo dohromady i s vypořádáním připomínek necelé tři dny, vyjádřil pochyby k tomuto výkladu rovněž orgán Úřadu vlády – Odbor kompatibility.

Daň z neočekávaných zisků má pak být v platnosti v letech 2023-2025, přičemž návrh EU s daní vůbec nepočítal od roku 2024."

https://oenergetice.cz/energeticka-legislativa-eu/nemecko-planuje-zavest-dan-z-neocekavanych-zisku-na-vyrobce-elektriny-se-vsak-vztahovat-nema

A teď zase bude Hanzl bulet, jak jsem na ten Péťův spolek vošklivej.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

28.11.2022 16:08 Reaguje na Svatá Prostoto
A jak se Hanzl čertil, když jsme české řešení nazvali paskvilem :-)
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

29.11.2022 05:33 Reaguje na Svatá Prostoto
Máte pravdu, české řešení je paskvil. Ty zisky se měly odebírat až ze zisku, tedy pokud neivestujete do rozvoje OZE, tak sebrat. A když investujete, tak nemáte zisky. ČEZ chce postavit 6GW OZE. Tak by měl dostat příležitost, z vlastních peněz. A jestli mu něco zbyde, tak je to o dividendě. Však je stát majoritní vlastník.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

29.11.2022 08:22 Reaguje na Katka Pazderů
vzhledem k tomu, že nejsem propagátorem OZE za každou "cenu" tak mě to žíly netrhá. Považuji to za možné, že se umožňuje dávat FVE jen na domy. Ale popravdě zrovna nedávno byl článek jak od FVE shořela střecha rodinného domu... o to asi nikdo nestojí...stejně tak jako shořelého domu od nabíjeného elektrického auta.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.11.2022 09:50 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Nevím, kolik takových případů už nastalo, ale proti požáru benzínové auta je to skutečná brnkačka.
Nějak mi ale uniká názor, ze kvůli fve vyhořel barák. Je to samozřejmě vadnou elektroinstalací a je celkem fuk, jestli z fve nebo ze sítě.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

29.11.2022 11:02 Reaguje na Pavel Hanzl
No to tedy jedno rozhodně není a hořící auto se spalovákem je proti tomu celkem brnkačka.

„Je to podobné jako požár pod napětím. Hasičům hrozí zásah elektrickým proudem, podle toho jsou zvolené postupy,“ dodal.

Výsledné napětí panelů může být až 1000 V, které je životu nebezpečné. Zařízení navíc nejde vypnout, takže musí hasiči se samotným panelem a jeho součástmi, jako sběrným kabelovým rozvodem, zacházet obezřetně."

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-nebezpeci-solarnich-panelu-kdyz-zacnou-horet-hasi-se-jen-tezko-209580

A samozřejmě, když k tomu máte ve sklepě ještě baterii, tak už je to úplný hasičův sen.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.11.2022 11:42 Reaguje na Svatá Prostoto
Hasičův sen je benzínové auto v garáži a ještě naškudlené kanystry na dobu, až se zdraží.
Nevím, jestli hoří ferolithiová baterie, podle těch materiálů ale nikoliv. To koberce a záclony a nábytek jsou úplně jiný masakr.
FVE se samozřejmě vypnout dá, zaznamenal jsem i názor, že by měl být povinně nouzový vypínač venku na fasádě.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

29.11.2022 15:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Cywe, takovýhle coming out jsem vod vás nečekal? Tak si ty kanystry užijte.
Bo tohle se dělalo snad naposledy za totáče, a to ne kvůli ceně, ale kvůli tomu kolik bylo pump a jak měly otevřeno.

Koukám, že do toho vidíte líp, než HZS ... bo ten má názor zcela opačný.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.11.2022 18:03 Reaguje na Svatá Prostoto
Vohnouti mají kanystry všichni, pokud mají nějaký kačák.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.11.2022 12:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Asi podle sebe soudíte ostatní:-))).

I když jo, kanystry mám taky. Dva. Na vodu, to když si PVK hají:-)))
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

29.11.2022 12:11 Reaguje na Pavel Hanzl
https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/elektromobil-pozar-degradace-baterie-brzdy-pneumatiky-dojezd.A221103_142649_tec_technika_nyv
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.12.2022 09:45 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Jinými slovy je elauto x násobně bezpečnější a i při fatální havárii, kdy by benzíňák velmi pravděpodobně chytil, se požár nekoná. Navíc intenzita požáru je zcela nesrovnatelná.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.12.2022 16:30 Reaguje na Pavel Hanzl
To je pravda, u e-mobilu je to o HODNĚ větší hukot a podstatně na dýl:-).

A těch "chycených" benzíňáků moc není ... on na to už překvapivě někdo myslel:-).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.11.2022 09:41 Reaguje na Katka Pazderů
Samozřejmě se ta daň (poplatek) počítá ze zisku, taky z čeho jiného?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

29.11.2022 08:15 Reaguje na Svatá Prostoto
a co se vám na tom nelíbí? jestli tomu někdo říká odejmutí nadměrných zisků, válečná daň nebo daň z neočekávaných zisků je jedním. Je to jen slovíčkaření, navíc se v článku píše, že Němci neví, jakým způsobem budou odebírat ty zisky.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

29.11.2022 10:07 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Nejprve si to všechno alespoň přečtěte a musíte chápat souvislosti.
Česká vláda chtěla jednotné řešení na úrovni EU. Řešení bylo dohodnuto a schváleno. V rámci nějakých mantinelů může na národní úrovni dojít k úpravám.
Česká vláda to ovšem následně pojala tak, že tyto mantinely překračuje, nastavuje si svoje pravidla.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

29.11.2022 12:18 Reaguje na Jaroslav Studnička
každý nastavuje pravidla podle své peněženky...a podle toho na co má. Kdyby se v minulém období, kdy ekonomika rostla více šetřilo, tak si asi můžeme dovolit více.
Někdy mě udivuje, že pořád koukáme zasněně na ten " západ" ale už nevidíme, že ten vysněný " západ" si nás obmotal kolem prstu, jinak se totiž nedá nazvat zničení dodavatelsko odběratelských vztahů a výrobních kapacit, firmami ze západu, které naši výrobní produkci skoupili a uzavřeli, aby si zajistili trh pro svoji nadvýrobu. My jsme do té unie neměli vstupovat s rozvaleným hospodářstvím a diletantskými politiky, kteří zavinili závislost ČR na zahraničních dodávkách čehokoliv a poté co tady vše zničili si tu můžou diktovat ceny. A extrémním otevřením trhu
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.11.2022 12:33 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Dost zásadní problém vidím v tom, že většina lidí neví, co se vlastně stalo kolem naší sametovky. Byl to krach celého sovětského impéria, kterého jsme byli členem a náš průmysl na něm byl surovinově i exportně totálně závislý. SSSR se rozpadl a zbankrotoval (rubl spadl na asi 3%!!! své ceny), v r.1991 se rozpadlo RVHP a naše hospodářství šlo do hluboké krize a většina podniků do bankrotu. Proto ta "šoková" varianta, proto to stálé oddlužování firem před privatizací. Celý systém socialistické ekonomiky byl nekompatibilní s ostatním světem a náš průmysl byl technicky asi 20 let zaostalý proti Západu a měl gigantický vnitřní dluh. Kdo tohle nepochopí, pak už nedá nic a skončí s nadáváním jak "Klaus rozkradl republiku".
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.11.2022 12:36 Reaguje na Pavel Hanzl
A Západ naše fabriky skoupil, investoval do nás 2 - 3 bilióny a do konce století jsme měli dvojnásobné HDP a trvalý růst kolem 7% až do krize 2009.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.11.2022 09:44 Reaguje na Svatá Prostoto
Pořád nechápu, co by mělo být jako paskvil. Jsou jinak nastaveny - tvrději ty stropy reélné ceny z různých zdrojů, což je zcela logické. U nás jsou náklady (především mzdové) celkově nižší.
Stát potřebuje kačáky na stropy i sociálky, které budou stát bambilión.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

29.11.2022 10:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Že to nechápete zrovna vy nikoho nepřekvapí.
Co je na tom špatně ... a tím je primárně myšleno co je v kolizi s tím, co přijala EU ... máte v článku jasně popsáno.

A jak mne normálně Šnobr leze na nervy, tak v tomto případě se trefuje velmi přesně ...

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-investor-vlada-resi-krizi-na-prasaka-zvyhodnila-ceske-miliardare-a-zbrojare-220223#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest205_redesign_feedu_varA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.11.2022 12:27 Reaguje na Svatá Prostoto
Vám se líbí vše, co pluje na naši vládu, kterou jste sám volil. Máte prostě koblihu naoak, ale nebojte nejste sám. Takových tutanů je u nás polovina populace a rozhodně to nejsou jen příslušníci toho nejblbší ho stáda.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

29.11.2022 14:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, to není o dojmech, co se komu líbí, ale o faktech.
Byť tedy vy v dojmologii excelujete...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

29.11.2022 15:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy jste pitomec, který prostě ví houno a nahrazuje to slepou vírou ... uznávám, že s vaší mentální nedostatečností vám asi nic jiného nezbývá.

Kdyby tomu bylo jinak, tak bych o vás chtěl nějakou racionální argumentaci ... jenže to u vás nehrozí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.11.2022 18:09 Reaguje na Svatá Prostoto
Vše máte pěkně profi spočítané třeba tady.
https://www.respekt.cz/tydenik/2022/48/fialuv-rok?issueId=100596
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.11.2022 12:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak zaprvé ... kvůli tomu, abych si to přečetl Taberymu prachy fakt nepošlu.

DRuhá věc je ta, že jste fakt blb, bo my se tady bavíme o zcela konkrétním problému a Švehla se tam pokouší o nějaké souhrnné bilancování doby u vesla ... a pochybuji, že by s ohledem na datum vydání článku byl schopen nějak podrobněji analyzovat dopady toho paskvilu, o kterém je tu řeč.

Takže máte furt jen ty své dojmy a víru.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.12.2022 09:49 Reaguje na Svatá Prostoto
Fakt, že si nepřečtete článek, prostě nedává důvod si myslet, že já mám jen cha cha dojmy. A ten článek vyšel tento pondělí. Je dost kritický k financím, ale velmi cení práci vlády v plynu a navazující krizi. Prostě realita, což nedáváte ani omylem.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.12.2022 16:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Znovu, s ohledem na to, kdy ta opatření byla přijata, tak nehrozí, že by se k nim Švehla mohl nějak fundovaně vyjádřit. Stroj času nemají ani v Respektu:-))).

A dávat odkaz na něco, co si nelze normálně přečíst, je nemlich stejné, jako nedávat odkaz vůbec.

A poslední věc ... jde čistě o Švehlův osobní názor a dojem, nic víc to není. A že bych Respekt považoval za Písmo svaté, tak to ani prd. Dá se tam najít řada kvalitních článků, ale pokud jde o politickou orientaci, tak ta je zejména v posledních letech zcela jednoznačná a je taky důvodem, proč R už neodebírám.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.12.2022 09:22 Reaguje na Svatá Prostoto
To je jasný, pokud máte svět naopak, Respektu nemůžete rozumnět.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.11.2022 16:27
Jinak celkem dobrý článek o kreativitě naší úžasné vlády ...

https://nazory.aktualne.cz/komentare/dane-z-nadmernych-zisku/r~90d83fbe702511eda3c0ac1f6b220ee8/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=1&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist