Nemocné v rozvojových zemích čeká lepší přístup k lékům
Kompromis, známý jako text Pereze Motty, je nyní doplněn prohlášením, které má ujistit rozvojové země i farmaceutický průmysl, že dohoda je zaměřena na ochranu veřejného zdraví a přístup ke generikům je jen pro potřebné. Komisař EU pro obchod Pascal Lamy úspěch komentoval: "Dosažení této dohody možná trvalo příliš mnoho měsíců, nakonec se ale ukázalo, že WTO se s ohledem na rozvojové země dokáže chovat pragmaticky a flexibilně, a že je schopna přispět k boji proti smrtelným nemocem."
Kompromis naplňuje mandát daný deklarací z konference v Doha v listopadu 2001, která vyzývá k "Smlouvě WTO o obchodu ve vztahu k duševnímu vlastnictví (TRIPS)," aby se stala součástí širokých národních a mezinárodních opatření, zaměřených na závažné problémy veřejného zdraví. A dále, aby bylo interpretováno a realizováno takovým způsobem, aby byly léky dostupné všem.
Text Pereze Motty, pojmenovaný po dřívějším předsedovi rady TRIPS, dovolí zemím vyvážet generika do třetích zemí, jejichž farmaceutický sektor nedisponuje žádnou výrobní kapacitou. Text zahrnuje pojistky proti zneužívání a obcházení obchodních pravidel, aby zajistila transparentnost. Dohoda také obsahuje náhrady za převod technologií a regionální spolupráci. Z právního hlediska má formu dočasného vzdání se autorských práv, ale náhradou za ně poskytne dodatek k relevantní klauzuli smlouvy o duševním vlastnictví. Práce na dodatku musí být ukončena do poloviny roku 2004.
Členské země WTO, kromě USA, souhlasily s řešením, které umožní třetím zemím importovat odvozené léky v prosinci 2002. S ohledem na potřebu odblokovat situaci a překlenout překážky ve vzájemné důvěře, absolvoval současný předseda Rady TRIPS Menon (Singapur) řadu rozhovorů s vládou USA a řadou klíčových rozvojových zemí. EU je potěšena, že se k mezinárodnímu konsenzu nyní připojily i Spojené Státy. Text dohody bude nyní přijat bez jakýchkoliv dodatků, bude ale doprovázen ustanovením prohlašujícím, že všechny členské státy WTO budou systém používat jen s dobrým úmyslem. Dohoda zdůrazňuje nutnost zajistit, aby se léky dostaly ke skutečně potřebným a nebyly odkloněny od trhů, pro které jsou určeny.
Nalezené řešení tvoří klíčový prvek v boji proti přenosným nemocem jako AIDS, malárie či tuberkulóza. Nicméně, opatření zajišťující dostupnost léku musí být spojena s dalšími prvky jako jsou stabilní a fungující zdravotnické systémy a lepší veřejná osvěta prostřednictvím vzdělávání. EU nalezla kompromisní řešení v této obtížné otázce a bude pokračovat v práci s dalším členy WTO, mezinárodními organizacemi, členy občanské společnosti a s průmyslem, aby bylo zajištěno plné a včasné naplnění dohody.
Další informace naleznete na stránce http://europa.eu.int/comm/trade/issues/global/medecine/index_en.htm.
reklama