https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/neukaznenych-turistu-v-narodnich-parcich-a-chko-pribyva-strazcu-je-malo
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Neukázněných turistů v národních parcích a CHKO přibývá, strážců je málo

6.1.2025 02:10 (ČTK)
Foto | Ladislav Boháč / Wikimedia Commons
Strážců přírody je v českých národních parcích (NP) a chráněných krajinných oblastech (CHKO) dlouhodobě málo, neukázněných turistů ale s rostoucí návštěvností přibývá. Mezi nejčastější prohřešky patří vjezd či vstup do zakázaných míst, odhazování odpadků a nepovolené stavby, řekli ČTK zástupci NP a CHKO. S výjimkou Českého Švýcarska, které v polovině roku 2022 postihl rozsáhlý požár, nepřibyl v národních parcích za posledních minimálně pět let ani jeden strážce, uvedl koordinátor Asociace národních parků Jakub Kašpar. Počet strážců podle mluvčí ministerstva životního prostředí Veroniky Krejčí odpovídá finančním možnostem resortu.
 
Profesionální strážce přírody mají aktuálně pouze národní parky, podle státní Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) je jich 60. Pozici často suplují dobrovolníci, kterých ale ubylo - zatímco v roce 2023 jich bylo v Česku 568, loni počet klesl na 476. Na profesionální strážce podle PR manažera AOPK Ondřeje Vítka chybí tabulková místa. Problémem je také nízké ohodnocení, uvedl Kašpar.

S tím, jak se bude v budoucnu rozšiřovat les v takzvaném bezzásahovém režimu, bude podle Kašpara možné v některých národních parcích navýšit počet strážců na úkor současných lesnických pozic. "Ale to je běh na dlouhou trať, rozhodně nerealizovatelný do roku 2030," doplnil. Podle Asociace strážců přírody ČR je potřebná novelizace zákona o ochraně přírody a krajiny.

"V rámci Evropy i zbytku světa jsme anomálií. Ve vyspělých státech, kam by se ČR jistě ráda zařadila, je normální, že přírodní poklady jsou přiměřeně střeženy, že dodržování pravidel někdo vymáhá. A to se z kanceláří dělat nedá," řekl ČTK vedoucí správy CHKO Beskydy Jiří Lehký.

Počet neukázněných návštěvníků podle Lehkého vzrostl zejména v době pandemie covidu-19. "Charakter přestupků se mírně mění s tím, jak se mění návštěvníci hor. Přibylo například elektrokol či skialpinistů, ale třeba i pejskařů, kterým je třeba vysvětlovat, že pes puštěný na volno v rezervaci ruší svou pouhou přítomností zvířata, pro které tu ta rezervace je," doplnil.

Dalšími prohřešky jsou podle Vítka trhání rostlin, rozdělávání ohně nebo pořádání nepovolených akcí. Dochází také k trávení živočichů, zejména dravců, i když výjimečně, řekl. Na místě se přestupek řeší pokutou do 10 000 korun, ve správním řízení se částky podle Vítka mohou vyšplhat na několik milionů korun. Lehký upozornil na to, že od roku 1992 se výše pokut, které neukázněným turistům hrozí, nezměnila.

Kvůli navýšení prostředků na údržbu a ochranu přírody Krkonošský národní park (KRNAP) dlouhodobě uvažuje o zavedení vstupného. Stejně tak České Švýcarsko nevylučuje možnost zpoplatnění návštěvy Hřenska a Pravčické brány, vyplývá z analýzy státní agentury CzechTourism.

Data o návštěvnosti národních parků za loňský rok podle Kašpara ještě nejsou k dispozici. V roce 2023 ale České Švýcarsko zaznamenalo asi 750.000 návštěv. V NP Podyjí počet návštěv oproti roku 2022 stoupl asi o sedm procent na 479.600 a v NP Šumava o dvě procenta na zhruba 2,4 milionu. KRNAP podle Kašpara ročně eviduje přibližně 6,5 milionu návštěv.


reklama

 
Michaela Bacílková
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (26)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

6.1.2025 06:55
Knížepán měl v lese hajné a ozbrojené. Asi věděl proč, důvodů je mnoho..
Odpovědět
ss

smějící se bestie

6.1.2025 08:08 Reaguje na Slavomil Vinkler
1*
Odpovědět
Ra

Radek

6.1.2025 07:12
Neukázněných turistů , přibývá všude . Krom strážců národních parků by to také chtělo navýšit slušnost a ohleduplnost k přírodě . Kde na to vzít peníze a nešlo by to bez nich
Odpovědět
ss

smějící se bestie

6.1.2025 08:10
Nepřibývají zvýšené pokuty neukázněným tůristům a to i za pomoci policie !
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

6.1.2025 08:45
Strážci si musí na sebe vydělat. Musí mít pravomoci dávat pokuty na místě, dávat botičky na auta a mít právo vykázat lidi z míst, kde nemají co dělat.
Mají takové práva dnešní strážci?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

6.1.2025 09:22
Podmínkou dodržování předpisů je jejich smysl a patřičný trest. U nesmyslů je tendence je nedodržovat a mírné tresty některé nepřinutí nařízení respektovat. Představte si milionáře, kterého chcete potrestat blokovou pokutou např. 5 000 Kč. Bez mrknutí oka ji zaplatí a ještě se strážcům vysměje. Tatáž částka ale jiného zcela odradí od konání přestupků.
Alternativním trestem by měla být možnost práce pro park, kterou bude
muset potrestaný provádět osobně a nebude možnost se vyplatit. A opět
i to je utopie, když vidím návrh zákona o trestání z dílny této vlády.
Ta navrhuje možnost se z trestu vyplatit, což připomíná středověké ODPUSTKY, kdy mohli bohatí za peníze hřešit a chudí byli potrestání
vězením a fyzickými tresty. Pro mnohé už nejsou pokuty výchovným prostředkem a pravomoci ochranářů jim jsou k smíchu. Jak má jeden
ochranář potrestat skupinu 10 lidí, kteří konají přestupek? Raději
se jim vyhne a potrestá jednotlivce. Znám to z praxe a vím co je
bezmoc, když nemáte sílu účinně zasáhnout a trestat. No a nakonec
ani sebevíc ochranářů s mizernými pravomocemi nic nezmůže.
Odpovědět
PE

Petr Elias

6.1.2025 09:45 Reaguje na Břetislav Machaček

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

6.1.2025 15:49 Reaguje na Petr Elias
Když nemá politruk nic k tématu diskuse, tak cituje z diskuse odjinud to, co s tématem zde nemá nic společného. Prostě politruk si hledá záminku ke konfrontaci. Pročpak politruku nereagujete na Novinkách, ale opisujete z nich diskusní příspěvek sem? Zkuste odpovědět na Novinkách
a netahejte sem politická témata odjinud. Pokud vím, tak diskuse mimo téma je nepřípustná, ale vy to asi můžete!
Odpovědět
PE

Petr Elias

6.1.2025 20:02 Reaguje na Břetislav Machaček

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
LB

Lukas B.

6.1.2025 10:28
tak ke krakonošovu, kde tu situaci znám; co by pomohlo:
1. spolupracovat s polskou stranou, to je alfa-omega. bez poláků to nepůjde. a to půjde těžko, protože poláci jsou v něčem sto let za vopicema, tedy většinově se zpožděním několika desetiletí za námi. co se u nás říká o bezohledném pražkovi (kterej je tedy z ostravy), to platí o varšavákovi tuplem.
2. nevyvážet v zimě lanovkami lidi bez sjezdových lyží/snoubordů (tedy ne pěší, běžkaře, skialpinisty, sněžničáře) a v létě nevyvážet vůbec nikoho. to nebude snadné a bude to bolet. podobně zrušit autobus na špindlerovku a k vrbatce. redukce návštěvnosti nutností spalovat vlastní sádlo je nejvíc fér způsob.
3. výrazně omezit skůtry a skůtrtaxi; pouze na zásobování (a vyvážení batožin k boudám), ne na vyvážení lidí na hřebeny (o zbohatlících co si chtějí zajezdit snad ani není potřeba mluvit*). obdobně čtyřkolky a motorky. když si někdo chce zajezdit v terénu, tak může za přiměřený poplatek navštívit specializovaný uzavřený areál v podhůří, kde neporazí kočárek, nevyděsí houbaře a nepoplaší vzácnou žoužel.
4. postavit se čelem k elektrokolům (a podobným kratochvílím, některé snad ještě ani nebyly vynalezeny). ne snad že bych chtěl bábě a dědkovi zakázat dojet na Voseckou, ale tisícovka elektrokolistů za den je prostě příliš, to způsobí problémy, i kdyby to byl jeden mirek dušín vedle druhého.
5. poučit se z toho šlápnutí do houna, kdy se spaní v nouzových útulnách prakticky propagovalo jako krkonošská zážitková atrakce. útulny jsou od toho, aby se turista měl kam dočasně uchýlit v případě zvratu počasí nebo přecenění své fyzičky, ne na plánovaný nocleh. na to jsou boudy a pro romantiky les mimo nejcenější zóny NP.
6. rachomejtle. jak to vypadá téměř před každou boudou téměř každou noc o svátcích není potřeba podrobně popisovat. podobně noční lyžování a reprodukovaná hudba v lyžařských areálech. to si pak naháněnej romantickej skiaplinista/běžkař/sněžničář těžko stotožní se smyslem zákazů. to, že na modré stráni kde jsou občas naháněni skialpinisté je za bezvětří a slabého větru slyšet silné tuctuctuc ze zahrádek je prostě průser.
7. no a ty pravidla nějak občas vymáhat. já vím že je to těžké, chápu, že stát u plůtku na sněžce a odhánět davy z trsů smilky je očistec a po hodině je strážce zralej na převoz do kosmonos, ale nějaký vymáhání by bejt mělo. a mělo by bejt viditelný pro většinového návštěvníka.**)

*) aby si někdo necintal pentli o "pražácích", tak doporučuji si zjistit, odkud že byla ta lapená parta, co před pár lety rozjezdila celé hřebeny.
**) před vánoci jakýsi blb rozjezdil autem upravované stopy nad rezkem směrem na dvoračky až uvázl. podrobnosti třeba na stránkách rokytnice https://www.mesto-rokytnice.cz/cs/aktualne/aktuality/pribeh-nadseneho-bezkare.html . zajímalo by mě, jestli mu za to krnap dal nějakou odměnu a jestli to neskončilo jen u lamentování.
Odpovědět
Ra

Radek

6.1.2025 11:05 Reaguje na Lukas B.
Krásně jste to vykoumal jenže v krakonošovu už dávno nejde o přírodu a klid pro zvířátka a už dávno Krakonoš nebojuje se zlým Trautenberkem .

Začali totiž spolupracovat a jde jim pouze o zisk a to finanční a pokud by vás měli následovat tak by o zisk přišli .

Tak vám nevím ale vidím to spíš na novou lanovku a dráhu pro elektro nesmysly .
Odpovědět
LB

Lukas B.

6.1.2025 11:13 Reaguje na Radek
jo, to jsem loni v únoru vyslechl na jedný klubový boudě pod klínovkou: "ty jeden naivo, do krkonoš se přece nejezdí lyžovat, do krkonoš se jezdí chlastat a machrovat"
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

6.1.2025 22:01 Reaguje na Lukas B.
Ja bych to videl pragmaticteji. Proc jsou Krkonose porad tak popularni hory, kdyz uz treba pro Prazaky
uz leckdy dava vetsi smysl jezdit do Alp? No protoze
lidi ze starsi generace tam prozili skolni vylety, lyzarske kursy atd. poprve v zivote se tam poradne
opili atd. a i ta starsi generace se mozna s vetsi chuti vecer opije v krkonosske hospode nez v alpskem pensionu. Cenove to asi uz moc rozdil neni ale blizkost jazyka atd. dela svoje. Co s davy Polaku - to je samozrejme problem. Jsou to mnohem vetsi burani, je jich 5 krat tolik a pritom hor maji mene, nez my a v poslednich desetiletich bohatnou. Driv byli na hrebenech aspon ti jejich vojaci se samopaly, kteri ten naval k nam trochu usmernovali a omezovali :) Co se lanovek tyce, tam zastavam jednoduchy nazor: lanovka samotna je vysoce ekologicka zalezitost, turisti unavenymi nohami aspon neseslapavaji vegetaci. Platit by se melo - asi hodne - za cestu lanovkou nahoru, cesta dolu (lanovkou nebo teda na lyzich) zadarmo :) a platit by se asi melo i primerene penale za pobyt na vrcholu delsi, nez 5 minut. (Kontrolovat jen na Snezce a podobnych mistech :) Supercennost vegetace na Snezce se trochu prehani, jak vypada tamni slavna pampeliska nebo i jestrabnik stejne nikdo z navstevniku nevi, krome botaniku krnapu :) Labska louka je botanicky pozoruhodna hlavne tim - jaka je to "hercynska" pustina... :) Jsou to ale samozrejme moc hezke hory a jejich hlavni pozoruhodnost vidim v tom, ze to je takova mala nase Arktida - kterou mame za humny. Hodne snehu - i kdyz posledni desetileti to byva slabsi- pozoruhodny relief stareho pohori (proti mladym Alpam) no a jako bonus navic je tam nekde v pozadi ten Krakonos
z pohadek atd. Tohle jsou veci ktere ani davy turistu neznici, spis posili .

Ale uznam, ze kdyz jednou o velikonocich
jsem na Violiku ve skuline mezi omrzlymi balvany videl hloucek polskych turistu delat si ohynek a opekat jidelo v esusu - mel jsem na ne opravdu vztek
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

7.1.2025 10:58 Reaguje na Lukas B.
Jojo. V amerických národních parcích si nekoupíte na obrovských rozlohách nic k jídlu ani k pití, vodu dostanete na několika místech zdarma stejně jako suché WC, v návštěvním středisku s parkovištěm blízko vstupu do parku si koupíte kšiltovku, knihu a triko, ale ne buřty a pivo.
U nás to developeři a vyčuraní investoři dotáhli tak daleko, že každý dojede až téměř na místo, občerstvení atd. Hájí se sice tím, že každý má právo...,ale v pravdě jde jen o byznys. Leckde (Šumava třeba) nakoupili pozemky a přes politiky a některé obce tlačí na "rozvoj". Jestli se tím krajina zničí, není důležité.
No a na malém území, kde mají být dohromady tetřevi, střevlíci, vlci a tak dohromady s masami lidí, se to snaží uřídit pár strážců, na které lidi nadávají, že je darmo buzerují...
Už to u nás zašlo daleko a cesta do rozumného měřítka bude těžká.
Odpovědět

Radek Čuda

7.1.2025 16:41 Reaguje na Jindřich Duras
Parky ve Státech jsou hodně blbý příklad, protože to je úplně jiný sport.

Například Krkonoše prakticky od odsunu žijí výhradně z turistiky (a už před tím odsunem to byl pro místní velmi významný zdroj příjmů) a tím vaším US-řešením vás všichni místní pošlou někam. Přirozeně, bo jinak by přestali být místní, protože by tam chcípli hlady.

Takže pokud si máme brát odněkud příklad, tak z Alp.

Odpovědět
RH

Robin Hudeček

6.1.2025 14:18
Jednoduché, navýšit pokuty a strážci se z toho zaplatí
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

6.1.2025 15:20 Reaguje na Robin Hudeček
Je to jednoduché a zároveň složité. Jako vždy jde o peníze až o první v řadě. Takženavýšení příjmů NP by mělo být zejména z výnosů :
-pronájmů, poplatků a příspěvků rekreatů,
- výnosů hospodaření (proč má být 80% NP bezzásah, když by stačilo
jako vzor klimaxu třeba 30% a zbytek šetrné, historicky ověřené
hospodaření v lese, na lukách atd.)
-pokut a poplatků
Pokud by měli NP peníze a strážci i pravomoce jako např. městská policie ... Třeba v Americe ...
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

6.1.2025 18:53
Ale no tak! Máme Policii (nejvíc policajtů na 100 000 obyvatel široko daleko), obecní policii, ČIŽP, Stráž ochrany přírody složenou z profíků i dobrovolníků a potom i další pracovníky AOPK a NP. Pokud vím tak hodně dobrovolných strážců odradily neustálé změny koncepcí, změny vedení některých NP a následné názorové veletoče. Možná by tedy OP pomohlo namísto neustálému vymezování se proti něčemu hledání společné řeči a konsensu. Řekl bych, že někde se to daří a někde vůbec. Některé oblasti tak jsou na tom s dobrovolnými strážci lépe než jiné. Takže je to spíš o nějaké systematické práci a spolupráci. Co se týká obecného "obecného úpadku mravů" tak na to si stěžoval už pračlověk Janeček... Ono by motorkáře v lesích, traviče a další opravdové lumpy měli spíš honit ti policajti, kteří jsou vybavení a mají i patřičné pravomoci. Stráži přírody přísluší spíš osvěta. Mnoho "obyčejných" lidí totiž činí zle spíš z nevědomosti.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

6.1.2025 19:04 Reaguje na Dalibor Motl
https://www.casopis.ochranaprirody.cz/z-historie-ochrany-prirody/historie-strazni-sluzby-v-np-a-chko-sumava/
Odpovědět
JO

Jarka O.

6.1.2025 19:26
Nedostatek strážců budou řešit zakládáním dalších drahých CHKO a NP na dluh, zvýší tam lesy v bezzásahu na 75%, vyházejí lesáky a nastane pravý nikde nevídaný ráj. Mají lidi, co to plánují, kontakt s realitou?
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

7.1.2025 11:03 Reaguje na Jarka O.
To je trochu argumentace mimo, ne? Vzhledem k rychlému zhoršování situace je nanejvýš potřeba založit další NP či CHKO. Vyčkávání bude znamenat, že za chvíli už nebude chránit co.
Lesy v bezzásahu mají svůj hluboký smysl. Lesáci jsou fajn, ale pokud by byla jejich odborností pouze schopnost udržovat smrkové plantáže...
Odpovědět
LB

Lukas B.

7.1.2025 13:53 Reaguje na Jindřich Duras
já tedy vidím posledních 30 let spíš plynulé zlepšování skoro všude a všeho než nějaké dramatické zhoršování. ano, jsou výjimky, ale většinový trend je docela jednoznačný.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

7.1.2025 16:11 Reaguje na Lukas B.
No, zlepšování je fajn, o to nic. Jen mi do toho nepasuje ta kůrovcová kalamita. Jasně, bylo horko a sucho a tak. Jenže už desítky let se ví, že stejnověké monokultury jsou špatně a smrku zvláště. Prostě šlo o dřevo, ostatní až daleko vzadu.
Ani strojní způsoby těžby nevidím jako moc dobré. Ničení cest a lesní půdy.
Těžba relativně starých bukových porostů, medializovaná nedávno, také nedává moc optimismu v zlepšování úcty k lesu a jeho funkcím...
Rád budu zlepšování pozorovat.
To hlavní zlepšení bych chtěl vidět právě
Odpovědět
JO

Jarka O.

7.1.2025 15:37 Reaguje na Jindřich Duras
"pouze schopnost udržovat smrkové plantáže." ...,to asi není jejich jediná schopnost, takže.. dala by se ta věta odvolat?
"rychlé zhoršování" čeho, stavu lesů??
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

7.1.2025 16:14 Reaguje na Jarka O.
Určitě vám neuniklo, že je tam podmiňovací způsob, že?
Zhoršování: funkcí krajiny, vlivu klimatu, zvyšování nároků na celou krajinu včetně LP a zároveň pokles jejich stability... a také úbytek opravdových starých lesů. To nemyslím kvůli romantice a tak, ale proto, že mají zásadní význam.
Odpovědět

Radek Čuda

7.1.2025 16:48 Reaguje na Jindřich Duras
Není potřeba nic urychleně zakládat, bohatě stačí vymáhat ta pravidla, která dnes jsou.
A pokud nejsme schopni dnes tato vymáhat a čistě legislativně přitvrdíme ... a víc už nic, tak co se asi tak stane.

Ostatně, nedávno proběhlá smršť článků o Kokořínsku a dění tam je jasným důkazem, že samo o sobě nějaké vyhlášení čehosi nic nespasí.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist