https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/norsko-chce-zpristupnit-cast-morskeho-dna-pro-pruzkum-a-tezbu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Norsko chce zpřístupnit část mořského dna pro průzkum a těžbu

21.6.2023 01:16 | OSLO (ČTK)
Norská vláda představila plány komerčního průzkumu a těžby nerostných surovin v hlubokých arktických vodách. Zaměřit se chce na kovy nezbytné pro nízkoemisní technologie. Norsko má rozsáhlé zásoby ropy a zemního plynu, které z něj učinily jednu z nejbohatších zemí světa, a nyní přebírá vedoucí úlohu v globálním závodě o těžbu kovů ze dna oceánů, po kterých je nyní vysoká poptávka v souvislosti s odklonem zemí od fosilních paliv, napsala agentura Reuters. Plán však kritizují ochránci životního prostředí.
 

"Potřebujeme nerostné suroviny, abychom uspěli v zeleném přechodu," uvedl v prohlášení ministr ropného průmyslu a energetiky Terje Aasland. Těžba na mořském dně může být podle něj důležitým zdrojem nerostných surovin a žádná jiná země nemá lepší předpoklady k tomu, aby ukázala cestu k těmto zdrojům udržitelným a odpovědným způsobem.

Norské oblasti, které mají být otevřené, se nacházejí v Grónském moři, Norském moři a Barentsově moři, mezi severním Norskem a souostrovím Špicberky. Pokrývají plochu asi 280.000 kilometrů čtverečních, což je o něco méně než plocha Británie a Irska dohromady. V rámci této plochy budou postupně průzkumným společnostem nabízené licence pro menší oblasti.

Krok vyvolává námitky rybářů a ochránců přírody, kteří varují, že těžba na dně oceánu by ohrozila biologickou rozmanitost životně důležitých ekosystémů. Představuje podle nich také riziko potenciální ekologické katastrofy, přičemž neexistuje dostatečný výzkum toho, jaký dopad na životní prostředí bude mít těžba na mořském dně. Francie v lednu zakázala hlubinnou těžbu ve svých vodách a Německo vyzvalo k pozastavení rozvoje tohoto odvětví.

"To je od norské vlády nové dno. Pokračují v průzkumu ropy v křehké Arktidě a nyní otvírají rozsáhlé mořské oblasti těžebním společnostem," řekl agentuře Reuters šéf norské pobočky Greenpeace Frode Pleym. "Norsko se na globální scéně prezentuje jako zelené, ale jeho činy hovoří o opaku."

Norská lednová analýza uvádí, že se našlo "značné" množství kovů a minerálů, od mědi po kovy vzácných zemin, včetně odhadovaného množství 38 milionů tun mědi. To je téměř dvojnásobek objemu, který se každoročně vytěží po celém světě.

Norský parlament by měl jednat o návrhu na podzim. Středolevá koalice vládne v menšině, ale návrh by mohl projít díky podpoře některých opozičních stran.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

21.6.2023 09:49
Kdyby se zelená elektřina vyráběla primárně z jádra, takovéto blbnutí by šlo výrazně redukovat.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist