https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nosorozci-sumatersti-se-mnozit-nebudou-v-indonesii-delaji-problemy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nosorožci sumaterští se množit nebudou, v Indonésii dělají problémy

22.10.2018 01:10 | PRAHA (Ekolist.cz)
Na světě žije posledních čtyřicet nosorožců sumaterských. Možná jich je i jedna stovka, záleží, jak velcí pesimisté jste.
Na světě žije posledních čtyřicet nosorožců sumaterských. Možná jich je i jedna stovka, záleží, jak velcí pesimisté jste.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Susie Ellis / IRF
Na světě žije posledních čtyřicet nosorožců sumaterských. Možná jich je i jedna stovka, záleží, jak velcí pesimisté jste. Minimální, ale přesto existující šanci na záchranu tohoto živočišného druhu, nabízel program přeshraniční spolupráce mezi Indonésií a Malajsií. Jenže ta zatím není zrovna plodná, jak píše server Mongabay.
 

Odhady počtu posledních nosorožců sumaterských nosorožců se možná liší o celé desítky, ale vzhledem k tomu, jak málo jich je, na tom moc nesejde. Ikonickým pralesním tlustokožcům zvoní hrana. Určitou možnost záchrany nabízel odchov s umělým oplozením několika kusů v zajetí. Tedy samice jménem Iman, držené v malajské stanici v Sabahu, která by byla oplozena spermatem vhodného samce z Indonésie. Zvířat je sice dostupných víc, ale pro páření se nehodí. Čtyři ze sedmi možných indonéských nosorožců jsou blízce příbuzní a zbytek má geneticky blíže k nosorožcům z Bornea. Vybrán tedy může být jen jeden.

Domluva zněla jasně. Na počátku

Vše bylo relativně v pořádku. Dvě země se v roce 2013 dohodnou na záchraně kriticky ohroženého druhu, dají dohromady finance i pohlavní buňky vybraného páru a o zbytek se už postará příroda. Jenže domluva začala záhy váznout. Nejprve to byla Indonésie, která měla problém zajistit nosorožčí spermie v dostatečném množství a kvalitě. A pak měla administrativní komplikace s legalizací jejich vývozu do Malajsie. Nakonec začalo být i problematické malajské gesto, tedy zaslání odebraných samičích pohlavních buněk do Indonésie. Nikde prostě rázem nebyl k nalezení ten správný formulář, který by to umožňoval.

Indonésie prý za nic nemůže

Problémy pak pokračovaly i v Malajsii. Nosorožčí samice Iman totiž nemládne a jedním z projevů poklesu její kondice byl i obří nádor v děloze. Letos v dubnu podstoupila náročný zákrok, který byl úspěšný. Ale po operaci přestala produkovat vajíčka. Indonésie tím získala prostor pro oficiální výmluvu: na programu záchrany by se rádi dál podíleli, ale Iman zatím nedodává svých 50 % slíbeného genetického materiálu. S Malajsií chtějí spolupracovat, ale nějak jim to tam vázne. Sami už mají spermie připravené od letošního ledna. Situace tak ustrnula na mrtvém bodě.

Šance na úspěch klesají

Když se o tom dozvěděl John Payne, stávající ředitel organizace BORA (Borneo Rhino Alliance), neskrýval rozhořčení: „Nemám slov. Realita je taková, že v záchranné stanici v Sabahu udělali od roku 2013 vše myslitelné pro podporu přeshraniční spolupráce. Jediné co pro fungování té pokročilé reprodukční technologie potřebovali, byly spermie v dobré kvalitě. Indonésie také měla přistoupit na dohodu CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin), aby získali povolení pro dovoz samičích pohlavních buněk. Pokud by Indonésie zareagovala včas, byla by šance na získání vajíček od Iman podstatně vyšší, než je dnes. Teď, po operaci, kdy je stále velmi slabá, je ta šance velmi, velmi malá.“

Aby toho nebylo málo, rozhodl se teď Wiratno, stávající indonéský ředitel odboru ochrany přírody a ekosystémů, že celý program přeshraničního páření jednostranně pozastaví. Minimálně do doby, než bude Iman schopna poskytnout genetický materiál. Malajsie v reakci na toto prohlášení učinila poslední možný krok a nabídla převoz svého posledního samce jménem Tam, přímo do Indonésie. Aby se mohl spářit s nějakou odchycenou indonéskou nosorožčí samicí. Jak ale říká Payne, ponechala oficiální indonéská místa tuto nabídku bez odpovědi. „A tak jen čekáme, čekáme a čekáme.“


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

22.10.2018 01:06
Jinými slovy, nosorožce sumaterské si můžeme škrtnout. Škoda, ale tohle už se asi dohromady nedá.
Odpovědět
lu

22.10.2018 07:55
nerad bych tu diskusi nějak přesunul k naivně-pitomiostickému výkladu břemene bílého muže, ale nějak nám ta ochrana přírody v těch ne úplně zakotvených byrokratických demokraciích smutně vázne.
Odpovědět
J

Josef Mozek

22.10.2018 23:26
Nejspíš se nedohodli, komu by to děcko patřilo.
Odpovědět
mr

23.10.2018 22:02
To je s ochránci přírody naprosto běžná praxe. Ve Vietnamu chránili (a nedovolili odchytit poslední kusy pro odchov v zajetí) nosorožce jávské v jakési vytěžené rezervaci tak dlouho, až jim je tam místní vypytlačili. Něco podobného bylo i s nosorožcem bílým severním - tak dlouho hledali správná razítka, až jim ani v tom Kongu (Garamba) žádný nezůstal. V JAR to vzali před 50-i lety na sebe lovci a z dvacítky posledních jich tam dnes mají asi 20 000. A nyní řeší ti "zlí" lovci zazvěření lvy z JARu i okolo Zambezi. A jsou za to zase pod palbou ochránců přírody, jimž se takové akce přirozeně zase nelíbí - protože to dělají na své náklady, kdežto ochranáři jsou zvyklí pobrat tučné granty ...
Odpovědět
reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist