Nová měřicí technika poskytne přesnější data o ovzduší v Olomouci
Na projektu spolupracuje Olomouc s Českým hydrometeorologickým ústavem. "Město Olomouc mělo o spolupráci na tomto projektu velký zájem. Pokud chceme občanům zajistit kvalitnější ovzduší, musíme nejdřív co nejpodrobněji vědět, co přesně se podílí na jeho znečišťování. S takovými daty pak můžeme dále účinně pracovat," uvedl Žbánek.
Olomouc je zapojena spolu s městy Hradec Králové a Brno do výzkumného projektu TAČR - TITSMZP704, díky němuž mají vědci zjistit, jakou měrou se na celkovém znečištění ovzduší podílejí různé zdroje emisí z průmyslu, dopravy či vytápění domácností. Na kvalitu ovzduší v Olomouci mohou mít vliv i vzdálené zdroje znečištění v zahraničí, což je hlavně případ částic polétavého prachu.
"Částice, zachycené na filtrech, budou naši odborníci zkoumat i za pomocí elektronového mikroskopu. Dají se tak získat data o typu a původu takových částic. Výsledky pak pomohou k vytvoření komplexního modelu původu znečištění ovzduší," uvedla vedoucí oddělení kvality ovzduší ČHMÚ Blanka Krejčí.
"Výsledky měření a odborných analýz můžeme v budoucnu použít jako argument při jednání se státem například o vyloučení kamionové dopravy z Velkomoravské ulice nebo při snaze urychlit výstavbu východní tangenty," podotkl Žbánek.
Kvalita ovzduší v Olomouci se ve Velkomoravské ulici měří 26 let, funguje tam stálá stanice. Vedle byl nyní umístěn měřicí vůz i sestava odběrových zařízení. Měřicí vůz se na území Olomouce zdrží po dvě tříměsíční období. Odborníci potřebují získat údaje za letní i za zimní sezonu. "Souhrnné výsledky budou známy někdy ve druhé polovině roku 2021," dodala Krejčí.
reklama