Nové instalace větrných elektráren v Německu v pololetí vzrostly o 60 procent
Větrná energie má hlavní význam v přechodu Německa k obnovitelným zdrojům energie. Berlín si stanovil cíl, aby do roku 2030 pocházelo nejméně 80 procent elektrické energie z ekologických zdrojů, jako jsou solární a větrné elektrárny. Rozvoj větrné energie pak podpořil také pokles dovozu fosilních paliv z Ruska.
Vysoký růst nové kapacity podle zprávy způsobily zásahy vlády ve prospěch stavební činnosti a rychlejší vydávání povolení. Za předpokladu, že tento vývoj bude pokračovat, podaří se dosáhnout horní hranice prognózy z ledna, kde se letos počítá se zvýšením kapacity větrných elektráren o 2700 až 3200 MW, uvedla prezidentka BWE Bärbel Heidebroeková.
Ani výrazné zvýšení počtu povolení však podle Heidebroekové nestačí k dosažení tempa růstu o 10 000 MW ročně od roku 2025, které by bylo nezbytné k dosažení vládních cílů u takzvané zelené energie.
Výkonný ředitel VDMA Power Systems Dennis Rendschmidt uvedl, že schvalování přepravy těžkých dílů po silnici v Německu trvá v průměru 12 týdnů. V Nizozemsku je to čtyři až pět dní.
Celkový instalovaný výkon větrných elektráren na pevnině v Německu dosáhl na konci června 59 343 MW. To je po započtení demontáže a rekonstrukce stávajících turbín v meziročním srovnání nárůst o 4,4 procenta, uvedla agentura Reuters.
reklama