https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nove-zavlazovaci-vaky-podpori-rozvoj-korenu-u-vzrostlych-stromu-v-brne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nové zavlažovací vaky podpoří rozvoj kořenů u vzrostlých stromů v Brně

5.5.2024 00:50 | BRNO (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Vitalitu i odolnost vůči vyvrácení a suchu mají u velkých a významných stromů v Brně zajistit zavlažovací vaky. Veřejná zeleň města Brna technologii poprvé vyzkoušela koncem března u jasanu na Moravském náměstí, jenž je jedním z mála vzrostlých stromů v okolí a má vliv na jeho ochlazování. Příspěvková organizace města pořídila čtyři vaky dohromady za 100 000 korun, řekl náměstek primátorky pro životní prostředí Filip Chvátal (KDU-ČSL).
 

"Výběr stromu není náhodný. Jasan je dominantou místa, má mohutnou korunu a poskytuje značné ochlazení i stín všem, kteří se na Moravském náměstí pohybují. Jeho potenciální nahrazení novými stromy v případě odumření by bylo nemyslitelné a finančně mnohem nákladnější než zavlažování, proto musíme v podpoře podobných stromů udělat maximum," řekl Chvátal.

Vaky s kapacitou 1500 litrů vody by měly pomoct s rozvojem kořenového systému dál od kmene. Pracovníci proto vaky umísťují až tam, kde končí koruna stromu. "V případě, že by se starší strom dlouhodobě zaléval u kmene, je schopen velice rychle své kořeny přestěhovat ke kmeni. Ostatní kořeny se zmenší nebo odumřou a ve chvíli, kdy přijde větší poryv větru, může dojít k vyvrácení stromu," řekl Martin Tušer z firmy Ledasco, která vaky uvedla do praxe.

Voda se z vaků uvolňuje ke stromům postupně pomocí 27 kapkovacích otvorů, které jsou po celé spodní části. K zálivce lze přidat také hnojiva, tekuté dřevěné uhlí, mykorhizní houby či jiné podpůrné látky pro zvýšení zdraví a vitality stromu. Půdní profil se provlhčí do hloubky 60 centimetrů. Voda vytéká podle terénu osm až 12 hodin. Po dokončení zálivky pracovníci vaky vždy přesunou k dalšímu stromu. Tímto způsobem čeká vybrané dřeviny zálivka čtyřikrát ročně. Další zálivky je možné použít ke chlazení prostoru ve městech v době vln horka. "Vaky vytékají také na zadlážděném povrchu a prachoštěrkových cestách, což zvyšuje možnost jejich využití v městském terénu," poznamenal Chvátal.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist