Novela zákona o emisních povolenkách bude čelit návrhu na zamítnutí
16.9.2024 09:33 | PRAHA
( ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vládní novela zákona o obchodování s emisními povolenkami bude ve třetím čtení čelit návrhu na zamítnutí. V druhém čtení ho vznesl poslanec opoziční SPD Jiří Kobza, který chtěl předlohu zamítnout již v prvním čtení. Kobza svůj návrh zdůvodnil tím, že obchod s emisními povolenkami je nástroj, který prodraží život občanů. Druhé čtení předlohy Sněmovna minulý týden nedokončila, vrátí se k němu zřejmě v tomto týdnu.
Vládní předloha má zavést zejména pravidlo, že peníze z prodeje emisních povolenek bude možné využít jen na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny klimatu. Novela reaguje na upravenou směrnici EU, která vyžaduje, aby veškeré výnosy z povolenek byly využity na ochranu klimatu. Předloha také v souladu s evropskou směrnicí upravuje pravidla emisních povolenek pro námořní dopravu. Za nejzávažnější přestupky zvyšuje horní sazbu pokut z pěti na 20 milionů korun.
Poslanci ANO opět poukazovali na to, že vláda nepřevádí do zákona celou evropskou směrnici, ale vynechala část zavádějící systém s označením ETS 2, který zahrnuje povolenky i na dopravu nebo vytápění. Podle poslankyně Bereniky Peštové (ANO) se toho vláda zalekla. Bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) poznamenal, že vláda se chytla do vlastní pasti, když si uvědomila, co by schválení přineslo.
Premiér Petr Fiala (ODS) ve čtvrtek ve Sněmovně řekl, že považuje za nutné odložit zavedení systému EU ETS 2. Česká strana podle něj bude požadovat revizi tohoto systému.
Emisní povolenky nakupují elektrárny a další průmyslové podniky, které vypouštějí do ovzduší skleníkové plyny, hlavně oxid uhličitý. Jedna povolenka opravňuje podnik vypustit do atmosféry jednu tunu oxidu uhličitého, případně ekvivalentního množství jiného plynu. Vykazovat emise musejí i letecké společnosti.
reklama
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Lidi, copak vy nevidíte, že to jsou novodobé odpustky, které mají být po vás vymáhané ve jménu zeleného náboženství hrstkou šílenců? Chtějí nás pomocí toho nového náboženství ovládat a hlavně okrádat. Nevolte strany a politiky, kteří mají v programu tzv. udržitelnost, protože to je základní teze všech zelených šílenců. Je to všechno jedna pakáž.
Odpovědět
Pakáž je SPD, která blbne lidem hlavy a tvrdí, že je to nesmysl. Povolenky nejsou žádné odpustky, je ekonomický nástroj, jak sastavit vypouštění CO2 a skončit s fosilními palivy. Nejdřív na příděl, a pak postupně snižovat až k nule.
Odpovědět
Vláda jedná naprosto správně a uvážlivě. Nevím co ANO požaduje!
Odložení povolenek, neplatnost povolenek na topení dřevem je nutnost.
Povolenky by byla správná věc, kdyby nebyly vysoké, byly jen motivační.
Nelze již zdražovat topení, když stojí 100tis. ročně a je již samo likvidační.
Odpovědět
No, protože musíme přejít na něco jiného. Drahá fosilní paliva jsou zcela úmyslně. Je potřeba, aby nás to motivovalo k přechodu na čisté zdroje.
Odpovědět
Prý: "Premiér Petr Fiala (ODS) ve čtvrtek ve Sněmovně řekl, že považuje za nutné odložit zavedení systému EU ETS 2." Ano, pan premiér má pravdu. Blíží se volby a není vhodné, před nimi naštvat národ - všechny voliče! Po volbách bude jistě čas, tu směrnici EU implementovat do našeho právního řádu a odškrtnout si splnění dalšího "domácího úkolu EU". Třeba formou novely, nebo přílepku k jinému zákonu.
Odpovědět
+1
Zcela přesně a realisticky napsáno. Péťa chtěl být na začátku volebního období vzorným uvědomělým ekopolitikem, a teď je jeho jedinou snahou to do voleb nějak zakamuflovat.
Bo že nás to čeká a nemine, a primárně díky němu je prostě fakt, se kterým už nikdo nehne. Ne u nás.
Odpovědět
Pan Fiala si zřejmě trochu naivně myslel, že když povolí výstavbu JE bloků, tak že má vyřešeno. On v té době - do výstavby už v politice zřejmě asi nebude, takže má odšktrnuto. Jenomže ono se ukazuje, že problém s fosilními palivy za 20 let výstavbou JE nevyřešíme, když včera bylo pozdě. No a jestli se voliči nechají přesvědčit, že nás SPD s Přisahou, Stačilo, Motoristy sobě a ANO vyvrhnou z chudoby, tak nevytrhnou. Pokud nebudeme plnit závazky jako ostatní a nebudeme snižovat CO2, tak se od nás investoři definitivně odvrátí.
Už teď jsme vnímáni ako banánová republika plná korupce a nespolehlivých politiků. A ten výkvět, co je v Bruselu, nám nepřidá. Proč se u nás nestasví Gigafactory na baterie? Proč je výroba Tesel v Německu a ne u nás? Atd... To jsou všechno ztracené příležitosti, protože investoři mají požadavky, které my nesplňujeme. Německo mělo v roce 1990 80% výroby elektrické energie z uhlí. V roce 2024 je to 28% a pořád to každým rokem o pár procent klesá. My máne 44% výroby elektrické energie z uhlí a nemáme skoro žádné obnovitelné zdroje - asi 15%.
Odpovědět
Zamítnutí zákona o povolenkách prodraží život občanů mnohem víc. Následky klimatických změn se dají jenom zmírňovat, ale i to stojí za úsilí a nemůžeme tvrdit, že jsme malá zamě, a že je nám to jedno. Litva, Lotyšsko, Holandsko, Belgie, Švýcarsko, Slovinsko. To jsou v tomto měřítku také malé země. Nemůžeme se na to vykašlat, jenom proto, že nám nějaký populista z SPD maže med kolem huby. Je to velká chyba.
Odpovědět
|
|