https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nss-naridil-znovu-projednat-zalobu-na-zasady-pece-o-narodni-park-sumava
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nejvyšší správní soud nařídil znovu projednat žalobu na zásady péče o Národní park Šumava

27.6.2024 11:32 (ČTK)
Šumavský les
Šumavský les
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nejvyšší správní soud (NSS) nařídil Městskému soudu v Praze, aby se znovu zabýval žalobou na zásady péče o Národní park Šumava pro období 2022 až 2040. Původně žalobu zamítl. Nyní musí znovu zvážit, zda zásady představují zásah do práv žalobců, tedy spolku Hnutí Život a majitelky zemědělských pozemků v Plzeňském kraji. ČTK to zjistila z úřední desky.
 
Návrh zásad péče vypracovala Správa Národního parku Šumava, dostala k němu stovky připomínek. Dokument těsně nezískal podporu rady národního parku. V říjnu 2022 zásady schválilo ministerstvo životního prostředí.

Následovala žaloba k Městskému soudu v Praze, podle které správa národního parku ponechává příliš velké plochy samovolnému vývoji a nesprávně prosazuje vizi původního lesa, což povede k devastaci současných porostů. V žalobě pisatelé vyjádřili obavu z rozvratu lesů působením kůrovce a následných požárů suchého dřeva.

Městský soud takzvanou zásahovou žalobu zamítl. Poukázal na to, že spolku nebyla zásadami péče uložena povinnost něco konat, něčeho se zdržet nebo něco strpět. Zásady tedy na něj nemají přímý dopad. Jde prý spíše o koncepční nástroj, který slouží jako podklad pro budoucí rozhodování správy národního parku. Spolku tedy chybí takzvaná aktivní legitimace, stejně jako druhé žalobkyni.

NSS ale uplatnil jiný náhled na zásady péče. "Městský soud zcela pominul, že zásady péče představují výstup výkonu veřejné moci (vrchnostenské správy), který má podstatný dopad na stav životního prostředí a je (alespoň zčásti) bezprostředně závazný pro hospodaření s nemovitými věcmi ve vlastnictví státu. Zásady péče mohou být předmětem soudního přezkumu v řízení o žalobě proti nezákonnému zásahu," stojí v rozsudku.

Městský soud nyní musí zvážit, zda zásady péče zasáhly do práva žalobců na příznivé životní prostředí a také do práva na informace o životním prostředí. "Dospěje-li k závěru, že alespoň jeden ze žalobců je v daném sporu věcně legitimován, bude se městský soud zabývat zákonností žalovaného zásahu," uvedl NSS.

Zásady popisují péči o přírodu v následujících letech ve všech zónách národního parku, včetně principů péče o nejdůležitější druhy typické pro Šumavu. Popisují, jak se budou sledovat ukazatele kvality prostředí a přírodní procesy. Zásady také odrážejí témata jako turistiku nebo podporu obyvatel. Směřují k tomu, aby se postupně rozšiřovala bezzásahová plocha.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

27.6.2024 17:17
to si vžně myslíme, že když se nechá něco ležet ladem, že se něco devastuje?
Odpovědět
Martin Klewar

Martin Klewar

17.7.2024 17:40
Vy to fakt nechápete ? Ve vašem světě samo sebou všechno spěje dobrým směrem, ano? Spíš trošku kverulujete...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist