https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nynejsi-sucho-v-evrope-je-podle-expertu-eu-patrne-nejhorsi-za-500-let
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nynější sucho v Evropě je podle expertů EU patrně nejhorší za 500 let

24.8.2022 00:54 | BRUSEL (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nynější sucho v Evropě je podle expertů Evropské unie patrně nejhorší za 500 let. Řekl to mluvčí Evropské komise, když upozorňoval na čerstvou zprávu o vývoji a dopadech sucha. Ta varuje mimo jiné před očekávaným poklesem letních výnosů v zemědělství, zejména u kukuřice, sóji a slunečnic.
 

"Zdá se, že sucho je nejhorší za nejméně 500 let," řekl při poledním brífinku mluvčí EK Johannes Bahrke. Jde podle něj o předběžné hodnocení, které bude třeba konfrontovat s daty za celou letní sezónu. Prohlášení navazovalo na pondělní zveřejnění zprávy výzkumníků EK založené na datech centrály pro pozorování sucha (GDO).

Zpráva Společného výzkumného střediska (JRC) upozornila, že na základě pozorování zahrnujících prvních deset srpnových dní panovaly na 47 procentech území EU podmínky odpovídající stavu "výstrahy" před suchem. Na 17 procent unie se pak vztahoval stav pohotovosti, což je nejvyšší ze tří výstražných označení GDO.

Sucho má silně negativní dopad na sklizeň letních plodin, píše JRC. Nejhorší dopady se údajně čekají u kukuřice, sójových bobů a slunečnic, přičemž výnosy budou podle odhadů o 16, respektive 15 a 12 procent pod průměrem z uplynulých pěti let.

Vážné sucho, které od počátku roku sužuje mnoho regionů Evropy, se podle zprávy od počátku srpna dále rozšířilo a zhoršilo. "Nejvíce se zhoršující podmínky mají regiony, které sucho zasahovalo už na jaře 2022, tedy sever Itálie, jihovýchod Francie, některé oblasti v Maďarsku a Rumunsku," pokračuje hodnocení. Naopak v některých regionech včetně jihu Česka "je pozorováno lokální zlepšení".

ČR je podle aktuální mapy GDO suchem zasažené relativně málo. Nejvýraznější je na jihu a jihovýchodě unie, v částech Maďarska a Rumunska, dále Itálie, Francie, Španělska a Portugalska. Na Pyrenejském poloostrově a na části chorvatského pobřeží se podle JRC očekává mimořádné sucho i v nejbližších týdnech podzimu.

Pro většinu EU ale údajně meteorologové předpovídají na nejbližší dva měsíce podmínky "blízko normálu". "Nemusí to stačit na úplné zotavení se z deficitu nahromaděného za více než půl roku, ale zmírní to kritické podmínky v mnoha evropských regionech a v zasažených sektorech," doplňují výzkumníci EK.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (20)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

24.8.2022 06:09
500let - to už tady jednou o něčem bylo, že !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.8.2022 06:53 Reaguje na smějící se bestie
V době římského a středověkého optima byla gobální teplota přibližně stejná, jako dnes, možná jen o pár desetin nižší. Jenže se neměnila a později nastala malá doba ledová, kdežto dnes jde teplota strmě nahoru bez možnosti nějakého vrcholu nebo zlomu.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

24.8.2022 07:14
https://neviditelnypes.lidovky.cz/klima/klima-sucho.A211114_161439_p_klima_wag "Na základě dlouhodobých hydrologických a meteorologických pozorování a pomocí paleoklimatických rekonstrukcí ukazujeme, že střední Evropa zažívala mnohem delší a drsnější sucha během tzv. Spörerova minima (cca 1400-1480) a Daltonova minima (cca 1770-1840) než ta, která byla pozorována v 21. století. Tato dvě extrémní období sucha jsou zřejmě spojena se studeným stavem severního Atlantiku a obdobím s četnějšími tzv. blokujícími povětrnostními situacemi nad Britskými ostrovy a západní částí Evropy [kdy nad Britskými ostrovy a někdy i nad Skandinávií převažuje tlaková výše a do střední Evropy proniká velmi studený vzduch od severovýchodu až východu], současně se slabším slunečním zářením a větší vulkanickou činností. Navíc ukazujeme, že nedávná období sucha (např. v letech 2003, 2015 a 2018) jsou v rozsahu přirozené variability a nejsou jedinečná v rámci posledního tisíciletí.“ Článok je síce rok starý, takže nemôže porovnať súčasné suché obdobie, ale o niečom napovedá, nakoľko aj predchádzajúce sucho bolo označnené ako 500 ročné.
Odpovědět
va

vaber

24.8.2022 09:09 Reaguje na Vladimir Mertan
takové zkoumání jsou jen konstrukce dnešních vědců,
kteří se mohou fatálně mýlit, jak u počasí je zcela běžné,
žádná objektivní měření neexistují, množství srážek tehdy nikdo neměřil a kdy se objevil teploměr, já ani nevím,
popisy současníků,pokud existují jsou zcela subjektivní a poměřují jen se stavem který autor informace zažil, když napíše bylo veliké sucho,nedovede si představit jaké ještě větší sucho může existovat,
jak jsem již psal,jsou informace ,že Nil naposledy zamrzl v roce kolem r. 800 a 1000 NL ,přesto odborníci tvrdí ,že tehdy bylo teplo jako dnes, mohl by dnes zamrznout Nil?
to ,že je Nil zamrzlý pozná každý ,ale jestli je mimořádně teplé nebo mrazivé období se určuje těžko, když nejsou dostatečně přesná a časově dlouhá historická data,
vždyť se neshodneme ani dnes jaké máme počasí ,je současné sucho extrémní ,veliké nebo zcela běžné, stejně to platí i o teplotách
každý si tvrdí co se mu líbí
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

24.8.2022 11:57 Reaguje na vaber
Hej o tom Níle je to pravda, vtip je v tom že obdobie od roku 800 do roku 1000 je považované za veľmi chladné.
https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/1997/cislo-2/tvrde-zimy-evrope-za-uplynule-tisicileti.html "Všechna tato období jsou dobře dokumentována kronikářskými zprávami, a to včetně těch nejranějších. Tak již v prvním studeném období v letech 940 1000 je možno zaregistrovat několik zvláště silných a dlouhých zim, které se převalily Evropou. Z období předcházejícího této periodě je zpráva z r. 829, která nás informuje, že zamrzl Nil a že v tu dobu ležel v Evropě sníh po dobu 6 měsíců."
Odpovědět
Pe

Petr

24.8.2022 10:32 Reaguje na Vladimir Mertan
Sucho opravdu není jedinečné, sucha byla i dříve, přesto se to s minulostí nedá porovnávat.
Ve zmíněných dobách v českých zemích kvetlo rybníkářství a v krajině stále máme pozůstatky tisíců rybníků, a to i na místech, kde dnes vodu nikdo nepamatuje. K tomu tisíce pomístných názvů spojených s vodou, nebo třeba lidová slovesnost plná blat, bludiček, močálů a vodníků. To názorně ukazuje jak moc je dnešní krajina (naší vinou) jiná, odlišná od té historické, a jak moc jiné, daleko horší, podmínky (naší vinou) dnes máme.
Odpovědět
Pe

Petr

24.8.2022 10:46 Reaguje na Petr
Navíc vzhledem k tehdejší úrovni společnosti a technologií, hlavně v zemědělství, má sucho tehdy a sucho dnes zcela jiný význam.
Tehdy stačilo jediné suché léto k hladomoru
My dnes několikaleté sucho díky našim moderním technologiím až tak moc nevnímáme, ale tehdy se vše dělalo ručně a jednoduše, nebyla možnost například udělat si hluboký vrt a čerpat vodu z podzemí. Dost možná by dnešní sucho bylo pro tehdejší společnost fatální.
Odpovědět
Pe

Petr

24.8.2022 11:05 Reaguje na Petr
Dokonce se dá říct, že my jsme si na mnohaleté sucho už zvykli, považujeme ho za normální, a když někdo mluví o suchu, hodně lidí se mu vysměje. Dnešní malé děti nic jiného neznají a současné počasí a vyprahlou přírodu považují za standard. Ale ne, není to standard. Je to obří průšvih, který jsme si sami vyrobili.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

24.8.2022 11:49 Reaguje na Petr
Súhlasím s tým, že je krajina oproti minulosti viac vysušená. Na druhej strane veľké polia tento rok zvládli veľmi slušnú úrodu obilia aj bez zavlažovania.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

24.8.2022 11:10 Reaguje na Petr
I o tom to je - podívat se do map, kolik a kde všude byly rybníky, posoudit současnou krajinu, kde by ty nové, rybníčky třeba 1/4ha počínaje, mohou být.
Hlavně však bez přebujelé byrokracie, začít pokud možno ihned.
Zelenej neziskovek je přehršel, můžou se předvést, co umí !
Odpovědět
Pe

Petr

24.8.2022 11:18 Reaguje na smějící se bestie
Souhlasím, že je potřeba konat a vodu do krajiny vracet. Ale tak jednoduché to není a řešení se bude hledat velice obtížně. Kde dřív bývalo třeba několik rybníků a pár domků na bezpečném místě, jsou dnes velké obce, zastavěné je vše a potok navíc třeba zatrubněný. Kdybyste tam bydlel, chtěl byste, aby vám někdo nad obcí dělal rybník?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

24.8.2022 15:10 Reaguje na Petr
a čecháčkovství na postupu, koukám
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

24.8.2022 08:35
Novináři z ČTK jsou experti na vymýšlení nesmyslných soutěží, výron vrcholil, když zrušili olympiádu. Soudruzi z ČTK, sportovní soutěže již běží, tak již nemá smysl vymýšlet nové soutěže.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

24.8.2022 08:43
Změna klimatu vyvolaná člověkem. A lepší to nebude.
Odpovědět
Tomáš Sotona

Tomáš Sotona

24.8.2022 09:43
Tak katastroficky bych to neviděl. 10-15% ztráty není zase tak moc.
Odpovědět
ig

24.8.2022 09:56
Katastrofální sucho potvrzuju, na vlastní oči jsem viděl jeho důsledky. Včera jsem šel v Praze z Troje do Stromovky, Vltava vyschlá, přešel jsem řečiště suchou nohou a ten potůček uprostřed přeskočil.
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

24.8.2022 16:05 Reaguje na
jenže co vy parodujete na příkladu Prahy, je tady v Karlovarském kraji realita,opakující se v posledních letech každý rok(jen to minulé léto byla výjimka).
Odpovědět
kk

karel krasensky

24.8.2022 12:22
Tintili vantili.Pokud jde o naše malé uzemí tak třeba rok 1947 sucho a vedro v tehdejším Československu.
Odpovědět
kk

karel krasensky

24.8.2022 12:22
Tintili vantili.Pokud jde o naše malé uzemí tak třeba rok 1947 sucho a vedro v tehdejším Československu.
Odpovědět

Viktor Šedivý

25.8.2022 09:14
Za CÉÉÉLÝCH PĚTSET LET .... čili je to banální epizoda, která se nejspíš opakuje docela často, každých pět set let.

Jsme jak jepice, která večer volá, že takovou tmu za celý život nepamatuje.


Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist