https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nyt-aktiviste-bojuji-proti-tezbe-zemniho-plynu-v-peru
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

NYT: Aktivisté bojují proti těžbě zemního plynu v Peru

17.9.2003 14:03 | PRAHA/PARACAS (EcoMonitor)
V pusté měsíční krajině, vedle několika osamělých budov na pobřeží, probíhá mohutný stavební ruch. Dělníci pokládají kabely a připravují základy gigantické nádrže na tekutý zemní plyn. Aliance obchodníků s energií, včetně velkých koncernů Hunt Oil of Texas a Pluspetrol of Argentina, zde plánuje stavbu tři kilometry dlouhého potrubí, které povede po mořském dně na plošinu, kde se bude plyn přečerpávat do tankerů.
 

Stavba je součástí ambiciózního projektu Camisea, který dosud stál kolem 3,6 miliardy dolarů. Jeho cílem je vývoz propanu, butanu a možná i zemního plynu do Kalifornie. Představitelé Peru vkládají do projektu velké naděje. Podle nich by měl zásadně oživit ekonomický růst celé země, která je velmi bohatá na přírodní zdroje, ale její ekonomika je velmi slabá. Jenže stále narůstající snaha ochránců životního prostředí, vedených především aktivisty ze Spojených států, tvrdě tlačí na zastavení stavebních prací a přesunutí celého projektu na jiné místo. Podle nich čerpací zařízení vzdálené necelých sedm kilometrů ohrožuje jedinou mořskou rezervaci v zemi, která je domovem mořských želv, lvounů a vzácných tučňáků. Aktivisté zaznamenali velké vítězství 28.srpna, když Export-Import Bank, kreditní agentura vlády USA, odmítla firmám poskytnout půjčku 214 milionů dolarů, kvůli nebezpečí pro životní prostředí.

Dalším problémem může být odmítnutí úvěru ze strany Inter-American Developtment Bank. Přesto peruánská vláda prohlásila, že projekt Camisea bude dokončen, a že je ochotna uvolnit 220 milionů dolarů. Jenže záporné stanovisko americké rozvojové agentury určitě silně ovlivní konečnou podobu projektu. Rozhodnutí také dává do rukou mezinárodních nevládních organizací důležitý precedens, podle kterého bude možné vyžadovat přísné ekologické standardy před uzavřením každé velké půjčky.

"Camisea je klíčový test pro mezinárodní finanční instituce i pro vládu Spojených států," říká senátor Patrick Leahy z Vermontu, jeden z hlavních kritiků projektu. "Problém je, zda Inter-American Developmnet Bank, finacovaná z daní amerických občanů, bude usilovat o zachování původní krajiny."

Peruánská vláda tvrdí, že již před začátkem stavby byly přijaty ty nejpřísnější ekologické standardy. Představitelé Peru obvinili nevládní organizace ze zveličování nedostatků a hledání záminek pro nedokončení projektu. "Uspořádali jsme osmnáct veřejných setkání," říká ministr hospodářství Jaime Quijandríja," zaručili jsme se, že nedojde k žádnému ohrožení životního prostředí."

Podle článku Juana Forera New York Times 10. 09. 2003. Pro prohlížení nutná bezplatná registrace.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist