https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nyt-izraelci-s-palestinci-zachranuji-znicenou-reku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

NYT: Izraelci s Palestinci zachraňují zničenou řeku

18.3.2004 13:27 | PRAHA/YAD HANNAH (EcoMonitor)
Po léta vypadala Alexandrova řeka, která protéká mezi židovskými a palestinskými městy na hranicích Izraele, jako odpadní stoka. Na obou březích se vylévaly splašky, sypala se suť z opracovaných kamenů a organické zbytky z lisování oliv a sezamových semen. Nyní se obě znepřátelené strany dohodly na společné práci na zlepšení stavu vodního toku.
 

Tento projekt spolupráce mezi Izraelci a Palestinci probíhá na místní úrovni, bez fanfár politických představitelů nebo hrozeb sebevražedných atentátníků. Navíc ukazuje nárůst ekologického uvědomění v Izraeli, především díky reálné obavě z nedostatku vodních zdrojů, což obyvatelé přijímají jako pozitivní snahu o zvýšení ochrany životního prostředí ze strany státu. Projekt obnovy Alexandrovy řeky se uskuteční v blízké budoucnosti i díky podpoře australské Thiess Riverprize. Tato cena se každoročně uděluje projektům v nejrůznějších koutech světa od Evropy, přes Čínu, Indii až po USA. "Dvě společnosti, které spolu stále válčí, najdou společnou vůli, kvůli záchraně zničené a otrávené řeky," uvedl Stephen Nelson, který oznámil vítězství projektu Alexandrovy řeky.

Hlavním strůjcem celé obnovy je Nahum Itzkovitz předseda Regionální rady Emek Hefer, oblasti, ve které žije přes třicet tisíc lidí v padesáti městech mezi Tel Avivem a Haifou. "Nejdůležitějším článkem celé obnovy řeky je systém kalových nádrží a čistíren odpadních vod vybudovaných v roce 2003 v Yad Hannah, uvnitř valů, které byly postaveny proto, aby oddělily Izrael od Palestiny," říká architekt Amos Brandeis. "Stavby zaplatil Židovský národní fond, organizace založená před sto lety, kvůli vykupování půdy v Izraeli a Ministerstvo životního prostředí. Další přítoky řeky, které tvoří tak zvanou zelenou linii mezi oběma státy, znečištěné odpadními vodami z palestinských měst Nabulus a Tulkarm a z dalších sedmdesáti zdrojů, budou také přivedeny do čistíren v Yad Hannah.

Kapacita vybudovaných čistíren je však pouze dočasná. Od roku 1994 vznikly tři velké nádrže, každá za sumu od 4 do 7 milionů dolarů, které filtrují odpady z místní produkce avokáda a citrusových plodů. Na mnoha místech jsou břehy říčního toku zcela zničeny erozí, bude zde třeba vybudovat nové břehy a zasadit množství rostlin, které zeminu udrží. "Měli jsme štěstí, že místní Palestinci jsou stateční lidé. Je to spolupráce mezi sousedy na místní úrovni. Snažili jsme se nezabývat se politickými otázkami, ale soustředit se pouze na otázky ekologie a problémy lidí na obou březích řeky," dodává Amos Brandeis.

Podle článku Martina Rosenberga The New York Times 16. 03. 2004. (Pro prohlížení je nutná bezplatná registrace.)


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist