NYT: Obří nákupní centrum má rozhýbat trh s obnovitelnou energií
To, co si Congel představuje, je obrovské a velmi nezvyklé obchodní centrum. Komerční a zábavní komplex Destiny U.S.A. by měl vzniknout na severu státu New York. Podle svého tvůrce má být nejen největší stavbou na světě, velikostí srovnatelnou s parkem Disney World nebo s Las Vegas, ale také největší ekologickou stavbou. V komplexu by mělo vedle obvyklých míst pro obchody a restaurace zbýt dostatek prostoru pro výzkumné laboratoře, které budou pracovat na moderních, ekologicky šetrných technologiích. Měl by zde vzniknout také biosférický park s řízeným klimatem a umělou řekou pro projížďky na kánoích. Park má zabírat plochu 80 hektarů.
Kresba budoucího projektu Destiny U.S.A. | |
Zdroj: Destiny U.S.A. |
Výstavba měla původně začít již v roce 2002, ale došlo k celé řadě změn v plánech a také se dost hlasitě ozvali nesouhlasící místní obyvatelé. Celý projekt byl proto odložen, a měl by být dokončen v roce 2009. V červnu vyjely buldozery poháněné bionaftou na staveniště, aby probudily k životu brownfields (plochy nepoužívaných továren a komerčních objektů) v Congelově rodném městě Syracuse. I když jeho společnost Pyramid Companies má dostatek politické i finanční podpory, zůstává celý projekt objektem vzrušených veřejných debat. Místní lidé se zejména zajímají o reálnost Congelovy vize, že komplex přinese práci pro 200 000 lidí z okolí a v budoucnu se z Destiny nestane nic menšího než "turistické lákadlo číslo jedna v celých Spojených státech". Podle Congela budou všechny objekty zásobovány pouze obnovitelnou energií, které bude dostatek pro 1000 obchodů a restaurací, 80 000 hotelových pokojů, arénu s 40 000 sedadly a divadla, jaká jsou k vidění na newyorské Brodwayi. Díky komplexu Destiny se prý nastartuje celoamerický trh s obnovitelnými energiemi, dojde k rozsáhlým investicím do solární technologie, větrných elektráren, palivových článků a dalších zdrojů čisté energie. Jen samo obchodní středisko by mělo zvýšit objem využívané sluneční energie v USA o 10 %. "V jakémkoli směru se jedná o úžasný projekt," prohlásila senátorka Hillary Clintonová letos v dubnu. I ona souhlasí s tvrzením, že projekt by mohl rozhýbat obchod s ekologickou energií a navíc by znamenal výrazné oživení ekonomiky v jinak poměrně chudých oblastech na severu státu New York. Na podporu obřího ekologické obchodního střediska senátorka Clintonová spolu s dalšími politiky úspěšně lobbovala v Kongresu, který se uvolil přispět na výstavbu nemalou částkou.
Robert Congel, který je horlivým zastáncem prezidenta Bushe a jehož společnost vystavěla 25 obchodních středisek, nepůsobí jako velký propagátor ekologie. Také se myšlenkou ekologicky čisté energie začal zabývat až po útoku na New York v roce 2001. Na verandě své farmy, ke které patří 250 hektarů pozemků a na kterou si nechal přivézt z Ruska divoké kance a další exotická zvířata kvůli lovu, přemítá nad tím, jak jeho názor změnil také pohled na hroby na normandském pobřeží, kde umírali američtí vojáci při vylodění v roce 1944. "Dnes naše děti umírají ve válce o ropu. Závislost na ropě ničí naši zemi, naši ekonomiku a naše životní prostředí," říká Congel.
Návštěva Normandie změnila původní plány. Téměř přes noc se Congel rozhodl, že během výstavby a provozu komplexu Destiny nesmí být použita ani kapka ropy ani žádná další fosilní paliva. Obchodní a turistické centrum, které mělo původně zachránit ekonomicky chudou oblast státu New York, se stalo místem, které má zachránit Ameriku pomocí zcela nového modelu ekologicky šetrného podnikání.
Congel předpokládá, že se mu podaří přilákat pobočky nejrůznějších společností, které budou souhlasit se společným vývojem nových technologií. Ty se pak budou v praxi zkoušet přímo v komplexu a na příchozích návštěvnících. Vedle čistých technologií a ekologicky šetrného provozu se předpokládá i vývoj nejrůznějších komerčních technologií, například na rozpoznávání návštěvníků a jejich identifikaci.
Kritici naopak poukazují na velké daňové úlevy, které Congel dostal. Smlouva však prý nezaručuje, že společnost Pyramid skutečně dostojí svým cílům. Také někteří ekologové se staví skepticky k určitým Congelovým prohlášením. "Nevím, jak jde dohromady ostentativní prohlášení o výstavbě, na které se nesmí používat žádná energie vzniklá z fosilních paliv, a předpokládaném obrovském množství spáleného benzínu a nafty, kterým budou poháněné automobily návštěvníků mířících do Destiny z celých Spojených států," ptá se Ashok Gupta ze společnosti Natural Resource Defense Council.
Podle článku Amandy Griscom-Littleové New York Times 03. 07. 2005. Pro prohlížení nutná bezplatná registrace.
reklama