NYT: Studie dokazuje vztah mezi přízemním ozónem a vyšší úmrtností
Vědci z univerzit Yale, Harvard, New York University a dalších vědeckých pracovišť postavili svoje práce na desítkách dřívějších studií a porovnávali, jaký je vztah mezi počtem úmrtí a denní úrovní přízemního ozónu ve městech po celém světě. Dvě z nových studií dosáhly velmi podobných výsledků. Na každých 10 jednotek na miliardu, o které stoupne denní úroveň ozónu, připadá nárůst mortality o 0,85 % v následujících třech dnech.
Jedna ze studií dokládá, že „existuje jasný vztah mezi krátkodobými úrovněmi ozónu a úmrtností, zejména v souvislosti s kardiovaskulární soustavou a dýchacími obtížemi“. Podle výzkumníků jsou přízemním ozónem nejvíce ohroženi starší lidé. Největší nárůst mortality nastává v letních měsících. Podle vědců jsou ve městech, která jsou dobře vybavena klimatizovanými prostorami, daleko menší počty úmrtí.
Třetí studie také dokázala vztah mezi hodnotami přízemního ozónu a vyšší mortalitou, i když méně jednoznačnou než druhé dvě studie.
Přízemní ozón je jeden z druhů smogu, který vzniká kvůli znečisťujícím látkám v ovzduší, především oxidů dusíku a uhlovodíků. Sluneční záření z nich fotochemickou cestou vytváří ozón. Nejvíce právě v okolí velkých měst nebo průmyslových komplexů, hlavními producenty vhodných znečisťujících látek je doprava a energetika.
Podle článku Erica Nagourneye New York Times 21. 6. 2005. Pro čtení nutná bezplatná registrace.
reklama