NYT: USA chtějí zvýšit používání chemikálií, které ničí ozónovou vrstvu
Odborníci se obávají, že posun v přístupu k využívání chemických látek zřejmě poškodí Montrealský protokol v jeho platnosti. Mezinárodní dohoda z roku 1987 omezuje použití chemikálií, které poškozují ozónovou vrstvu. Podle tohoto dokumentu mělo dojít v rozvinutých zemích ke snížení objemu pesticidu metyl bromidu o 30 % úrovně objemu z roku 1991 a zcela se mělo skončit s využitím této látky k ničení plevele příští rok. Jenže některé zemědělské a potravinářské společnosti prohlásili, že neexistuje účinná náhrada a signatáři úmluvy několik let po podpisu povolili nebezpečný pesticid dále používat.
Rozvinuté země měly více než deset let čas na hledání náhradního řešení, než začne zákaz platit. Vláda prezidenta Bushe hledá možnost, jak by mohla do roku 2005 rozšířit objem na 40 % úrovně z roku 1991. USA souhlasily s tím, že množství používané látky nepřesáhne 35 % úrovně a kolem 30 % bude pocházet z existujících zásob a nikoliv z nové výroby.
Ochránci životního prostředí s některými volenými zástupci prohlásili, že zvýšení dojednaných kvót je vedeno snahou podpořit zemědělce na Floridě a v Kalifornii, ve velmi důležitých státech pro prezidentské volby. Podle nich povede vyšší spotřeba zakázané látky k neochotě hledat jinou alternativu, ohleduplnější k životnímu prostředí. Stejnou myšlenku potvrzuje i Claudia A. McMurray, asistentka ministra životního prostředí, která prohlásila, že jedině úplný zákaz nebezpečné chemikálie ukáže cestu k plnohodnotné náhradě.
Podle článku Andrew C. Revkina The New York Times 27. 03. 2004. Pro prohlížení nutná bezplatná registrace.
reklama