https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nyt-v-japonsku-se-dari-solarni-energii
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

NYT: V Japonsku se daří solární energii

1.8.2003 11:58 | PRAHA/OSHIKAWA (EcoMonitor)
Japonsko je zcela závislé na dovozu paliva a to žene cenu elektrické energie neúměrně vysoko. To je jeden z důvodů, proč se již deset let pracuje na vývoji zdrojů obnovitelné energie. Druhým důvodem je dosažení závazku Kjótského protokolu o snížení emisí skleníkových plynů, který před šesti lety v této zemi vznikl. Vláda, za pomoci subvencí, nejvíce sází na energii vyrobenou ze slunečního záření.
 

Yoshiko Takahashi není aktivistka žádné nevládní organizace, ale v posledním roce se stala velkou propagátorkou solárních panelů. Sluneční světlo dodává většinu elektrické energie do jejího více než sto metrů čtverečních velikého bytu. Solární panely jsou součástí nového domu, který s manželem před rokem koupili. Podle paní Takahashi není důvodem její spokojenosti jen o 17 % nižší účet za elektřinu, ale i vědomí, že sama něco dělá proti globálnímu oteplování. "Máme pocit, že náš střešní panel pomáhá dobré věci a je lepší používat energii, kterou máme nad hlavou než být závislí na elektrárenských společnostech," říká paní Takahashi.

Sluneční energii využívá dalších 70 rodin žijících v blízkém okolí. Kolonie malých domků se stala největším centrem domů zásobovaných obnovitelnou energií v celé zemi. Úspěch projektu udělal z Japonska největší trh se solárními panely na světě. Firma Hakushin již v blízkosti staví nový komplex 87 domů, které se připojí do rodiny více než 500 domácností zásobovaných sluneční energií.

Podle Japonské asociace fotovoltaické energie, země dnes tvoří polovinu celosvětové produkce solárních článků a výroba by se mohla rozšířit ještě pětinásobně. Zákonodárci, i podpora z mnoha oficiálních míst, dávají šanci alternativní energii, stát se významným obchodním artiklem jak na domácí půdě, když dokáže snížit ceny energií, tak při vývozu. Na výzkum obnovitelných zdrojů energie investuje vláda každý rok kolem 25 milionů dolarů. Od roku 1994 také zaplatila více než 971 milionů dolarů na dotacích pro obyvatele, kteří si na svých střechách instalovali fotoelektrické panely.

Japonská vláda chce do roku 2010 významně rozšířit počet uživatelů solární energie a vyrobit kolem 4,82 milionu kilowatt elektrické energie, což je o 40 % více, než úroveň jakou ve stejné době předpokládají dosáhnout Spojené státy. Přes všechny optimistické výhledy zůstává problémem vysoká cena zařízení. Jakkoli se již solární panely ve velkém instalují na soukromých domech a menších obecních budovách, energie vyrobená větrnými generátory dosahuje asi jen 20 % ceny "sluneční elektřiny". V současnosti japonská vláda doplácí kolem třetiny ceny provozu. Doba dotací se však chýlí ke konci, protože stát chce vyrovnat svůj deficitní rozpočet.

"Japonská energetická politika se nachází v bodě obratu," říká Toshihiko Nakata, profesor věd a technologického managementu na Tohoko University. "Když skončí státní podpora, lidé nebudou chtít drahé solární panely. Ale když vláda prosadí deregulaci veřejných podniků, ceny elektrické energie klesnou a lidé budou ochotni investovat vyšší náklady na solární energii, které se jim později vrátí."

Podle článku Kena Belsona The New York Times 29. 07. 2003. Pro prohlížení nutná bezplatná registrace.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist