https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nzh-mobilni-telefony-zamoruji-planetu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

NZH: Mobilní telefony zamořují planetu

19.10.2004 15:50 | PRAHA/ŽENEVA (EcoMonitor)
Mezinárodní konvence v Ženevě se zaměřila na velký problém s toxickými odpady - na mobilní telefony. Miliarda telefonů, které jsou v provozu na celém světě, obsahuje chemické látky a kovy, které mohou ohrozit životní prostředí i zdraví lidí, jestliže se ocitnou na skládkách.
 

Rozvinuté země se jich zbavují tím, že je vyvážejí pod záminkou technologického rozvoje do chudších oblastí, takže se zamoření odpady z mobilních telefonů stává celosvětovým problémem. V minulém týdnu se v Ženevě setkali zástupci 160 vlád pod záštitou Basilejské konvence a Dohody OSN o nakládání s toxickými odpady. Nový Zéland přistoupil k těmto dohodám již při jejich ustavení v roce 1994.

Na Novém Zélandě vlastní mobilní telefon 2,8 milionů obyvatel. Každý vymění starší za novější model v průměru jednou za rok a půl až za dva roky. Hlavní operátoři, Telecom a Vodafon, provozují programy recyklace a vybírají staré telefony ve svých obchodech. Telecom používá některé starší modely jako dočasnou zápůjčku zákazníkům, zatímco jejich telefony zůstávají v opravě. Nokia Telecom posílá nepoužitelné výrobky do recyklačního závodu Citrijajya v Singapuru, kde se rozeberou na jednotlivé součásti a zlikvidují. Podle Telecomu je tento jejich program nevýdělečný a jeho hlavním důvodem je snaha, aby stará elektronika neskončila na skládkách a neznamenala tak potencionální nebezpečí pro životní prostředí.

Testy v USA provedené jak federálním, tak kalifornským ministerstvem životního prostředí prokázaly, že mobily se musí zařadit do kategorie nebezpečných odpadů. Kadmium obsažené v jedné baterii používané v telefonech by mohlo kontaminovat až 600 000 litrů vody, objem odpovídající třetině olympijského bazénu. Kadmium se již v nových modelech nepoužívá, ale mnoho nebezpečných látek je v nich obsaženo i nadále. Olovo, které ovlivňuje imunitní, endokrinní a centrální nervový systém a způsobuje silné poškození mozku u dětí, se používá k propojení tištěných spojů a dalších součástek telefonu.

Bromidové samozhášecí přísady, které obsahuje plastový obal i zapojovací deska, jsou spojovány se vznikem nádorových onemocnění, jaterních selhání a problémů s nervovým, imunitním a endokrinním systémem. Beryllium, které může způsobit závažné onemocnění plic, se používá ve spojích a pružinách. Vysoce toxické dioxiny se mohou uvolňovat při likvidaci odpadu ve spalovnách. Australská asociace mobilních telekomunikací (AMTA) rozjíždí dobrovolný recyklační program, kde jsou baterie a telefony roztaveny a použity jako příměs do stavebního materiálu.

Ve Velké Británii se díky partnerství mezi vládou, velkými operátory i maloobchodní sítí za poslední dva roky vybralo k recyklaci více než 3,5 milionů telefonů, což představuje něco kolem 10 % všech zlikvidovaných výrobků. Jejich rozebrání proběhlo v Rumunsku. Nikl získaný z baterií se využije při výrobě kuchyňského nádobí, železa a nových baterií. Malé množství platiny, zlata, stříbra a mědi se opět využije ve šperkařství i pro výrobu potrubí. Plast se posílá do Švédska, kde se spaluje a teplo se rozvádí k výhřevu domácností.

Kolem 105 milionů kusů telefonů se každý rok vyhodí v Evropě. Kdyby se položily vedle sebe, vytvoří cestu dlouhou 240 kilometrů. Ještě více, 130 milionů, jich každý rok skončí v popelnicích ve Spojených státech. Mnoho telefonů se na konci jejich životnosti vyveze do zemí jako je Indie, Pákistán nebo Čína, kde se likvidují v naprosto nevyhovujících podmínkách, takže ohrožují zdraví pracovníků i celých vesnic. Kolumbie, Nigérie, Brazílie, Botswana, Uganda, Namibie a Keňa, všechny tyto státy upozornily na minulém zasedání Basilejské dohody na velmi silný dopad na životní prostředí jejich zemí, který způsobuje odpad z mobilních telefonů.

Konvence blízce spolupracuje s Programem OSN pro životní prostředí (UNEP) a výrobci přenosných telefonů, aby se zmírnily dopady odpadové krize. Zaměřuje se na otázku výroby nové elektroniky s bezpečnějšími součástkami i použitým materiálem, sběr starých telefonů a jejich bezpečnou likvidaci. Ochránci doufají, že setkání z minulého týdne povede k legální kontrole obchodu s vyřazenými telefony.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist