https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obce-trebicska-chteji-zvysit-kapacitu-skladky-aby-mohla-slouzit-do-roku-2037
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obce Třebíčska chtějí zvýšit kapacitu skládky, aby mohla sloužit do roku 2037

30.10.2023 00:40 | PETRŮVKY (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Svazek obcí pro komunální služby chce zvýšit kapacitu skládky v Petrůvkách na Třebíčsku, aby na ni bylo možné ukládat komunální odpad déle. Nynější prostor se zaplní přibližně v roce 2029, obce by chystanými investicemi chtěly prodloužit fungování skládky o dalších osm let, tedy do roku 2037. Možné dopady tohoto záměru na životní prostředí začaly posuzovat úřady. Vyplývá to z údajů v informačním systému EIA.
 

Zveřejněný záměr obsahuje rovněž vybudování překladiště u skládky, ze kterého by se odpad odvážel do spalovny. Ze svozových vozů by se sypal do přistavených kontejnerů.

Ředitel svazku Pavel Gregor ČTK řekl, že svazek počítal s odvážením odpadu z tohoto překladiště do Brna, ale teď není jisté, jestli to bude možné. Brněnští zastupitelé totiž ve středu rozhodli o tom, že třetí kotel v tamní spalovně zatím nevznikne. Projekt na stavbu ve spalovně městské firmy SAKO je podle nich potřeba znovu přepracovat. "My teď budeme muset hledat jiný směr," řekl Gregor k chystané stavbě překladiště v Petrůvkách.

Svazek sdružuje 165 obcí hlavně z Třebíčska. Skládka komunálního odpadu v Petrůvkách byla podle webu svazku uvedená do provozu v roce 1994. Potřeba ukládat někam odpad bude podle Gregora pořád, protože všechno se z něj ani při důkladném třídění nedá znovu materiálově nebo energeticky využít. Podotkl, že i kdyby obce odpad pálily, zůstane popel, který bude potřeba někam uložit.

Na skládku v Petrůvkách se nyní podle zveřejněného záměru ukládá asi 35 000 tun odpadu ročně. Při tomto tempu navážení se nynější kapacita skládky zaplní v půli roku 2029. Záměr počítá s navýšením tělesa skládky asi o deset metrů. Zvyšování kapacity skládky plánuje svazek provádět postupně po etapách. "Musíme odkrýt to, co už máme zrekultivované, navýšit a znovu zrekultivovat," uvedl Gregor.

V areálu je také kompostárna, která zpracovává biologický odpad z hnědých sběrných nádob rozmístěných v obcích, funguje tam i zařízení na zpracování velkoobjemového odpadu. Z plynu jímaného na skládce vyrábí svazek řadu let elektřinu, kterou dodává do distribuční sítě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

30.10.2023 07:10
Místo toho, aby postavili spalovnu.
Odpovědět

Jan Škrdla

31.10.2023 22:30 Reaguje na Slavomil Vinkler
Spíš měli v Brně postavit ten 3. kotel a odpad vozit po železnici. Spalovnu na zelné louce jen tak nepostavíte.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist