Obce v Plzeňském kraji cítí velký tlak investorů, kteří chtějí větrníky a soláry
"Když teď přijde firma, koupí pozemek od zemědělce, tak už obce nebudou mít šanci říct, jestli tam solární nebo větrný zdroj chtějí, nebo ne. Bude to na subjektivním rozhodování úředníka," řekla starostka Plané na Tachovsku Martina Němečková (Pro Planou STAN). Podle ní je to velký problém, za jeden měsíc už jí volali ze tří firem. Město dalo například velké peníze do parcelace na 100 rodinných domků. "Půda je soukromníka. Když mu za ni dá firma víc než město, tak jí to prodá. A někdo jiný pak rozhodne o tom, co se na katastru obce postaví," řekla Němečková.
Potvrdil to starosta Blovic z Plzeňska Robert Zelenka (Žijeme Blovice, SNK). "Volají dva zájemci týdně, že mají vytipované soukromé pozemky," uvedl. Ministerstva průmyslu a životního prostředí dokončují po celé ČR takzvané go-to zóny, kterými se stanoví, na kolika procentech ploch se mohou obnovitelné zdroje postavit bez schvalování změny územního plánu.
"Experti nám řekli: Zvykněte si na to, že budou malé soláry v každé obci, abychom vybudovali 45 gigawattů výkonu v celé zemi. Stát určí v územních plánech go-to zóny. Kvůli tomu, co se přeneslo z EU, tu teď budeme muset 30 let přežít se soláry," uvedl starosta Rabí na Klatovsku Miroslav Kraucher (SNK - Dobré místo pro život). Investor si podle něj před koupí pozemek prolustruje, zda není v nejlepší bonitě 1 nebo 2, v území ekologické stability, v biokoridorech, v památkové zóně a jestli je blízko elektrickému vedení. V Rabí teď chce firma postavit solární zdroj s výkonem tři megawatty. Tříhektarový soukromý pozemek je v místě, kde jí v tom nic nebrání, rozhodne sušický stavební úřad. "Z různých zdrojů máme ověřeno, že s tím nic neuděláme. Pokud bychom se s nimi dohodli, tak z toho můžeme maximálně něco vytěžit," řekl Kraucher.
Podle starosty Zbůchu z Plzeňska Dušana Duchka (SNK PRO ZBŮCH) u nich firma chce stavět fotovoltaickou elektrárnu také s výkonem tři megawatty. Obci podle starosty oznámila, že ji územní plán nezajímá. Důležité je, že ČEZ vybírá místo připojení, a když s ním obec nesouhlasí, tak ho může posunout, řekl.
Firmy se ozývají pořád, vybírají si i obecní pozemky a nabízejí participace, uvedla Němečková. "Je otázkou, jestli není pro obec lepší najít takový pozemek v místě, kde není bydlení, a kývnout na to, než čekat, až to někdo schválí někde úplně jinde: Zatím na to nemám názor," dodala.
V Chanovicích na Klatovsku chce investor postavit dva 150metrové větrníky dva kilometry za částí Černice. "Necháme si dělat právní rozbory smluv, které by s námi případně uzavřel," řekl starosta Petr Čotek (Sdružení pro budoucnost). Obec nejdříve nechá vyjádřit obyvatele v anketě, pokud dají souhlas, tak by dostávala do kasy milion korun ročně. Stejné stavby řeší Nečtiny s Bezvěrovem na Plzeňsku. "Teď se budeme domlouvat, jestli tomu raději jít dopředu a stanovit si limity, třeba šest větrníků - dva na obec, aby to úplně nezničilo krajinu. Nebo čekat, až to udělají bez nás," řekl starosta Jiří Křemenák (Muži pro Nečtiny). Starosta Soběšic u Sušice Josef Přibyl (SNK I) uvedl, že už před 11 lety tam chtěla firma vybudovat devět větrníků a dnes se projekt oprašuje. "Tehdy měla být jejich výška 150 metrů, teď 240, což by to vidět odevšad z vesnice," uvedl.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (17)
Miroslav Vinkler
12.12.2023 11:02Nezničil tě bolševik , ale demokratická eurohujerská vláda , která dala přednost cizím zájmům před zájmy svých občanů.
Teď už nám nepomůže ani svěcená voda.
Pavel Hanzl
21.12.2023 08:50 Reaguje na Miroslav VinklerNa rovinatém pobřeží Polska ty větrníky skutečně vytváří krajinou dominantu a nejsem si jist, jestli vyloženě ošklivou.
pepa knotek
12.12.2023 11:38Aleš Nebáznivý
12.12.2023 16:33Jiří Kvítek
12.12.2023 19:19Pročpak asi?
mara polasek
12.12.2023 23:23Jarka O.
13.12.2023 08:49Břetislav Machaček
13.12.2023 10:36vlastnictví a podnikání? Tak to máte a respektujte to. Možnost reparátu
je promeškána, neboť vládnou ti, co mantru slabého státu versus všemožné
moci kapitálu mají dlouhodobě v programu. Proč jsou starostové bojující
proti vládním zákonům členy vládních stran? Neprotiřečí si náhodou? Za
koho vlastně kopou? Být starostou vládní strany, která obecní samosprávu
zbaví rozhodování, tak ze strany manifestačně vystoupím a budu požadovat
nejenom nové obecní volby, ale i volby celostátní. Sliby se mají plnit
celoročně a ne pouze nějaké pitomosti o Vánocích, aby tím oblbli voliče.
Volený zastupitel se má zodpovídat voličům a dosazený ouřada poslouchá
zastupitele. Pokud zvolená vláda nařídí ouřadovi, že má větrníky povolit,
tak není vinen ouřada, ale zvolená vláda a voliči, kteří tu vládu volili.
Neházejte vinu na ouřadu a nesnímejte ji ze zvolených zastupitelů a sebe.
V country písni se zpívá: jó koho jsem si naložil, toho vezu a zde platí,
že koho jsem si zvolil, tak ten prodlouženou rukou dosazeného ouřady plní
zákony, které zvolení zástupci schválili. Takže, kde je občané chyba? Už
to víte? Já tedy ano!
Pavel Hanzl
21.12.2023 09:02 Reaguje na Břetislav MachačekEmil Novák
14.12.2023 12:37 Reaguje naSrovnání s větrnými mlýny kulhá na obě nohy, protože větrníky jsou klidně desetinásobně vyšší, proto je i jejich zásah do krajiny podstatně větší. Lidé větrné mlýny jezdí obdivovat proto, že je to rarita, kterých jsou v ČR jednotky kusů, aby ale měly větrné elektrárny nějaký významný podíl na výrobě elektřiny v ČR, musely by jich být tisíce kusů. Kdyby jich bylo v ČR stejně jako těch větrných mlýnů, taky by je možná lidi jezdili obdivovat. Pokud bude obzor posetý větrníky, logicky je nikdo obdivovat nebude.
Pavel Hanzl
21.12.2023 08:36 Reaguje na Emil NovákJarka O.
13.12.2023 16:00Pavel Hanzl
21.12.2023 08:58 Reaguje na Jarka O.Radek Čuda
13.12.2023 16:24Za chvíli to bude jako budování lepších zítřků za bolšánů. Prostě se to seshora nařídí a sprostý lid může akorát tak držet hubu a krok. Pozemky vyvlastníme, na názory obcí a jejich územní plány sereme ...
Pavel Hanzl
21.12.2023 08:45Čecháčkovská mentalita je silně destruktivní, zablokuje jakýkoliv rozvoj čehokoliv, kde by musel čecháček něco obětovat, nebo na něčem máknout. Což vede k zaostávání a chudobě, načež čecháček to háže na všechny ostatní a bečí, jak "nám nikdo nepomohl, všichni se na nás vymastili". Ale pomoci sám odmítá.
Naštěstí se tahle mentalita potlačí na krátkou dobu různých katastrof, jako byl covid, nebo válka na Ukrajině a taky tomu nepodléhají všichni.
V řešeních systémových jsme naprosto marní a proto vidím další vývoj dost černě.