https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obec-ceperka-chce-zabranit-stavbe-spalovny-odpadu-zmenou-uzemniho-planu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obec Čeperka chce zabránit stavbě spalovny odpadu změnou územního plánu

27.2.2023 00:16 | ČEPERKA (ČTK)
Foto | Michal Louč / Wikimedia Commons
Obec Čeperka se snaží změnit územní plán, aby zabránila výstavbě velké spalovny komunálního odpadu u blízké elektrárny Opatovice. Záměr v září odmítli obyvatelé v místním referendu, tento týden elektrárna zveřejnila dokumentaci EIA, která posuzuje vliv stavby na životní prostředí. Čeperka je již nyní zatížena činnosti blízké elektrárny, nedaleko má stát papírna firmy Rollpap či průmyslový park společnosti Czech Industrial Development, v katastru se má těžit písek, navíc obec trápí hluk z dálnice D35 a silnice pro motorová vozidla z Hradce Králové do Pardubic, řekla ČTK starostka Čeperky Kristina Vosáhlová.
 

"Na jednání zastupitelstva 6. února jsme odsouhlasili druhou změnu územního plánu, která se toho bude týkat," uvedla Vosáhlová. Změnu územního plánu obec chystá již delší dobu. Protože se však její zpracování na pardubickém magistrátu vleklo, najala si radnice takzvaného létajícího pořizovatele.

Současný územní plán spalování odpadu v lokalitě umožňuje, po změně by ale mělo jít jen o odpad vzniklý v areálu elektrárny. "Vadí mi, že když odbor hlavního architekta magistrátu vydával stanovisko ke spalovně, měl už na stole návrh našeho územního plánu a měl elektrárnu upozornit na změnu, ke které dojde," řekla Vosáhlová. Radnice chce také k záměru spalovny vydat negativní stanovisko.

Zařízení na energetické využívání odpadu (ZEVO) by mělo zpracovávat 150 000 tun odpadu ročně, což představuje 480 tun za den. Vzniklé teplo by se distribuovalo systémem centrálního zásobování teplem elektrárny, která je dodává do Pardubic, Hradce Králové, Chrudimi a dalších měst a obcí. V záměru se počítá s roční výrobou tepla 615 terrajoulů (TJ), z toho 17 TJ činí vlastní spotřeba, a výrobou elektrické energie 78,5 gigawatthodin (GWh) za rok, přičemž vlastní spotřeba dosahuje 15,7 GWh. Podle mluvčí společnosti Hany Počtové by spalovna byla pro elektrárnu doplňkovým zdrojem k zemnímu plynu a biomase, kterým chce postupně nahradit hnědé uhlí. Její výkon by měl pokrýt dodávky tepla a elektrické energie domácností krajského města. Výše budoucí investice elektrárny se odhaduje na několik miliard korun. Zkušební provoz by měl být spuštěn v roce 2028.

Podle starostky se stanovisko obce může časem změnit, referendum je možné opakovat za dva roky. Elektrárna zatím obci jako kompenzaci nabídla, že bude mít likvidaci odpadů zdarma a cena tepla bude zachována. "Druhá nabídka když jsme řekli, že máme místní referendum, byla taková, že pokud půjdeme proti nim, udělají tady cenovou lokalitu a zvednou nám cenu tepla," dodala Vosáhlová. Podle ní například obec Chotíkov u Plzně, kde funguje velká spalovna odpadu, dostává od provozovatele ročně do rozpočtu deset milionů korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

27.2.2023 15:46
No jo, NIMBY.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

28.2.2023 09:46
Další zajímavé informace k článku se skrývají též i v odkaze článku, pod modrým slovem „zveřejnila“. Po kliknutí, se dostanete na portál „cenia“ a k veškerým, postupně doplňovaným dokumentům k záměru té stavby. Stačí si na dokument v tabulce kliknout a stáhnout si ho. Zájemcům přeji dobré počtení...
Záměr zřízení ZEVO Opatovice byl oficiálně zveřejněn skoro před rokem – 14.4.2022. Podle současného platného územního plánu obce, má být ZEVO postaveno ve stabilizované a změnové ploše pro výrobu a skladování - těžký průmysl a energetika. Chtít dodatečně, až po zveřejnění stavebního záměru, urychleně změnit platný územní plán obce, jen aby byla stavba zmařena, je tedy jen účelové jednání obce.
Stesky obce na dopravní hluk z komunikace, nebo na možnou výstavbu papírny, zřízení průmyslového parku, nebo možné zahájení těžby písku, jsou z hlediska záměru přistavět do areálu EOp další zdroj tepla, jen zbytečné výmluvy.
Stejně tak údajné poukazování vedení obce, že majitel ZEVO Chotíkov, který nemá nic společného s EOp, přispívá do rozpočtu obci Chotíkov, poukazuje na snahu vedení obce, vydřít z elektrárny pravidelnou dotaci do rozpočtu obce.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist