https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/objem-plynu-v-nord-streamu-1-z-ruska-do-nemecka-vzrostl-zustava-ale-nizky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Objem plynu v Nord Streamu 1 z Ruska do Německa vzrostl, zůstává ale nízký

20.6.2022 11:24 | BERLÍN/MOSKVA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Objem plynu v potrubí Nord Stream 1 z Ruska do Německa se dnes ráno mírně zvýšil, dál ale zůstává jen asi na 40 procentech původní kapacity, kam jej minulý týden snížil ruský vývozce, státní společnost Gazprom. Dodávky ruského plynu přes Ukrajinu zůstávají beze změn, zatímco objem plynu z Německa do Polska potrubím Jamal-Evropa se proti minulému týdnu snížil. S odkazem na data provozovatelů plynovodních sítí o tom dnes informovala agentura Reuters.
 

Fyzický tok plynu do Německa přes Nord Stream 1 po dně Baltského moře se ráno pohyboval kolem 30,28 milionu kilowatthodin za hodinu (kWh/h), což bylo nejvíce od čtvrtka minulého týdne. Dodávky mírně překračovaly objem, který si vyžádali velcí odběratelé a který činil 29,28 milionu kWh/h.

Gazprom minulý týden oznámil, že dodávky plynu potrubím Nord Stream 1 sníží z obvyklých 167 milionů metrů krychlových na 67 milionů metrů krychlových za den. To zhruba odpovídá objemu 30,41 milionu kWh/h. Na vině jsou průtahy v návratu zařízení, jehož opravu v Kanadě zajišťovala německá společnost Siemens Energy.

"Vzhledem k sankcím, které zavedla Kanada, je v současné době nemožné, aby společnost Siemens Energy dodala opravené plynové turbíny zákazníkovi," uvedl německý podnik minulý týden v úterý. "Vzhledem k této situaci jsme informovali vlády v Kanadě a Německu, nyní pracujeme na životaschopném řešení," dodal. Rusko čelí západním sankcím za svou invazi na Ukrajinu.

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v červenci ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku dnes dopoledne vykazovala růst o více než sedm procent na 127 eur za megawatthodinu (MWh). To je maximum zhruba za tři měsíce. Minulý týden ve čtvrtek se cena přechodně dostala až nad 140 MWh, tak vysoko ale nakonec ten den neuzavřela. Ceny v TTF jsou pro evropský trh určující.

Plynovod Nord Stream 1 je hlavní trasou pro přepravu ruského zemního plynu do Evropské unie. Potrubí čeká od 11. do 21. července pravidelná roční údržba, kdy plynovod nepřepravuje prakticky žádné objemy plynu.

Gazprom už plyn nevyváží západním směrem potrubím Jamal-Evropa. Dodávky zastavil, když Rusko uvalilo odvetné sankce na společnost EuRoPol Gaz, která vlastní polskou část plynovodu. Plyn tímto potrubím proudí už jen východním směrem, tedy z Německa do Polska. Kromě toho Ukrajina v květnu rozhodla, že přestane umožňovat Gazpromu tranzit ruského plynu přes stanici Sochranovka, jeden ze dvou tranzitních bodů na ukrajinském území. Objem ruského plynu, který směřuje do EU přes Ukrajinu, se tak snížil asi o třetinu.

Paralelně s plynovodem Nord Stream 1 vede i nově dokončený plynovod Nord Stream 2. Ten by zdvojnásobil kapacitu plynu, který může Rusko dodávat do Evropy, Německo ale kvůli ruské invazi na Ukrajinu zprovoznění projektu zablokovalo.

Dodávky plynu z Ruska do Evropy přes ukrajinskou měřicí stanici Sudža dnes ráno činily asi 41,7 milionu metrů krychlových za den, což je stejně jako v neděli, uvedl Gazprom. Požadavek na přepravu plynu přes slovenský hraniční uzel Veľké Kapušany činil 36,8 milionu metrů krychlových za den, proti neděli také beze změn, uvedl ukrajinský provozovatel plynovodní soustavy.

Snížil se ale tok plynu z Německa do Polska, informoval německý provozovatel Gascade. Na výstupu z měřicí stanice Mallnow na východě Německa registroval ráno průtok 1,62 milionu kWh/h. To je proti víkendové hodnotě kolem 1,25 milionu kilowatthodin za hodinu sice nárůst, ve srovnání s pátečním objemem kolem 5,10 milionu kWh/h to ale znamená citelný pokles.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

20.6.2022 12:15
Ti ruští mašlonci si ani čerpadlo neopraví. Ale to je fuk, stejně se to bude celé odstavovat a pokud by padl v Rusku režim, moho by se to časem používat jako doplňkové nebo zálohové - havarijní potrubí, čort znajet.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist