https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/objem-vytridenych-baterii-v-cr-roste-z-prodanych-jde-do-sberu-temer-polovina
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Objem vytříděných baterií v ČR roste, z prodaných jde do sběru téměř polovina

11.9.2024 11:57 (ČTK)
Lidé v Česku podle Ecobat nejčastěji vytřídí klasické tužkové baterie označené AA a mikrotužkové baterie AAA.
Lidé v Česku podle Ecobat nejčastěji vytřídí klasické tužkové baterie označené AA a mikrotužkové baterie AAA.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Objem vytříděných baterií v Česku roste, Češi nyní vytřídí přibližně 45 procent prodaných baterií. V roce 2023 lidé pomohli vytřídit 1976 tun spotřebitelských baterií, což odpovídá přibližně 79 milionům kusů tužkových baterií. To je o 300 tun více než před čtyřmi roky, uvedla společnost Ecobat, která se sběrem baterií zabývá.
 
Tento týden se v mnoha evropských zemích, včetně České republiky, slaví devátý ročník Evropského týdne recyklace baterií. Hlavním cílem této iniciativy je upozornit veřejnost na důležitost třídění a recyklace baterií. Každý den se v Evropě do oběhu dostane přibližně 13,3 milionu baterií, což představuje roční objem kolem 3,33 miliardy kusů.

Lidé v Česku podle Ecobat nejčastěji vytřídí klasické tužkové baterie označené AA a mikrotužkové baterie AAA. Vybralo se jich přibližně 924 tun, což odpovídá 36 milionům kusů baterií velikosti AA. Podle Ecobatu se ale lidé učí více třídit i dobíjecí baterie z domácí elektroniky či ručního aku-nářadí, kterých se vybralo 1052 tun. Také roste počet vytříděných lithiových baterií z mobilů, ručního nářadí nebo počítačů.

"Vyhazovat baterie do popelnic na směsný odpad je nejen neekologické, ale také velmi nebezpečné. Na skládkách či ve spalovnách se z baterií uvolňují škodlivé látky včetně těžkých kovů, které znečisťují ovzduší, půdu, podzemní a povrchové vody. Nesprávně vyhozená baterie může navíc jednoduše zkratovat, přehřát se a způsobit požár nebo dokonce i výbuch. Naopak řádným tříděním a následnou recyklací lze ze 100 kilogramů vyhozených baterií získat přibližně 74 kilogramů vzácných materiálů," popsala Kateřina Vránková, obchodní ředitelka společnosti Ecobat.

Zásadní roli, která pomáhá ve třídění baterií, sehrávají obchodní řetězce, kde mohou zákazníci baterie odevzdávat do specializovaných kontejnerů. Nejvíce baterií vytřídili zákazníci sítě COOP, konkrétně 33 tun, na dalších místech skončily řetězce Lidl s 31 tunami a Albert 21,5 tunami.

Kromě obchodů hrají důležitou roli také kontejnery a sběrné boxy na veřejných prostranstvích, úřadech či školách. "Bohužel přes veškerou naši práci i práci všech našich partnerů některé lokality ve sběru stále zaostávají. Například zatímco průměrný obyvatel Kraje Vysočiny odevzdá ročně k recyklaci 15 tužkových baterií, obyvatel Olomouckého či Jihomoravského kraje deset baterií, obyvatelé Libereckého či Ústeckého kraje odevzdávají jen přibližně čtyři tužkové baterie ročně," uvedla Vránková.

Podle nařízení EU z roku 2023 musí poměr vybraných baterií do roku 2030 dosáhnout 73 procent, přičemž bude nutné sbírat všechny typy baterií. Povinnost třídit a recyklovat se tak vztahuje například i na baterie z dopravních prostředků, jako jsou elektrické koloběžky nebo skútry a baterie z elektroaut.

Ecobat je česká nezisková společnost, která přes 20 let zajišťuje služby spojené se sběrem, tříděním a recyklací všech druhů odpadních baterií.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pk

pepa knotek

11.9.2024 13:14
Je s podivem, že stále roste spotřeba jednorázových baterií AA a AAA i když je k dispozici adekvátní nabíjecí varianta - levnější a ekologičtější řešení.
Odpovědět
Pe

Petr

11.9.2024 21:30 Reaguje na pepa knotek
NiMH mají jen 1,2 voltu a menší proud, na to některé spotřebiče nejedou vůbec, nebo jen chvíli. No a Li-Ion nevím jaké jsou funkčně, ale jsou o dost dražší.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

13.9.2024 07:45 Reaguje na Petr
A nejen to. Každý druh a typ elektrochemického zdroje, je konstruován pro určité proudové zatížení. Vzhledem k tzv. samovybíjení, nejsou Ni-Cd a Ni-MH akumulátory vhodné do aplikací s příliš nízkou spotřebou. Typicky hodiny, budíky, teploměry, dálkové ovladače, přenosná měřicí technika. Tam vyhoví běžné primární (nenabíjecí) články a baterie, které pak vydrží třeba jeden, dva, i více let. V takové aplikaci, by těch tisíc cyklů nabití/vybití, nebylo možno ani dosáhnout. Naproti tomu, u větší spotřeby, typicky svítilny, hračky, audiotechnika, nářadí, kdysi i mobilní telefony, jsou tyto aku dobrou volbou.
Odpovědět
Pe

Petr

13.9.2024 14:37 Reaguje na Tonda Selektoda
Ano. A k tomu cena. Pro nabíjecí variantu je nutné investovat do článků a nabíječky, což je několik stovek korun. Zatímco dva obyčejné články do těch hodin, které tam vydrží třeba rok, budou stát tak dvacku.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist