Obnova rašelinišť na Šumavě pokračuje, do krajiny se vrací ptáci i rostliny
"U jednoho obnoveného potoku jsme na fotopasti zachytili chřástala vodního. Kromě toho se do znovu zamokřených míst velmi rychle navrací ptáci, například bekasina otavní, jeřáb popelavý nebo kulík říční. A samozřejmě kde je vody nejvíce, tam ihned nastupují populace na Šumavě běžných obojživelníků. Zajímavé je rovněž sledovat návrat mokřadních druhů rostlin, na obnovených prameništích jsme úplně nově objevili sítinu ostrokvětou nebo zdrojovku potoční, na jednom rašeliništi zase plavuňku zaplavovanou a plavuník alpský,” řekl Linhart.
Projekt na obnovu rašelinišť byl zahájen koncem roku 2018. Plánuje obnovit 47 rašelinišť a pramenišť, čtyři lokality jsou v Bavorském lese. Projekt za 150 milionů korun podporuje evropský program LIFE a ministerstvo životního prostředí.
V průběhu minulého století byla oblast NPŠ odvodňovaná kanály pro komerční těžbu dřeva i pro okolní zemědělskou výrobu. Jednou z hlavních aktivit projektu je tak mechanické přehrazování odvodňovacích kanálů. Loni takto vzniklo na kanálech v říční nivě Teplé Vltavy stovky hrází.
"Letos se budeme soustředit na několik odvodněných rašelinišť, včetně toho největšího, které v Česku máme. Jde o Mrtvý luh v údolní nivě, kde se potkávají Studená s Teplou Vltavou a vzniká naše nejdelší národní řeka. Dál se budeme věnovat zablokování odvodňovacích kanálů v nivních loukách podél Teplé Vltavy, řada přijde i na několik pramenišť,” řekl Linhart.
Projekt se věnuje i návratu vody do lesů, které byly odvodňovány kvůli zpřístupnění pro mechanizaci a rychlejšímu přirůstání stromů. Sucho v kombinaci se zvyšujícími se teplotami vede u dřevin k větší náchylnosti vůči škůdcům, jako je například kůrovec. Odvodňovací kanály se zasypávají a plní bažinatou půdou nebo dřevem z místního porostu, aby se v lesích obnovila optimální vlhkost a správné mikroklima.
Na obnově mokřadů se podílejí stavební firmy i dobrovolníci, kteří pomáhají přinášet materiál do hůře přístupných oblastí. Poprvé v projektu se letos obnovují i pramenné svahy. "Zrychlený odtok vody rovnými a hlubokými strouhami nyní nahrazujeme plošným odtokem po povrchu. Navracíme tak vodu do drobných mělkých potůčků, které ve svém okolí zanechávají mokřady," řekl Linhart.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
vaber
8.8.2023 08:27koryta na odtok vody se v přírodě vždy vytvoří a utvoří se tak potok nebo řeka , tomu chtějí ochránci bránit
najednou jsou hrázičky na potocích ochráncům dobré
Anyr
8.8.2023 11:34 Reaguje na vaberCo je problém: Dokonce i tak kapitální ochranářský kus byl kdysi poškozený odvodněním. Téměř celý Mrtvý luh obkružuje kanál bránící komunikaci vrchoviště s okolím. V severní části jej zase napříč přetínají dva kanály – jižněji položený už zarostl a zmizel a jeho trasu pouze naznačuje pás bezkolence, který okupuje plochy s proměnlivou hladinou spodní vody, severnější je stále patrný a odvádí vodu do Vltavy. Díky minimálnímu spádu se kanály jen málo spontánně zařízly a jejich hloubka nepřesahuje metr. V jihovýchodní části je pro změnu kanál zdvojený – jde o odvodnění náspu cesty kdysi vedoucí okrajem Mrtvého luhu z Chlumu na Černý kříž; dnes cesta končí na chlumském vodočtu na levém břehu Teplé Vltavy.
https://life.npsumava.cz/lokality/
Za ty manipulativní žvásty, co jsi tu napsal, bys zasloužil před soud.
Ale co čekat od předlistopadových generací.
Robert Jirman
8.8.2023 12:15 Reaguje na AnyrRadek Čuda
8.8.2023 16:55 Reaguje na AnyrNicméně tím svým dodatkem jste na druhou stranu ze sebe udělal úplného troubu.
Tahat někoho před soud za názor bylo právě ve velké oblibě před tím listopadem. Je ok se vůči tomu názoru vymezit a to třeba i poměrně expresivně. Ale soud ... ideálně nějaký ten lidový, ne?
A co se týče těch předlistopadových generací ... no, i díky nim právě vůbec nějaký ten listopad byl. Já vím, že je to pro vás možná těžké na pochopení, ale když vezmeme tu obligátní Národní, tak předlistopadová generace byli jak ti s těmi pendreky v mundůrech, tak ti, kteří těmi pendreky dostali. To je jako kdybych z poválečných generací dělal šmahem horlivé bolšány ... a kdo teda skončil v těch lágrech a podobě je potom dost záhadou.
Generační vina je jen formou kolektivní viny, a ta je prasárnou non plus ultra ... ale zase o těch, kteří ji aplikují mnohé vypovídá.
Slavomil Vinkler
8.8.2023 22:12 Reaguje na Radek ČudaJiž staří Římané... za 30 let ho mladí šmahem obviní za vše, co se jim nebude líbit. A že toho bude...
Citace z jedné diplomky: V současné době se na seniora pohlíží jako na něco „nevhodného, nepřístojného“, co mladé, dravé a produktivní generaci ubírá místo a možnost v rozletu. Většina lidí si však neuvědomuje, že do této situace se také jednou dostanou a toto příkoří mohou také zakusit.
Slavomil Vinkler
8.8.2023 22:17 Reaguje na Slavomil VinklerZdroj: https://citaty.net/citaty-o-stari/?o=popular
vaber
9.8.2023 08:48 Reaguje na Anyrmanipulativních žvástů je dnes všude plno , kdo všecho by musel být v base, jsme ve společnost kde někdo určí pravdu, mědia ji rozhlásí a tupci to jen opakují,
nevhodné otázky nesmí být,
kdo ji dá, půjde pod gilotinu, takovou chceš společnost,
orb slavík
9.8.2023 14:13 Reaguje na vabervaber
10.8.2023 08:55 Reaguje na orb slavíkvždyť neumíš ani číst, natož rozumět psanému textu,
myšlenkový výpotku