https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obnovitelne-zdroje-loni-mely-na-vyrobe-elektriny-podil-rekordnich-30-3-procenta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obnovitelné zdroje loni měly na výrobě elektřiny podíl rekordních 30,3 procenta

9.5.2024 02:18 | LONDÝN (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Obnovitelné zdroje energie měly na celosvětové výrobě elektřiny loni rekordní podíl 30,3 procenta. To bylo o 0,9 procentního bodu více než v roce předchozím. Příčinou je zvýšení kapacit solárních a větrných elektráren, vyplývá ze zprávy, kterou zveřejnil institut Ember.
 
Pokles v používání fosilních paliv a emisí v energetickém sektoru je považován za naprosto zásadní pro splnění globálních cílů v oblasti klimatu. Více než 100 zemí se na loňském klimatickém summitu COP28 v Dubaji dohodlo na ztrojnásobení kapacity obnovitelných zdrojů energie do roku 2030. Podle institutu Ember by se tento cíl mělo podařit splnit.

Více než polovina celosvětového přírůstku solární a větrné kapacity v loňském roce připadla na Čínu. Celková produkce energie ze slunce pak loni vzrostla o 23,2 procenta a z větru o 9,8 procenta. Výroba elektřiny z vodních elektráren však byla nejnižší za pět let, zejména kvůli suchu v Číně a dalších zemích.

Výpadek produkce vodních elektráren pokryl nárůst produkce elektřiny z uhlí. Hlavní podíl, konkrétně 95 procent, na tom měly čtyři země nejvíce zasažené suchem - Čína, Indie, Vietnam a Mexiko. Produkce elektřiny z fosilních paliv loni stoupla o 0,8 procenta.

Zpráva předpovídá, že pokračující růst obnovitelných zdrojů v letošním roce sníží výrobu elektřiny z fosilních paliv. Ta se na celosvětové výrobě elektřiny bude poprvé od roku 2000, kdy Ember začal tyto údaje sledovat, poprvé podílet méně než 60 procenty.

"Trvalý pokles ve využívání fosilních paliv v energetice na globální úrovni je nyní nevyhnutelný, což povede k poklesu emisí v tomto odvětví," uvádí se ve zprávě.

Celosvětová poptávka po elektřině loni vzrostla na rekordní úroveň. Zvýšila se o 627 terawatthodin (TWh), což odpovídá zhruba poptávce Kanady, nicméně v procentním vyjádření vzrostla o 2,2 procenta, což bylo pod průměrem z posledních let. Více než polovinou se na růstu poptávky podílelo pět technologií - elektromobily, tepelná čerpadla, elektrolyzéry, klimatizace a datová centra.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

9.5.2024 12:31
Vzhledem k tomu, že k dosažení dekarbonizace bude třeba (kromě mnoha dalších složitých opatření) výrobu elektřiny ztrojnásobit, je meziroční nárůst o necelé 1 % směšný

Navíc bude třeba OZE co 20-30 let obnovovat.

Nad takovým výsledkem může málokdo jásat.
Odpovědět
pk

pepa knotek

9.5.2024 15:02 Reaguje na Jiří Svoboda
Dekarbonizace je biologicky nesmysl, vše živé je založeno na uhlíku, leda bychom se chtěli zlikvidovat. Výrobci OZE technologií si nepochybně na své přijdou, proto se to taky dělá.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

10.5.2024 12:04 Reaguje na pepa knotek
Dekarbonizace v podstatě znamená zastavení vypouštění CO2 pocházejícího z fosilních paliv.

Jistě, OZEáci si to velmi dobře zařídili a intenzivně bojují proti spravedlivým podmínkám podpory.
Odpovědět

Viktor Šedivý

9.5.2024 23:54
Jenže megawatthodiny nejsou brambory a nedají se uložit do sklepa.
Není tedy důležité, kolik ty nesmysly vyrobily celkem (produkce FVE za jasných jarních a letních dní může mít klidně zápornou cenu), důležité je, kolik vyráběly v minimech resp. pod jakou úroveň nikdy produkce FVE + VE nikdy neklesla.
Odpovědět
MV

Milan Vaněček

10.5.2024 13:38 Reaguje na Viktor Šedivý
Můžete si je uložit do baterie v garáži, tedy ta zhruba polovina obyvatel co nežijí na sídlištích. Když máte fotovoltaiku na střeše, spálí se míň uhlí na výrobu elektřiny. Ušetří se stamiliardy korun které bychom neustále platili abychom měli za 20 let postavenu další JE (místo abychom prodloužili životnost těch již postavených).
A většina peněz zůstane doma, vždyť čínské FV panely jsou už tak levné, že představují méně než 1/4 nákladů na střešní fotovoltaickou elektrárnu.
A naše předimensovaná síť k nám v zimě přivede elektřinu z větrných elektráren z Baltu a Severního moře, která je občas i zadarmo.
Jen to chce čas, energetický přechod musí být pozvolný, podle tempa technického pokroku.
Odpovědět
sv

sv

10.5.2024 17:53 Reaguje na Milan Vaněček
Nejdřív tobě podobní v německu tvrdili, že oze parodie na elektrárny omezí emise co2, decentralizují energetiku, a sníží ceny elekřiny, aby se po po 20 letech experimentování ukázalo, že emise jsou tam, kde byli, energetika je centralizovaná na severu Německa, a není jak ji transportovat na místo spotřeby, o ceně elektřiny, která je v současnosti jedna z nevyšších v EU nemluvě.
Teď tobě podobní tvrdí, že vysoká cena elektřiny je přirozená, a že si budeme muset zvyknou na výpadky. Za mě jsi lhář.
Odpovědět
MV

Milan Vaněček

10.5.2024 20:35 Reaguje na sv
Dost lidí ještě i dnes nechápe, co je to technický pokrok, že žijeme ve světě elektřiny, počítačů, internetu a mobilů,...
Co si o energetické přechodu myslí někdo v ČR, to je bezvýznamné, i to Německo to je až 2. liga, první liga to je Čína, USA, Indie,Japonsko, současně největší emitenti CO2 ale i největší budovatelé fotovoltaických, větrných i vodních elektráren.
Jen jedna čínská firma Trina solar vyrobila a prodala za rok 63 GW fotovoltaickcýh panelů (Trina Solar records 65.21 GW of solar panel shipments for 2023).
To je ekvivalent (co do roční výroby elektřiny) jako kdyby EDF vyrobila za 1 rok 7 svých EPR reaktorů- ve skutečnosti vyrobí tak jeden za 7 let.
Prostě ve světě probíhá energetický přechod k obnovitelným zdrojům protože tak jedná většina obyvatel Zeměkoule...
Rozhodně vysoká cena elektřiny přirozená není, to je specifikum České republiky a EU, v USA či Číně je naopak velmi nízká.
Vám zkrátka chybí informace, nevíte jak je to v ekonomicky vyspělých či silně se rozvíjejících zemích....
Odpovědět
sv

sv

11.5.2024 15:29 Reaguje na Milan Vaněček
Dost lidí, včetně tebe, vaněčku, nechápe co je to lež a fantasmagorie, v tomto případě zelená fanatamagorie a zelená lež. Ano, co si myslí vaněček o německém oze tunelu je irelevantní. Důležité je, co si o německé oze tunelu myslí, fyzika, ekonomika a statistika. A i když je satistika nuda, přináší zajímavé údaje, jak známo. Například o tom, kolik stála elektřina v Německu před 20 lety a kolik stojí dnes, kolik miliard eur ročně stojí oze parodie na elektrárny v německu na dotacích. Jaké zpoždění nabrala výstavba pro oze nezbytných vedení a kolik stály a ještě budou stát. Kolik němci spustili nových uhlených elektráren za minulých 20 let, přes antiuhlíkaté proklamace, a jak se jim vyvinuly emise. A pro srovnání údaje z Francie. Bylo by samozřejmě zajímavé zjistit, kolik číňani při výrobě těch oze panelů vypustili do prostředí svinstva nejen co2, a kolik taková oze parodie o daném INSTALOVANÉM výkonu vyrobí elektřiny ve srovnání se stejně výkonnou JE. Ale to se od lháře vaněčka nedozvíme.
Ano, sice nikoli ve světě, ale v EU probíhá ... energetický tunel který za biliony z kapes daňových poplatníků přínáší ... nic.... protože si to přeje pár fantasmagorů vaněčkova typu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist