Obnovitelné zdroje loni měly na výrobě elektřiny podíl rekordních 30,3 procenta
Více než polovina celosvětového přírůstku solární a větrné kapacity v loňském roce připadla na Čínu. Celková produkce energie ze slunce pak loni vzrostla o 23,2 procenta a z větru o 9,8 procenta. Výroba elektřiny z vodních elektráren však byla nejnižší za pět let, zejména kvůli suchu v Číně a dalších zemích.
Výpadek produkce vodních elektráren pokryl nárůst produkce elektřiny z uhlí. Hlavní podíl, konkrétně 95 procent, na tom měly čtyři země nejvíce zasažené suchem - Čína, Indie, Vietnam a Mexiko. Produkce elektřiny z fosilních paliv loni stoupla o 0,8 procenta.
Zpráva předpovídá, že pokračující růst obnovitelných zdrojů v letošním roce sníží výrobu elektřiny z fosilních paliv. Ta se na celosvětové výrobě elektřiny bude poprvé od roku 2000, kdy Ember začal tyto údaje sledovat, poprvé podílet méně než 60 procenty.
"Trvalý pokles ve využívání fosilních paliv v energetice na globální úrovni je nyní nevyhnutelný, což povede k poklesu emisí v tomto odvětví," uvádí se ve zprávě.
Celosvětová poptávka po elektřině loni vzrostla na rekordní úroveň. Zvýšila se o 627 terawatthodin (TWh), což odpovídá zhruba poptávce Kanady, nicméně v procentním vyjádření vzrostla o 2,2 procenta, což bylo pod průměrem z posledních let. Více než polovinou se na růstu poptávky podílelo pět technologií - elektromobily, tepelná čerpadla, elektrolyzéry, klimatizace a datová centra.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Jiří Svoboda
9.5.2024 12:31Navíc bude třeba OZE co 20-30 let obnovovat.
Nad takovým výsledkem může málokdo jásat.
pepa knotek
9.5.2024 15:02 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
10.5.2024 12:04 Reaguje na pepa knotekJistě, OZEáci si to velmi dobře zařídili a intenzivně bojují proti spravedlivým podmínkám podpory.
Viktor Šedivý
9.5.2024 23:54Není tedy důležité, kolik ty nesmysly vyrobily celkem (produkce FVE za jasných jarních a letních dní může mít klidně zápornou cenu), důležité je, kolik vyráběly v minimech resp. pod jakou úroveň nikdy produkce FVE + VE nikdy neklesla.
Milan Vaněček
10.5.2024 13:38 Reaguje na Viktor ŠedivýA většina peněz zůstane doma, vždyť čínské FV panely jsou už tak levné, že představují méně než 1/4 nákladů na střešní fotovoltaickou elektrárnu.
A naše předimensovaná síť k nám v zimě přivede elektřinu z větrných elektráren z Baltu a Severního moře, která je občas i zadarmo.
Jen to chce čas, energetický přechod musí být pozvolný, podle tempa technického pokroku.
sv
10.5.2024 17:53 Reaguje na Milan VaněčekTeď tobě podobní tvrdí, že vysoká cena elektřiny je přirozená, a že si budeme muset zvyknou na výpadky. Za mě jsi lhář.
Milan Vaněček
10.5.2024 20:35 Reaguje na svCo si o energetické přechodu myslí někdo v ČR, to je bezvýznamné, i to Německo to je až 2. liga, první liga to je Čína, USA, Indie,Japonsko, současně největší emitenti CO2 ale i největší budovatelé fotovoltaických, větrných i vodních elektráren.
Jen jedna čínská firma Trina solar vyrobila a prodala za rok 63 GW fotovoltaickcýh panelů (Trina Solar records 65.21 GW of solar panel shipments for 2023).
To je ekvivalent (co do roční výroby elektřiny) jako kdyby EDF vyrobila za 1 rok 7 svých EPR reaktorů- ve skutečnosti vyrobí tak jeden za 7 let.
Prostě ve světě probíhá energetický přechod k obnovitelným zdrojům protože tak jedná většina obyvatel Zeměkoule...
Rozhodně vysoká cena elektřiny přirozená není, to je specifikum České republiky a EU, v USA či Číně je naopak velmi nízká.
Vám zkrátka chybí informace, nevíte jak je to v ekonomicky vyspělých či silně se rozvíjejících zemích....
sv
11.5.2024 15:29 Reaguje na Milan VaněčekAno, sice nikoli ve světě, ale v EU probíhá ... energetický tunel který za biliony z kapes daňových poplatníků přínáší ... nic.... protože si to přeje pár fantasmagorů vaněčkova typu.