Observer: Japonská veřejnost se odvrací od jaderné energie
V době, kdy mnohé jiné státy přehodnocují svoji důvěru v jadernou energii, Japonsko stále staví svoje zdroje především na nukleárních reaktorech. V současnosti funguje v zemi vycházejícího slunce 52 reaktorů a další čtyři jsou ve výstavbě. Většina provozů používá jako palivo klasický uran, některé elektrárny však získávají energii ze směsi uranu a plutonia, stejně jako reaktor v Mihama, který se tento měsíc stal dějištěm jaderné havárie. Další provozy rozvíjejí program rychle množivých reaktorů, které využívají namísto uranu čisté plutonium. V těchto reaktorech vidí Japonci zdroj jejich vlastní levné a obnovitelné energie, tedy takový zdroj, o němž sní již od konce 19. století.
Jenže kvůli skandálům, haváriím a snaze velkých firem toto zakrýt, se sen mění v noční můru a protesty proti jadernému programu narůstají. Od roku 1999 se výrazně proměnilo veřejné mínění, když na konci září přišli japonští a britští odpůrci jádra s informacemi, že zaměstnanci British Nucelar Fuels (BNFL) falšovali záznamy o lodních dodávkách smíšeného urano-plutoniového paliva z britského jaderného střediska Sellafield. Toto palivo bylo používáno i v elektrárně nedaleko Mihama postavené podle technologie společnosti Kansai Electric Power Co. (KEPCO). Navzdory varováním ze strany japonských aktivistů, jaké podivné machinace probíhají s daty o palivu, BNFL i KEPCO ubezpečovali veřejnost, že všechno je v naprostém pořádku.
V době, kdy odpůrci a zastánci jaderné energie spolu bojovali o podporu veřejnosti, došlo k největšímu neštěstí v elektrárně Tokaimura v blízkosti Tokia. Dva zaměstnanci zemřeli poté, co nedbali bezpečnostních předpisů a do usazovací nádrže uložili příliš velké množství uranu. Látka dosáhla kritického množství a způsobila explozi. Desítky tisíc lidí v celé oblasti museli projít kontrolou na zasažení radiací. Tokaimura byla největší jadernou nehodou od doby Černobylu. Také se stala bodem obratu ve veřejném mínění v podpoře jaderné energetiky, spolu s dalšími skandály včetně publikování informací o nepřiměřené podpoře jaderné lobby z řad politiků Liberálně-demokratické strany.
V roce 1990 ve vládou zadaném výzkumu veřejného mínění plných 55 % vyslovilo podporu jaderné energetice i výstavbě nových provozů. Pouhých 38 % obyvatel Japonska se stavělo proti. Po dalších deseti letech se pozitivně k reaktorům vyjádřilo jen 19 %, zatímco téměř dvě třetiny obyvatel japonského souostroví nepodporovalo stavbu nových elektráren nebo požadovalo úplné zastavení jaderného programu. „Důvěra lidí v jadernou energetiku rok od roku klesá a bude klesat i nadále, pokud japonská vláda i průmysl bude pokračovat ve stejném stylu,“ říká Aillen Mioko Smith, jeden z klíčových aktivistů z Kjóta.
Podle článku Erica Johnstona The Observer 22. 08. 2004.
reklama