https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obyvatele-dolni-rasnice-a-krasneho-lesa-budou-hlasovat-o-vetrnych-elektrarnach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obyvatelé Dolní Řasnice a Krásného Lesa budou hlasovat o větrných elektrárnách

27.3.2023 01:15 | DOLNÍ ŘASNICE;KRÁSNÝ LES (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Obyvatelé Dolní Řasnice a Krásného Lesa na Liberecku budou rozhodovat o plánované výstavbě větrných elektráren. Podle projektu firmy W.E.B Větrná energie by mělo šest elektráren vyrůst v Dolní Řasnici a jedna v Krásném Lese. Dvě elektrárny byly v plánu v Horní Řasnici, tam už ale obyvatelé stavbu odmítli, referendum se tam konalo souběžně s prvním kolem prezidentských voleb. Referenda v dalších obcích se uskuteční v sobotu 1. dubna.
 

Podle starosty Dolní Řasnice Marka Kratochvíla (Sportovci) budou obyvatelé obce odpovídat na otázku: "Souhlasíte s tím, aby zastupitelstvo obce Dolní Řasnice v samostatné působnosti obce již nepodnikalo žádné kroky směřující k výstavbě větrných elektráren v katastru obce?".

V sousedním Krásném lese se otázka mírně liší: "Souhlasíte s tím, aby obecní zastupitelstvo Krásného Lesa v samostatné působnosti činilo veškeré kroky k tomu, aby změnou územního plánu obce Krásný Les, katastrální území 673960, nemohla vzniknout plocha, která by umožňovala výstavbu větrných elektráren?". V obou případech odpověď "ANO" znamená zastavení projektu minimálně na dva roky, po 24 měsících může totiž obec referendum zopakovat, na to upozornil i právník firmy W.E.B Větrná energie.

Pro obce může odmítnutí projektu znamenat velký problém, s firmou W.E.B totiž v roce 2020 uzavřely smlouvy o spolupráci. Předcházela tomu anketa, ve které projekt podpořila většina místních. Firma také nabídla obyvatelům kompenzaci na základě výkupních cen energií. "Začíná to na 9400 korun ročně pro domácnost a může to být i víc, podle výkupní ceny," řekl starosta. Svůj podíl by měly dostat i obce. Dolní Řasnice, která ročně hospodaří s deseti až 11 miliony korun, by mohla z projektu ročně do rozpočtu získat dalších 2,4 milionu korun.

Pokud ale v referendu lidé elektrárny odmítnou, obec nic nedostane a navíc hrozí, že bude muset firmě za zmařenou investici a porušení smlouvy zaplatit. V případě Dolní Řasnice by to mohlo být pět milionů korun - téměř polovina rozpočtu. V Horní Řasnici už dostalo vedení obce dopis, kde firma škodu vyčíslila na dva miliony korun. "Příprava a stavba větrného parku je dlouhodobý a finančně velmi náročný projekt, abychom si investice pojistili, uzavíráme s obcemi smlouvy o spolupráci, které nás opravňují zmařené investice vymáhat," uvedla na dotaz ČTK jednatelka W.E.B Michaela Lužová.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

27.3.2023 07:38
Větřáky minimálně ptáky významně plaší, děsí a odstěhují se. O ostatních negativních vlivech jako zabíjení ptáků, netopýrů...., hluk... adt. se dá dlouho polemizovat. K významnému plašení ptáků stačí dron.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

27.3.2023 10:19
Souhlas, ať si místní sami rozhodnou jestli vrtule u obce jsou plus nebo mínus.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.3.2023 20:46 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pokud by měli místní na výběr, buď větřák nebo bez elektriky, tak by jim najedlou žádní fóglíci nevadili
Odpovědět
EN

Emil Novák

28.3.2023 21:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak ještě že takovou Sophiinu volbu řešit nemusí...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist