https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obyvatele-stare-cervene-vody-se-v-referendu-vyslovili-proti-vetrnikum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obyvatelé Staré Červené Vody se v referendu vyslovili proti větrníkům

16.5.2023 10:31 | JESENÍK (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Martin Mach / Ekolist.cz
Obyvatelé Staré Červené Vody na Jesenicku o víkendu v referendu odmítli připravovanou stavbu pěti větrných elektráren a dvou fotovoltaických parků v katastru obce. V hlasování vyslovili souhlas s tím, aby obecní úřad učinil veškeré možné kroky a stavbám o celkovém instalovaném elektrickém výkonu 1 MW a více zabránil. "Referendum je platné a závazné," řekl ČTK starosta obce Pavel Danilko.
 

Ve Staré Červené Vodě je evidováno 507 voličů a v referendu bylo podle starosty odevzdáno 291 platných hlasů. Proti stavbě obnovitelných zdrojů elektřiny se vyslovilo 235 obyvatel, opačný názor v referendu mělo 56 voličů.

Obec Stará Červená Voda tvoří osady Stará, Nová a Dolní Voda v údolí Červeného potoka. Soukromý investor z Prahy chce postavit jednu větrnou elektrárnu a jeden fotovoltaický park v katastrálním území Dolní Červená Voda a čtyři větrné elektrárny a jeden fotovoltaický park v katastrálním území Stará Červená Voda.

O vyhlášení referenda rozhodli zastupitelé, podnět jim k tomu dali na přelomu roku občané s peticí, ve které 318 podepsaných nesouhlasilo s investicí do větrné a solární elektrárny. Záměr už dříve dostali na stůl předchozí zastupitelé, rozhodnutí nakonec nechali na nově zvolených zástupcích obce, pro které je výsledek referenda závazný.

"Je to problematické místo. Výstavba by měla být ve velmi pohledovém místě, většina obyvatel Staré Červené Vody a Dolní Červené Vody by to měla opravdu před okny, na rozdíl například od obce Kobylá, která je v dolině a má větrnou elektrárnu za lesem. U nás by to byla velká změna krajinného rázu," podotkl starosta. Svou roli podle zástupců obce hraje při rozhodování i případná hlučnost větrných elektráren.

Referendum je podle zákona platné, pokud se ho zúčastní alespoň 35 procent oprávněných voličů. Výsledek referenda je pro zastupitele závazný, pokud pro něj hlasovala nadpoloviční většina zúčastněných a současně alespoň 25 procent všech oprávněných voličů.

První větrné elektrárny byly v Olomouckém kraji zprovozněny v polovině 90. let. Na konci roku 2019 tam fungovalo 18 velkých větrných elektráren a parků. Stavba nových větrníků se v posledních letech kvůli nesouhlasu veřejnosti a některých samospráv téměř zastavila. Například u Jívové v podhůří Jeseníků investor plánuje stavbu pěti větrníků s celkovým výkonem deset megawattů déle než 15 let. Dvě nové větrné elektrárny plánuje postavit u Potštátu na Přerovsku společnost Roteko Invest. Proti jeho záměru se postavila potštátská radnice, organizace Hnutí Duha i místní spolky.

Právě kopce v podhůří Nízkého Jeseníku jsou už delší dobu díky příznivým podmínkám v zorném poli investorů, kteří se zaměřují na větrné elektrárny. Mezi obcemi Hraničné Petrovice a Jívová na Olomoucku fungují dvě větrné elektrárny, z nichž každá má výkon 850 kilowattů. Větrný park čítající devět stožárů s celkovým výkonem 18 megawattů se tyčí k nebi u nedaleké Lipiny.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

16.5.2023 15:38
A proč si pražskej investor nepostaví větrníky ve Praze a okolí ?
Odpovědět
Pe

Pepa

16.5.2023 22:00 Reaguje na smějící se bestie
Právě že je chtěl postavit v okolí Prahy.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

17.5.2023 16:50 Reaguje na smějící se bestie
asi tam nejsou příhodné podmínky...
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

17.5.2023 16:50
mi větráky nevadí...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.5.2023 09:52
V případě větrníků má být právo o tom rozhodnout na místních občanech stejně, jako rozhodují o spalovnách, továrnách atd. Většina je proti a tím to má skončit. Toto není páteřní dopravní stavba a nebo strategicky nutná stavba.
Je to pouze soukromý byznys postavený daleko od vily investora, který má
možnost si to postavit na zahradě místo bazénu. Není jak bohatnout tím,
že jiným ničím život, ale sám nejdu příkladem a nežiji u větrníků obklopen solárním parkem místo lesa a zahrady. Pokrytectví prostě nezná mezí a já
těm občanům fandím za odvahu si nenechat zprznit krajinu, do které bych už
potom ani nejezdil za přírodou a nádhernými panoramaty zničenými vrtulemi.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.6.2023 09:28 Reaguje na Břetislav Machaček
Macháčku, váš svět odzdi kezdi je někdy až komický. Buď nemám žádnou vrtuli, čadím dýzlem a uhlím, nebo mám zemi totálně pokrytou větrníky a místo lesa je jen sloupořadí turbín. Obě varianty jsou katastrofické, zkuste něco mezi.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist