Ochránci obnovili naučnou stezku v přírodní rezervaci Turold u Mikulova
Předchozí panely, které na dně bývalého lomu stály od roku 2001, už byly podle ochránců zastaralé informačně i designem. "Zachovali jsme počet i umístění většiny panelů, ale upravili jsme obsah a podání tak, aby informace byly co nejpřístupnější a nejzajímavější pro širokou veřejnost," uvedl autor stezky Jan Miklín.
Na osmi panelech najdou návštěvníci informace například o tamní historii těžby vápence, paleontologických a archeologických nálezech, o netopýrech, kteří v tamní jeskyni v hojném počtu zimují či o zvířatech a rostlinách v rezervaci.
"Turold je hojně navštěvovaným místem – jak místními, tak turisty, kteří zde často tráví čas při čekání na prohlídku jeskyně Na Turoldu. Poutavá naučná stezka má proto právě tady velký potenciál zaujmout. Otevření zrekonstruované naučné stezky je jednou z aktivit, kterými si chceme připomenout 45. výročí vyhlášení chráněné krajinné oblasti Pálava," uvedl Kmet.
Doplnil, že vzhledem k současné epidemické situaci však ochránci upustili od záměru na oficiální otevření stezky. "Rádi bychom návštěvníky pozvali alespoň touto cestou k individuální prohlídce," uvedl Kmet.
Přírodní rezervace Turold zahrnuje zbytky kopce Turold – bývalého vápencového lomu. Těžba kvalitního, čistého pálavského vápence zmenšila Turold na zhruba třetinu jeho původní velikosti. Rezervaci tak tvoří z větší části velký lom. Součástí území rezervace je i vchod do složitého labyrintu chodeb v jeskyni Na Turoldu. Jde o nejrozsáhlejší jeskynní systém v druhohorním vápenci v České republice a významné zimoviště vrápenců malých a dalších netopýrů. Vstup do jeskyně odhalila právě těžba. Tato rezervace je chráněna už od roku 1946 a patří spolu se Svatým kopečkem a Lomem na Janičově vrchu mezi oblíbené příměstské rezervace, které spravuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
reklama