Ochránci přírody letos v polích Vysočiny zachránili přes 50 hnízd čejek

Čejky hnízdí na zemi, často na poli, jejich hnízda tam při jízdách ničí zemědělské stroje. Pro záchranu hnízdišť je podle ochránců důležitá především komunikace se zemědělci. Vyhledat hnízda čejek není snadné, v polích jsou téměř neviditelná. Ochránci sledují pohyb hnízdících ptáků dalekohledem. Místo s hnízdem pak vyznačí dvěma tyčemi, dávají je přibližně pět metrů pod hnízda. Pokud zemědělci pobírají na hospodaření dotace od státu, mají podle ochránců povinnost takové hnízdo chránit.
Na Vysočině se lidé z pobočky České společnosti ornitologické věnují ochraně hnízd několik let. Letos se jim v poli podařilo dohledat i jedno hnízdo kulíka říčního. Na Podblanicku v okrese Benešov čejky nejdřív kvůli suchému jaru na polích nezahnízdily, teď tam ochránci sledují sedm hnízd v porostech kukuřice.
Čejka chocholatá je velká asi jako holub a je nápadná kontrastním zbarvením a typickou chocholkou na hlavě. Z krajiny podle ochránců čejky mizí i kvůli nedostatku polních mokřin. Záchranu čejek podporuje i národní program ČSOP Ochrana biodiverzity.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
karel krasensky
23.6.2022 12:08Zbyněk Šeděnka
23.6.2022 17:27Petr
23.6.2022 17:38 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaNo a čejka je v podstatě predátor, živí se hmyzem, členovci, drobnými obratlovci... Co by tak dnes na tom poli asi našla?
Zbyněk Šeděnka
23.6.2022 19:24 Reaguje na PetrSlovan
23.6.2022 21:01 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaTýká se to nejenom čejky a chocholouše, ale i třeba koroptve. Připočtěme k tomu další, byť méně závažné, faktory které tu populaci snižují (třeba toto ničení hnízd při sklizni nebo přirozenou predaci) a dostáváme se do stavu, kdy ta zvířata skoro nemohou přežít. Proto jsou ostatně tak důležité biopásy a remízky v těch lánech polí bez života. Jsou alespoň nějakým účinným lékem, byť ne všemohoucím. Poskytují ochranu i potravu.