https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranci-prirody-letos-v-polich-vysociny-zachranili-pres-50-hnizd-cejek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci přírody letos v polích Vysočiny zachránili přes 50 hnízd čejek

23.6.2022 11:33 | JIHLAVA (ČTK)
Počty čejek se v Česku od roku 1980 snížily o čtyři pětiny, patří mezi ptačí druhy, jichž ubývá nejrychleji.
Počty čejek se v Česku od roku 1980 snížily o čtyři pětiny, patří mezi ptačí druhy, jichž ubývá nejrychleji.
Ochránci přírody na Vysočině letos v polích zachránili přes 50 hnízd čejek chocholatých. Místa s hnízdy vyznačili dvoumetrovými tyčemi a na jejich polohu upozornili zemědělce, kteří tam hospodaří. Počty čejek se v Česku podle Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) od roku 1980 snížily o čtyři pětiny, patří mezi ptačí druhy, jichž ubývá nejrychleji. Z některých oblastí čejky vymizely úplně. Zachraňovat se je snaží také ochránci na Benešovsku.
 

Čejky hnízdí na zemi, často na poli, jejich hnízda tam při jízdách ničí zemědělské stroje. Pro záchranu hnízdišť je podle ochránců důležitá především komunikace se zemědělci. Vyhledat hnízda čejek není snadné, v polích jsou téměř neviditelná. Ochránci sledují pohyb hnízdících ptáků dalekohledem. Místo s hnízdem pak vyznačí dvěma tyčemi, dávají je přibližně pět metrů pod hnízda. Pokud zemědělci pobírají na hospodaření dotace od státu, mají podle ochránců povinnost takové hnízdo chránit.

Foto | Dana Kodetová / ČSOP

Na Vysočině se lidé z pobočky České společnosti ornitologické věnují ochraně hnízd několik let. Letos se jim v poli podařilo dohledat i jedno hnízdo kulíka říčního. Na Podblanicku v okrese Benešov čejky nejdřív kvůli suchému jaru na polích nezahnízdily, teď tam ochránci sledují sedm hnízd v porostech kukuřice.

Čejka chocholatá je velká asi jako holub a je nápadná kontrastním zbarvením a typickou chocholkou na hlavě. Z krajiny podle ochránců čejky mizí i kvůli nedostatku polních mokřin. Záchranu čejek podporuje i národní program ČSOP Ochrana biodiverzity.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

23.6.2022 12:08
Bez ironie sarkasmu to je snad poprvé za tu dobu co tady píšu-ochranářum palec nahoru.Už i proto,že najít hnízdo čejky není jednoduché.Kdysi jsem při jedné procházce malem na jedno šlapl a zastavil nohu v poslední chvílí.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

23.6.2022 17:27
Za totáče bylo možno vidět čejky i v některých částech Ostravy. Třeba pod Hulváckým kopcem, kde je celkem velké pole. Dneska tady čejky nejsou. Stejně tak zmizeli vrabci, chocholouši a spousta jiného ptactva. Jak to tehdá ti komunisti dělali, nevím.
Odpovědět
Pe

Petr

23.6.2022 17:38 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Proč komunisti? Vždy všechno děláme my všichni, včetně vás. Nikdo není stranou, aby mohl ukazovat prstem na ostatní hele co jste udělali.
No a čejka je v podstatě predátor, živí se hmyzem, členovci, drobnými obratlovci... Co by tak dnes na tom poli asi našla?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

23.6.2022 19:24 Reaguje na Petr
Já bych řekl, co by tam dneska ta čejka našla, ale tyhle stránky čtou i ženy a tak se radši zdržím vyjádření.
Odpovědět
Sl

Slovan

23.6.2022 21:01 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Zřejmě nějaký dominový efekt. Příroda je komplexní systém a řada negativních jevů se může projevit až poté, co je rozvrácen systém zpětných vazeb. U nás na Severu Čech je třeba vrabců stále relativně dost. Pod střechou nám i hnízdí a běžně jich máme jen na naší zahradě kolem 20. Polní zvířata obecně dostala na mnoha místech tvrdý KO v podobě DDT a jiných pesticidů. Jakmile není hmyz nebo plevel (jeho semena), těžko se může dařit zvířatům, která jsou na těchto zdrojích závislá. Je to jako byste chtěl, aby se dařilo obojživelníkům v rybníku, který je přerybněn.
Týká se to nejenom čejky a chocholouše, ale i třeba koroptve. Připočtěme k tomu další, byť méně závažné, faktory které tu populaci snižují (třeba toto ničení hnízd při sklizni nebo přirozenou predaci) a dostáváme se do stavu, kdy ta zvířata skoro nemohou přežít. Proto jsou ostatně tak důležité biopásy a remízky v těch lánech polí bez života. Jsou alespoň nějakým účinným lékem, byť ne všemohoucím. Poskytují ochranu i potravu.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

24.6.2022 06:07 Reaguje na Slovan
V tom s Vámi souhlasím.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

26.6.2022 10:57 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Žiji kousek od vás v Bohumíně a vrabci létají do mého kurníku
na pšenici a za nimi i krahujec(samec). Hnízdí pod střechou mého
a sousedova domu a shlukují se v živých plotech z thůjí a ptačího
zobu. Pak se porozhlédněte kolem sebe, kde někdo chová slepice,
což bývala kdysi zcela běžná činnost v každém rodinném domku. No
a taky nikomu nevadili vrabci ve škvírách pod střechou jako dnes.
Čejky jsou na tom podobně jako všichni ptáci mimo doupných lépe chráněných před predací a ničením hnízd technikou a taky lidmi.
I to se nápadně kryje s zvýšeným množstvím sojek, strak, krkavců,
ale i lišek, kun skalních(jak říkám městských) a jezevců. Lány
polí se v mém okolí oraly už za 1. republiky lokomobilami s pluhy
na lanech, později pásovými traktory a jinou technikou. Čejek ale
rapidně ubývá od započetí vědeckého ochranářství, které nahradilo
regulaci predátorů mysliveckým hospodařením. To je pravá příčina,
ale i zloděj raději volá chyťte zloděje, aby nebyl chycen sám.
Ono než přiznat chybu, tak je lépe zachraňovat mizející druhy,
pak zase jiné a tak dokola a být za to laiky chválen. Ano příčina
je zcela jiná, než pouze ta jediná před kterou čejky ochranáři
chrání. Jinak díky i za to, pokud ale krkavcovité pozorné sledující
jejich počínání neupozorní na ukryté hnízdo. I kosí hnízdo pečlivě
ukryté v houští živého plotu sojky objeví většinou až při sledování
rodičů při donášce potravy. Sojky tiše sedí a sledují, kam kosi
létají a pak si tam pro holátka přiletí. Dokud sedí na vejcích, tak
je klid, ale pak se zvýší pohyb kolem hnízda a to predátory upozorní
na zdroj potravy. Takže i ten porostem prošlápnutý chodník ke hnízdu může predátora navést k potravě. Navíc zkušenost, že u tyče je hnízdo může predátora naučit vyhledávat už pouze ty tyče a nemusí pracně pátrat po hnízdech, když už to udělal za něho člověk. No a taky nehovořím o zvědavcích a pseudoochráncích, kteří se jdou kouknout, proč je v poli ta tyč a k ní prošlapaný chodník.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist