https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranci-prirody-varuji-ze-bariera-na-vychodni-hranici-polska-ohrozi-prales
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci přírody varují, že bariéra na východní hranici Polska ohrozí prales

29.1.2022 02:20 (ČTK)
Bělověžský prales je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Žijí v něm zubři, rysové a další ohrožené druhy. Ochránci přírody upozorňují, že bariéra na hranici znemožní migraci zvířat, hlavně savců jako jsou jeleni, losi, zubři, ale i šelmy.
Bělověžský prales je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Žijí v něm zubři, rysové a další ohrožené druhy. Ochránci přírody upozorňují, že bariéra na hranici znemožní migraci zvířat, hlavně savců jako jsou jeleni, losi, zubři, ale i šelmy.
Polsko by podle ochránců přírody a UNESCO mělo odložit stavbu bariéry na hranici s Běloruskem do doby, než dokáže, že neohrozí tamní unikátní krajinu, napsala agentura Reuters. Hranice prochází i přes cenný Bělověžský prales, v němž se nachází zbytky původního panenského pralesa, který v minulosti pokrýval mírné pásmo evropské pevniny.
 

Kovová bariéra, jejíž stavba začala tento týden, se potáhne v délce 186 kilometrů a jejím účelem je zabránit vstupu migrantů z Běloruska na území Polska. V uplynulých měsících se touto cestou do Evropské unie snažilo dostat skoro 40 000 migrantů z Blízkého východu, Afghánistánu a Afriky. Plot s betonovými základy a žiletkovým drátem na vrchu bude vysoký pět metrů.

Bělověžský prales je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Žijí v něm zubři, rysové a další ohrožené druhy. Ochránci přírody upozorňují, že bariéra na hranici znemožní migraci zvířat, hlavně savců jako jsou jeleni, losi, zubři, ale i šelmy. "Bojíme se hlavně o rysy a vlky. Populace rysů v polské části pralesa je velmi malá a musí mít kontakt s východní populací," cituje dnes portál gazeta.pl Michala Žmihorského z Ústavu biologie savců Polské akademie věd. Varoval také, že například na pneumatikách nákladních aut se mohou dostat do pralesa invazivní druhy rostlin a ohrozit tamní flóru a ovlivnit složení půdy.

Guy Debonnet, šéf oddělení přírodního dědictví ve Středisku UNESCO pro světové dědictví, podle Reuters řekl, že Polsko musí doložit, že bariéra nebude mít negativní dopad na chráněné území. "Polsko by nemělo dělat další kroky, dokud naše poradní komise pro přírodní dědictví nebude přesvědčená, že stavba může vzniknout bez dopadů na hodnotu (pralesa)," uvedl Debonnet.

V souvislosti s těmito obavami vyzvala Evropská komise Polsko, aby řádně vyhodnotilo dopady existence bariéry na životní prostředí. Její mluvčí Adalbert Jahnz řekl, že i když je plot potřeba postavit s ohledem na veřejný zájem, polské úřady by měly nejprve dokázat, že neexistuje alternativa k hraniční bariéře.

Polské ministerstvo životního prostředí uvedlo, že stavba hraniční bariéry nevyžaduje posudek ohledně dopadu na životní prostředí. V plánu je také zřízení více než 20 několikametrových přechodů pro zvířata. Gazeta.pl nicméně podotýká, že zatím není jasné, jak mají vypadat a zda přírodě pomohou.

Počty migrantů, kteří se snaží dostat z Běloruska do Polska, se nyní snížily řádově na přibližně deset za den. Na vrcholu migrační krize na hranici loni na podzim to bývaly stovky lidí denně. Varšava a Evropská unie obviňují režim autoritářského běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že migranty použil jako zbraň v hybridní válce proti sedmadvacítce. Ta na něho uvalila v několika sériích sankce kvůli pronásledování politických oponentů a porušování lidských práv.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (27)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

29.1.2022 04:32
pokud budou dodržovány zásady ochrany k parku související, tak si příroda se zídkou poradí. Problém však může být, že se zmenší území a tedy v některých druzích se může na území vytvořit populační přetlak u Homo Sapiens se tomu říká hustota zalidnění území versus veřejný či přírodní prostor zpravidla měst, Homo Sapiens si ty zdi staví mezi sebou bez potřeby duševní hygiény se zastavují volná a travnatá prostředí. To k paralele
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

29.1.2022 07:25
Tady je každá rada drahá . Co má přednost - ochrana území před migranty nebo ochrana přírodního dědictví ?

Jako vždy , pojďme hledat příčiny tohoto neutěšeného stavu. Pokud by Západ nevyvážel demokracii tam, kde ji nechtějí Afghánistán, Irák, Sýrie, Lýbie apod. nebylo by migrantů a nemuselo se stavět ,a to nejen v Polsku.

Ale zpátky do Bělověžského pralesa - v tomto případě se prostě nic lepšího dělat nedalo, snad se situace časem změní a zeď se zase odstraní , v lepším případě i s traktoristou Lukašenkem.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

29.1.2022 10:19 Reaguje na Miroslav Vinkler
Soudruzi ochránci si nejsou ochotni připustit jednu věc. Pokud nebudeme Evropu chránit před nelegální migrací, nakonec náš světadíl zaplaví davy lidí, kteří nerespektují zákony a množí se jako kobylky. A až jich bude hodně, začnou vybydlovat Evropu jako to nyní dělají ve své původní vlasti. Pak zničí i ten prales. Co pak budou chránit ochránci a UNESCO?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.1.2022 11:55 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Právě kvůli ochraně Evropy před migrací se ten plot staví, ne?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

29.1.2022 15:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Jenže ochranáři a UNECO proti tomu protestují. Evidentně jim více záleží na pohybu zvěře než bezpečí obyvatel Evropy
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.1.2022 10:25 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jak dycky. Západ nikam nic nevyváží, demokracie se vyváží sama, protože lidé v propadlých totalitách už dnes vidí, jak se mají lidé v demokracii a chtějí to mít taky.

Takže jediné řešení je odstranit totality a diktátory, ovšem dnes nerealizovatelné.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

29.1.2022 10:34 Reaguje na Pavel Hanzl
A které diktátory chcete odstranit? Ty z Brusele?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.1.2022 11:51 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
V Bruseli žádné neznám. Právě do Bruseli se lidé tlačí, nejen jenotlivci, ale celé státy. Píšu přece o těch totalitách, odkud ti lidé utíkají.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

31.1.2022 11:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Jasně, to bylo krááásně vidět v tom Afgoši, jak se místní těm pošukům z Talibanu postavili, aby si tu demokracii a svobodu udrželi.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

29.1.2022 10:08
Bariéra ohrozí prales, bezbariérový stav ohrozí obyvatelstvo Evropy. Co je lepší?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.1.2022 10:18
"polské úřady by měly nejprve dokázat, že neexistuje alternativa k hraniční bariéře".

Ta alternativa samozřejmě existuje. Donutit Lukašenka, aby si migranty zase odvezl zpátky (nebo jim dal asyl) a pustil z hlavy další akce tohoto typu.
A to lze pouze silou, tj. nasadit tak tvrdé sankce, aby ho to mohlo totálně zlikvidovat. Rus rozumí jen síle.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

29.1.2022 10:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Mohl byste to říct trochu konkrétněji. Jak chcete Lukašenka k něčemu donutit?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.1.2022 11:53 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Nasadit kruté sankce, naučte se číst. Především ekonomické, možností je něurékom.
Poškodí to lidi na belarus, poškodí to taky EU, ale dost minimálně. Ale jinou možnost nevidím, vy ano??
Odpovědět
DA

DAG

29.1.2022 12:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Skutečně pomůže jen plot. Rusové se v Sýrii postarají, aby se dali do pohybu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.1.2022 14:13 Reaguje na DAG
Obávám se, že hej.
Ale mohl by být dobře kamerovaný s velkými, otevřenými vraty, mobilními částmi, které by byly normálně otevřené a zavíraly se jen když bude potřeba.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

31.1.2022 12:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Azyl v Bělorusku ... sen každého imigranta:-))).

Voni jsou hlava pane vachmajstr:-).

Odpovědět
RJ

Robert Jirman

29.1.2022 13:37
je pozdě ..člověk "moudrý" si tuto planetu přivlastnil a podle toho tak jedná, těch zdí a plotů bude celosvětově samozřejmě přibývat, parazit se totiž přemnožil. Jediný účinný lék, jak ozdravit tuto planetu, nejsou žádné green dealy a obdobné nesmysly, ale účinná redukce množství parazita. Ovšem toto téma je ve světě tabu. Jinak ale refugees not welcome
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.1.2022 14:14 Reaguje na Robert Jirman
O tu redukci si už pokusil Áda Hitlerojc a úspěšnost takové akce nebyla asi dostatečně oceněna, ne?
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

29.1.2022 16:24
Nějak tomu nerozumím. V tomto případě ochránci protestují proti stavbě plotu, že ohrozí migrace zvířat a na druhé straně jenom v ČR požadují, aby se postavilo desítky tisíc km plotů, jako ochrana proti chráněným vlkům, vydrám a td. Petrův Zdar
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

30.1.2022 11:37 Reaguje na Jan Knap
No není plot jako plot, pane Knap. Celkem se divím, že to nevíte. Plot z ruky ochranáře je plotem pro přírodu pozitívním. Ostatní ploty je potřeba zrušit.
Odpovědět
kk

karel krasensky

29.1.2022 16:25
Jsm hluboce rozhořčen,pobouřen a zneklidněn jednaním Běloruska.Proto jako prozapadně,evropský,liberalně-demokratický člověk odjíždím do Polska kde se bez nároku na mzdu,stravu,ubytování zapojím do stavby plotu.Tímto zároven výzývám všechny diskutující ,aby se ke mě připojili.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

29.1.2022 20:24
Když byl "plot" na Šumavě tak po sobě zanechal nejzachovalejší "přírodu" u nás. Najednou ,jinde to má naopak přírodu poškozovat? mě by osobně zajímalo co je lepší? Tisíce běženců v tamních lesích a manevry na obou stranách hranice nebo plot a pásmo s minimálním pohybem lidí. Já na rozdíl od ochranářů vidím jako lepší variantu pro přírodu jednoznačně ten plot.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

30.1.2022 09:24 Reaguje na Jarek Schindler
Přesně tak. Oni ti "ochránci" přírody si nevidí do úst. Někde
chtějí plot vedle plotu a jinde jim plot proti migrantům vadí,
ale nemají řešení, jak narušení hranic zabránit. Bělověž je
proti Milovicím obrovský prostor a rozdělení populaci zubrů
až tak moc neuškodí, protože je tu přece i možnost řízeného
přemístění chovných kusů, nebo dohodnout odstranění plotu
v délce třeba kilometru na přechodnou dobu. Chybou bylo už
pozvání muti Merkel pro všechny migranty světa, které trvá.
Na rázné odmítání ekonomických migrantů a jejich deportace,
ale nemají politici ze starých zemí EU "koule".
Odpovědět
JO

Jarka O.

30.1.2022 09:48 Reaguje na Břetislav Machaček
Logicky nemají, p. Macháčku. Vládnou vám ženy:-)
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

30.1.2022 10:47 Reaguje na Jarka O.
To máte pravdu. Co by taky muž neudělal pro to,
co nabízí ženy. Už i Páris obětoval Tróju pro
nějakou Helenu a kolik žen bylo v pozadí ega
válčících mužů se nedopočítáme. Dnes jsou ale
ženy většími "válečníky" (ministryně obrany), než
muži a paradoxně ty bezdětné, které se neobávají
o osud válčících synů. Do čela armád postavit zpět
vůdce, tak je konec válek, protože se poperou oni
v ringu a ještě se přitom náramně pobavíme.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

31.1.2022 12:06 Reaguje na Jarek Schindler
Ta Šumava je dost blbej příklad. Hlavně proto, že tady ty dráty byly proto, aby nás udržely UVNITŘ, že by se nám sem hrnuli zbídačení dělníci z Reichu to fakt asi sotva.

Jinak samozřejmě, hranice EU je potřeba zajistit a jak z těch drátů v Polsku nejsem happy, tak jinak to holt nejde.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

5.2.2022 05:09 Reaguje na Svatá Prostoto
Já také nepoukazuji na účel těch drátů. Je to navíc uplně jedno z které strany co brání. Takže dost blbá poznámka.
Poukazuji na zachovalost Šumavy díky těm drátům a omezení lidské návštěvnosti. Tady je to presentováno totiž přesně naopak.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist