https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranci-prirody-vykoupili-na-taborsku-bradacovske-mokrady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci přírody vykoupili na Táborsku Bradáčovské mokřady

11.8.2021 18:00 | BRNO (ČTK)
Bradáčovské mokřady - suchopýr širolistý
Bradáčovské mokřady - suchopýr širolistý
Foto | Jan Moravec / ČSOP - Místo pro přírodu
Ochránci přírody vykoupili více než hektarovou mokřadní louku na Táborsku. V lokalitě zvané Bradáčovské mokřady podle nich roste řada vzácných botanických druhů.
 
Čapulka bahenní
Čapulka bahenní
Foto | Jan Moravec / ČSOP - Místo pro přírodu
Jde například o suchopýr, vachtu trojlistou, orchidej prstnatec májový, mochnu bahenní, violku bahenní nebo starček potoční. ČTK to řekl koordinátor kampaně Místo pro přírodu Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Jan Moravec.

Bývalý vlastník o pozemky příliš nepečoval a samovolně zarůstaly. "Proto začal v loňském roce Pozemkový spolek pro přírodu a památky Podblanicka při ČSOP jednat s vlastníky pozemků o nějaké formě záchrany tohoto mokřadu.

Výsledkem je krom zde prezentovaného výkupu i několik dohod s majiteli, na základě kterých již část pozemků byla po dlouhé době opět pokosena," uvedl Moravec.

Perleťovec dvanáctitečný
Perleťovec dvanáctitečný
Foto | Jan Moravec / ČSOP - Místo pro přírodu

Kromě zmíněných rostlin v lokalitě žijí i vzácní motýli. Jde například o kriticky ohroženého hnědáska rozrazilového. Mezi další patří druhy hnědásků, perleťovců, ohniváčků, okáčů a soumračníků.

Místo pro přírodu je kampaň Českého svazu ochránců přírody, jejímž cílem je pomocí peněz od dárců výkup ohrožených přírodně cenných pozemků. Ochránci se na ně snaží vracet původní přírodní skladbu.

Za 18 let svaz tímto způsobem získal téměř 170 hektarů pozemků. V Jihočeském kraji jsou Bradáčovské mokřady šestou vykoupenou lokalitou.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

11.8.2021 20:46
Bravo a díky !
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

11.8.2021 21:04
Je jen škoda, že toto nedělá stát.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.8.2021 07:23 Reaguje na Katka Pazderů
Právě. Ochrana ŽP je přece primárně záležitost státu a tyhle finančně náročné věci nemůžou suplovat neziskovky, nebo soukromé objekty. Ale fandím jim.
Odpovědět
M

M. Dvorak

11.8.2021 21:23
Kde se nacházejí?
Odpovědět
Kajetán Hostička

Kajetán Hostička

12.8.2021 14:26 Reaguje na M. Dvorak
49°29'2.085"N, 14°51'53.690"E

Můj odhad, jejich pozemek jsem nenašel.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist