https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranci-provazeji-zajemce-v-rezervaci-ransko-s-bledulemi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci provázejí zájemce v rezervaci Ransko s bledulemi

13.3.2023 00:19 | ŽDÍREC NAD DOUBRAVOU (ČTK)
Ochránci přírody o víkendu zahájili letošní komentované vycházky do Národní přírodní rezervace Ransko ve Žďárských vrších, v níž roste nejvíc bledulí na Vysočině. Při úvodní nedělní vycházce sice svítilo slunce, ale květy bledulí jen tu a tam vykukovaly zpod sněhu, který napadl v sobotu. Vycházky do jedné z nejznámějších lokalit Ždárských vrchů bude správa CHKO pořádat i tento víkend, sdělil průvodce Petr Piechula.
 

"Bledule už jsou prakticky v polovině svého vegetačního období. Jak se oteplilo na konci února, tak hned vyrazily," uvedl Piechula. Sníh a mráz růst jen pozastavil. Při procházce rezervací v době květu bledulí jsou vidět i jiné druhy rostlin, například jedovaté lýkovce. "Je to keř, který nakvétá drobnými růžovofialovými kvítky," uvedl Piechula. Podotkl, že lokalita je zajímavá rovněž z geologického hlediska. "Na takových výchozech tady na kopcích nacházíme hadcové bory. Což je velká zvláštnost, hadec se tady široko daleko nevyskytuje," řekl.

Bledule rostou na Vysočině i jinde, komentované vycházky v době jejich květu organizuje správa CHKO jenom v Ransku. "Ta lokalita je obecně známá a lidí je tam veliké množství, hlavně o víkendu," řekl ČTK ředitel správy Václav Hlaváč. Cílem je podle něj poskytnout lidem informace o území a zároveň předcházet tomu, aby nevstupovali do míst s bledulemi, protože by je poškozovali. Upozornil na to, že v celé národní přírodní rezervaci návštěvníci mohou chodit jen po veřejných cestách.

Národní přírodní rezervace Ransko zabírá okolo 700 hektarů území mezi Havlíčkovou Borovou a Ždírcem nad Doubravou. Bledule jarní tam rostou na několika desítkách hektarů s olšemi a jasany. V minulých letech tamní lokality poznamenalo odumírání jasanů napadených houbovou chorobou. Les se příliš prosvětlil a začaly se rozrůstat jiné druhy rostlin, například ostružiník, což mohlo území s bledulemi poškodit. Po dohodě s ochránci tam lesníci dosázeli jiné dřeviny, především listnaté.

Bledule na Vysočině rostou například i v přírodních rezervacích Údolí Chlébského potoka na Bystřicku, Jechovec poblíž Telče a Hroznětínská louka na Havlíčkobrodsku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist