https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odbornici-kvuli-riziku-komari-kalamity-sleduji-lihniste-v-nekolika-krajich
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odborníci kvůli riziku komáří kalamity sledují líhniště v několika krajích

29.9.2024 23:51 | OLOMOUC (ČTK)
Hygienici a vědci kvůli riziku komáří kalamity sledují po povodních líhniště komárů v několika krajích. V Olomouckém kraji se soustředí na oblasti s vysokým výskytem larev komárů v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Litovelské Pomoraví mezi Olomoucí a Mohelnicí. K monitoringu komárů přistoupili také v Moravskoslezském, Zlínském nebo Jihočeském kraji. Cílem je včasné zjištění zvýšené aktivity komárů, aby mohla být rychle přijata potřebná opatření, sdělili ČTK zástupci ministerstva zdravotnictví.
 
"Po povodních může dojít ke komáří kalamitě, což znamená další nepříjemnost pro zaplavené oblasti. Zejména, pokud bude dostatečně teplý podzim, což umožní komářím larvám dokončit svůj vývoj a komárům vyletět z hnízdišť," uvedli zástupci resortu. Vyskytnout se podle nich může druh aedes vexans, který způsobuje nejhorší letní komáří kalamity. V tuzemsku jde o nejagresivnějšího komára, který útočí na člověka po celý den, a to i v obydlích.

Stav líhnišť komárů v CHKO Litovelské Pomoraví monitoruje Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci. Odborník krajských hygieniků Libor Mazánek dnes ČTK řekl, že v líhništích jsou kukly komárů, kterým se vzhledem k teplému počasí zřejmě podaří vylíhnout. Komáří larvy nemusí zahubit ani případné přízemní mrazíky, které pouze zpomalí či zastaví jejich vývoj, poznamenal Mazánek. Olomoučtí krajští hygienici nedoporučili plošné hubení komárů v Litovelském Pomoraví za použití larvicidů. V obcích a v těsné blízkosti zástavby ale byla líhniště lokálně ošetřena.

V dalších krajích tamní krajské hygienické stanice spolupracují s odborníky z univerzit a vědeckých institucí. Pro likvidaci komářích larev je určený speciální bakteriální larvicid, což jsou granulky sacharidu obsahující bakterie, které larvy ničí. "Tento přípravek je přitom možné použít v chráněných územích, protože likviduje jen komáří larvy, ale nijak neškodí životnímu prostředí," uvedlo ministerstvo.

Sedm barelů přípravku už dorazilo do Olomouce, a to díky pomoci Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje. "Na základě zkušeností z letošního roku je zřejmé, že se musíme připravit na podobné situace, které mohou být v důsledku klimatických změn čím dál častější. Očekává se, že v následujících letech bude podzim častěji teplý, což vytvoří příznivé podmínky pro dokončení vývoje komářích larev," uvedli zástupci ministerstva.

Považují proto za nezbytné, aby se monitoring a opatření proti komárům zdokonalovaly a přizpůsobovaly rostoucím teplotám. Zvýšená připravenost a včasné nasazení účinných prostředků podle nich může výrazně zmírnit důsledky komářích kalamit a ochránit veřejné zdraví i životní prostředí v ohrožených oblastech.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist