Odborníci kvůli riziku komáří kalamity sledují líhniště v několika krajích
Stav líhnišť komárů v CHKO Litovelské Pomoraví monitoruje Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci. Odborník krajských hygieniků Libor Mazánek dnes ČTK řekl, že v líhništích jsou kukly komárů, kterým se vzhledem k teplému počasí zřejmě podaří vylíhnout. Komáří larvy nemusí zahubit ani případné přízemní mrazíky, které pouze zpomalí či zastaví jejich vývoj, poznamenal Mazánek. Olomoučtí krajští hygienici nedoporučili plošné hubení komárů v Litovelském Pomoraví za použití larvicidů. V obcích a v těsné blízkosti zástavby ale byla líhniště lokálně ošetřena.
V dalších krajích tamní krajské hygienické stanice spolupracují s odborníky z univerzit a vědeckých institucí. Pro likvidaci komářích larev je určený speciální bakteriální larvicid, což jsou granulky sacharidu obsahující bakterie, které larvy ničí. "Tento přípravek je přitom možné použít v chráněných územích, protože likviduje jen komáří larvy, ale nijak neškodí životnímu prostředí," uvedlo ministerstvo.
Sedm barelů přípravku už dorazilo do Olomouce, a to díky pomoci Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje. "Na základě zkušeností z letošního roku je zřejmé, že se musíme připravit na podobné situace, které mohou být v důsledku klimatických změn čím dál častější. Očekává se, že v následujících letech bude podzim častěji teplý, což vytvoří příznivé podmínky pro dokončení vývoje komářích larev," uvedli zástupci ministerstva.
Považují proto za nezbytné, aby se monitoring a opatření proti komárům zdokonalovaly a přizpůsobovaly rostoucím teplotám. Zvýšená připravenost a včasné nasazení účinných prostředků podle nich může výrazně zmírnit důsledky komářích kalamit a ochránit veřejné zdraví i životní prostředí v ohrožených oblastech.
reklama