https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odbornici-v-podyji-po-roce-scitali-netopyry-tech-bylo-mezirocne-o-neco-mene
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odborníci v Podyjí po roce sčítali netopýry, těch bylo meziročně o něco méně

8.2.2025 12:15 (ČTK)
Odborníci v Podyjí na Znojemsku po roce sčítali netopýry, ve 20 lokalitách jich napočítali 598 deseti druhů. To je meziročně mírně méně, loni jich napočítali 631 v jedenácti druzích. ČTK to řekl zoolog Správy NP Podyjí Zdeněk Mačát.
 
Zhruba polovinu z celkového počtu tvořil vrápenec malý, který podle zákona o ochraně přírody patří mezi kriticky ohrožené druhy místní fauny. "Zoologové z Národního parku Podyjí a Jihomoravského muzea ve Znojmě zaznamenali vrápence malého na 14 lokalitách v Podyjí a jeho ochranném pásmu. Největší koncentrace byla opět ve sklepeních Louckého kláštera ve Znojmě, kde zimovalo 124 jedinců. Tento trend odpovídá vývoji na dalších lokalitách v Česku – vrápenci zřejmě těží z mírnějších zim, postupně zvyšují početnost a rozšiřují svůj výskyt," popsal Mačát.

Oproti předchozím letům sčítání ukázalo méně jedinců netopýra černého, netopýra dlouhouchého a netopýra ušatého. Tyto druhy mohou být při vyšších teplotách aktivní a pravděpodobně část zimy tráví mimo obvyklá zimoviště.

Celkem zoologové navštívili 20 podzemních lokalit, šlo o sklepy, štoly a jeskyně. Zaznamenali 598 zimujících netopýrů deseti různých druhů. Zajímavostí je například to, jak odborníci spící netopýry mezi sebou rozeznávají. Zatímco netopýři skládají křídla podél těla, vrápenci jsou do nich i s hlavou celí zabalení, z "balíčku" vyčuhují jenom drápkaté nožky, na kterých jsou zavěšení.

Vrápenci i netopýři patří do řádu letounů, což je skupina živočichů, kteří jsou jako jediní ze savců schopni aktivního letu, a to za pomoci předních končetin přeměněných v křídla. Typická je pro ně takzvaná echolokace, která funguje na principu vysílání krátkých sérií vysokofrekvenčních zvuků, které narážejí do předmětů v jejich okolí. Odražené zvukové vlny netopýři zachytávají velkými ušními boltci. Díky této technologii se netopýři i v absolutní tmě snadno orientují v prostoru a získávají potravu, tedy lezoucí i létající hmyz.

Vědci zimující netopýry v Podyjí sčítají pravidelně řadu let. Zaměřují se na úkryty, které tvoří opuštěné nebo málo využívané vinné sklepy, sklepy opuštěných nebo zchátralých budov, ale také sklepy hradů a zámků a také přirozené pseudokrasové jeskyně a podzemní prostory. S deseti pozorovanými druhy se Podyjí může chlubit pestrým společenstvem zimujících netopýrů. Celkový počet zimujících jedinců je ale ve srovnání s krasovými oblastmi nevelký. Například jen v jeskyni Býčí skála v Moravském krasu každoročně zimuje několik tisíc jedinců.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist