Odborníci v Podyjí po roce sčítali netopýry, těch bylo meziročně o něco méně
Oproti předchozím letům sčítání ukázalo méně jedinců netopýra černého, netopýra dlouhouchého a netopýra ušatého. Tyto druhy mohou být při vyšších teplotách aktivní a pravděpodobně část zimy tráví mimo obvyklá zimoviště.
Celkem zoologové navštívili 20 podzemních lokalit, šlo o sklepy, štoly a jeskyně. Zaznamenali 598 zimujících netopýrů deseti různých druhů. Zajímavostí je například to, jak odborníci spící netopýry mezi sebou rozeznávají. Zatímco netopýři skládají křídla podél těla, vrápenci jsou do nich i s hlavou celí zabalení, z "balíčku" vyčuhují jenom drápkaté nožky, na kterých jsou zavěšení.
Vrápenci i netopýři patří do řádu letounů, což je skupina živočichů, kteří jsou jako jediní ze savců schopni aktivního letu, a to za pomoci předních končetin přeměněných v křídla. Typická je pro ně takzvaná echolokace, která funguje na principu vysílání krátkých sérií vysokofrekvenčních zvuků, které narážejí do předmětů v jejich okolí. Odražené zvukové vlny netopýři zachytávají velkými ušními boltci. Díky této technologii se netopýři i v absolutní tmě snadno orientují v prostoru a získávají potravu, tedy lezoucí i létající hmyz.
Vědci zimující netopýry v Podyjí sčítají pravidelně řadu let. Zaměřují se na úkryty, které tvoří opuštěné nebo málo využívané vinné sklepy, sklepy opuštěných nebo zchátralých budov, ale také sklepy hradů a zámků a také přirozené pseudokrasové jeskyně a podzemní prostory. S deseti pozorovanými druhy se Podyjí může chlubit pestrým společenstvem zimujících netopýrů. Celkový počet zimujících jedinců je ale ve srovnání s krasovými oblastmi nevelký. Například jen v jeskyni Býčí skála v Moravském krasu každoročně zimuje několik tisíc jedinců.
reklama