Znojmo se zapojilo do výzkumu vlivu městského prostředí na zeleň
Odborníci již loni provedli inventarizaci dřevin, analyzovali půdní vzorky či umístili dvě meteostanice pro měření mikroklimatických parametrů modelových stanovišť. Letos zavedli ve vybraných lokalitách čidla do půdy. "Monitorují vlhkost a teplotu v různých hloubkách. Bude tak možné posoudit, zda se srážková voda či závlaha dostane ke kořenům stromů, a jaké zde jsou změny teplot v průběhu roku. Ke stromům jsme zároveň aplikovali hydrogel nebo speciální mykorhizní přípravek pomocí injektážního stroje. Výzkum by nám měl ukázat, která z metod je pro stromy nejefektivnější," uvedl ředitel Městské zeleně Radoslav Habrdle.
Výzkum dělají odborníci i v Brně, Ostravě a Hradci Králové. "Znojmo jsme do výzkumu vybrali především proto, že je ve srovnání s dalšími referenčními místy menší. Je ve velmi suché oblasti republiky a dobře se stará o svou zeleň. Je teprve druhým městem v ČR, které ošetřuje zeleň zcela novou technologií injektáže speciálních pomocných půdních látek do kořenového prostoru stromů a keřů," uvedl vedoucí Ústavu šlechtění a množení zahradnických rostlin Zahradnické fakulty Petr Salaš.
Celý výzkum je součástí projektu Stanovení metod hodnocení městského klimatu, zvláště tepelného ostrova, určení postupů a návrh opatření pro omezení negativních dopadů meteorologických extrémů na obyvatele a životní prostředí, zejména ve velkých městských aglomeracích. Výstupem výzkumu budou dvě certifikované metodiky, které poslouží jako podklad pro případné úpravy legislativy v boji proti suchu.
reklama