Odborníci z VŠCHT analyzují úroveň kontaminace v Arménii
Sběr vzorků se uskutečnil v provincii Lori, v níž působí metalurgické závody včetně továrny na tavení mědi v Alaverdi a závodů na těžbu rudy neželezných kovů v Teghutu a Achtale. "Pozorovali jsme neobvyklé věci. Řeky s šedou, modrou nebo žlutou vodou, poškozené listy stromů nebo jemný popílek. Otázkou je, zda a jak jsou tyto jevy spojené se znečištěním životního prostředí způsobeným pravděpodobně alaverdskou továrnou a kouřem, který se šíří údolím včetně okolních vesnic," uvedla koordinátorka projektu Nikol Krejčová z Arniky.
Univerzitní akademici chtějí místním obyvatelům, organizacím i arménské vládě předat spolehlivá vědecká data. "Situaci by výrazně pomohly přijatelnější a bezpečnější právní předpisy v oblasti životního prostředí, v takovém případě nebude nutné zavírat dotyčné průmyslové podniky," doplnila Krejčová.
Arnika spolupracuje s arménskými partnerskými organizacemi, například s iniciativou Arménské ženy pro zdraví a zdravé životní prostředí. "Projekt má velký význam pro místní obyvatele a jejich budoucnost. Lidé žijící v znečištěných oblastech budou moci žádat příslušné státní orgány o řešení problému, případně se obrátit na mezinárodní soud, pokud výsledky analýz prokážou, že úroveň znečištění překračuje normy," uvedla ředitelka arménské organizace Elena Manvejlanová.
Výzkum je součástí projektu Zapojování občanské společnosti do rozhodování o těžbě surovin v Arménii, který je podpořen Programem transformační spolupráce českého ministerstva zahraničních věcí.
V září Arnika informovala o podobném výzkumu dopadů znečištěného ovzduší na životní prostředí na Ukrajině. Tým odborníků také z VŠCHT analyzoval téměř 90 vzorků půdy a říčních sedimentů v pěti hlavních průmyslových městech Dnipru, Krivém Rohu, Záporoží, Charkově a Mariupolu. Výsledky studie by také měly být zveřejněny v listopadu.
reklama