Odborníci z Walesu v šumavských mokřadech
Koordinujícím příjemcem projektu LIFE fot MIRES je Správa národního parku Šumava. Na její pozvání přijeli na Šumavu v rámci studijní cesty, kterou program LIFE umožňuje všem revitalizačním týmům, kolegové z velšského projektu LIFE Quaking Bogs. Šlo o významnou příležitost, jak potkat lidi, kteří řeší podobné pracovní výzvy a mohou tak vzájemně sdílet cenné zkušenosti, případně nové postupy a řešení, které se v praktických podmínkách jejich projektů osvědčily.
Během třídenního pobytu navštívili kolegové z Walesu lokality německého partnera projektu z organizace BUND Naturschutz, který na jedné z nich uplatňuje pasení jako managementové opatření k vylepšení stávajícího stavu minerotrofních a přechodových lučních rašelinišť v okolí potoka Wagenwasser. S ohledem na skutečnost, že tradiční pastva (zejména ovcí) je v prostředí Walesu velice rozšířená, velšská skupina se zájmem pozorovala nejen konkrétní ukázku plánování a řízení pastvy jako takové, ale ocenila i informace o celkové změně přístupu k práci v zemědělství, neboť stále více drobných farmářů v Bavorsku upouští od intenzivního využívání půdy a uchyluje se spíše k tradičním metodám obhospodařování. Velkoplošné hospodaření, často i na úkor cenných mokřadních stanovišť, je ve Walesu (a vůbec na britských ostrovech) velkým problémem a náprava tohoto stavu je mimo jiné i jedním z úkolů velšského projektu.
Na české straně pak v rámci exkurzí navštívili zástupci velšského projektu LIFE Quaking Bogs obnovené průmyslově těžené rašeliniště Vlčí Jámy, obnovené luční prameniště Malý Bor a revitalizované koryto potoka Hučina. Vzhledem k tomu, že i ve Walesu se potýkají s dopady dlouhodobé těžby, sice ne rašeliny, ale ropy na okolní mokřadní prostředí, a revitalizace vodních toků pro ně nejsou úplnou neznámou, byla pro ně všechna navštívená místa skutečnou inspirací k další práci v projektu LIFE Quaking Bogs, který potrvá do prosince 2026.
LIFE – program pro lepší život
Projekt LIFE fot MIRES je realizován za přispění Ministerstva životního prostředí ČR a evropského programu LIFE.Program LIFE je finanční nástroj Evropské unie, který podporuje aktivity související se zlepšením životního prostředí a klimatu. Od roku 1992 pomohl financovat a realizovat více než 5 500 projektů za téměř 6 miliard euro napříč celou Evropou.
Jeho dlouhodobým cíle je přispět k přechodu na udržitelné, oběhové, energeticky účinné hospodářství založené na energii z obnovitelných zdrojů, které je neutrální z hlediska změny klimatu a odolné vůči změně klimatu, k ochraně, obnově a zlepšování kvality životního prostředí, včetně ovzduší, vody a půdy, a k zastavení a zvrácení úbytku biologické rozmanitosti a k řešení degradace ekosystémů.
Česká republika začala využívat program LIFE po svém vstupu do Evropské unie v roce 2004. Od té doby se uskutečnily na území naší republiky desítky projektů za stovky milionů korun, které významně pomohly při ochraně životního prostředí. Program se stal i u nás významnou součástí podpory projektů v oblasti ochrany přírody a krajiny, životního prostředí a klimatu.
reklama
Další informace |
