Odborník: Medvědi patří k druhům, které přesuny na nové místo snášejí lépe
Postup při stěhování medvěda se může lišit podle konkrétní situace. Obecně je možné se spolehnout na přirozenou zvídavost těchto zvířat a nalákat je do předem připravené bedny, pro plašší jedince je vhodnější bednu do výběhu přistavit delší dobu před samotným transportem a postupně je na ni přivykat.
"V nejproblematičtějších případech je potom nutné zvíře před transportem uspat, naložit ho do bedny a před samotným přesunem jej probudit. Nejnáročnější částí transportu bývá veškerá okolní logistika: medvědi jsou sami o sobě velmi těžcí, navíc se převáží ve velkých, těžkých bednách, je proto nutné, aby k místu nakládky mohla zajet dostatečná technika," dodal Bernardy.
Upozornil, že brněnská zoo konkrétně medvědy ušaté nechová, má ale zkušenosti s přesunem ledních medvědů, chová také medvědy kamčatské.
Na to, jak bude přesun snášet, má vliv fyzická kondice zvířete i jeho psychický stav, mladší jedinci snášejí přesuny lépe než starší zvířata. "Medvěd by měl být před transportem klidný, vyrovnaný a měl by se ve svém prostředí cítit bezpečně, jinak se stres spojený s transportem bude násobně zvyšovat," dodal kurátor.
Obecně jsou podle jeho názoru podmínky v zoologických zahradách pro chov medvědů příznivější než v prostředí hradních a zámeckých příkopů. "Nepochybuji, že některé mohou být pro medvědy naprosto vyhovující, obecně bych se však přikláněl k názoru, že chov v zoologických zahradách jim nabídne lepší podmínky k životu, přinejmenším v moderních expozicích. Na rozdíl od hradů, které se zaměřují na celou škálu jiných činností, zoologické zahrady se zabývají především péčí o zvířata. To znamená, že mají mnohem rozsáhlejší tým lidí, kteří se o zvířata starají a neustále se vzdělávají v posledních poznatcích o správné péči, a mají k dispozici veterinární personál a vybavení přímo v areálu," dodal Bernardy.
Výběh pro medvědy ušaté v ostravské zoo, kam se bude medvěd z Konopiště stěhovat, označil za pravděpodobně nejlepší v Česku.
reklama