Odhadovat dopady sucha na úrodu je podle zemědělců zatím předčasné
Zemědělcům sice částečně pomohly deště v minulém týdnu, podle odborníků z Intersucha ale přišly pozdě a na velké většině území ČR panuje deficit vláhy proti průměrnému stavu z let 1961 až 2010.
"Sucho je na většině území Česka a místy se netýká pouze povrchové vrstvy půdy, ale zasahuje také do hloubky. Aktuální deštivé počasí sice částečně přispěje ke zvýšení zásob vody v povrchové vrstvě půdy, ale do hloubky se nedostane," uvedl prezident Agrární komory Jan Doležal.
Sucho nejvíce ohrožuje mělce kořenící plodiny, jako jsou obiloviny. Z dat vyplývá, že nejhorší situace je nyní v jižních Čechách, uvedl Doležal. V posledních letech se podle něj stává, že se na přelomu zimy a jara na několik týdnů skokově oteplí, rostliny se začnou probouzet a poté přijde šok, když se znovu citelně ochladí. "To vše může mít vliv na výnosy plodin, potažmo na jejich cenu. Konkrétní dopady je ale předčasné odhadovat," dodal.
Nedostatek vláhy se podle mluvčího Zemědělského svazu Vladimíra Píchy projevuje negativně hlavně v nejsušších oblastech. "Celkově je stále brzy předpovídat celkovou sklizeň. Skutečný dopad sucha bude záviset na dalším vývoji srážek a je možné, že celkový výsledek předčí očekávání," doplnil.
Projekt Intersucho upozornil na to, že tři nejhorší stupně sucha ze šesti jsou aktuálně na 17 procentech území. Jde o jižní Čechy, především povodí Lužnice, a o část Jesenicka. Sucho zůstává v Ústeckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji, v hlubší vrstvě také v Polabí.
reklama