Ohnisko havárie v Hustopečích bude chráněno i protipovodňovými hrázemi

Povodí Moravy s navrhovaným projektem ochrany kontaminované lokality podle ní souhlasilo a doporučilo i nově budované manipulační plochy v chráněném prostoru také zajistit s bezpečnostním převýšením nad úroveň stoleté vody. "Výšková úroveň ochrany byla nezávisle posouzena experty na Vysokém učení technickém v Brně," doplnila Kučerová.
Plán sanačních opatření k likvidaci ekologické havárie v Hustopečích nad Bečvou, který minulý týden předložila sanační firma Dekonta, je podle mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecké v současné době připomínkován ze strany ČIŽP a Správy železnic. "Tyto připomínky bude muset sanační společnost následně vypořádat. Předpokládáme, že projekt bude schválen do konce dubna," řekla ČTK Loužecká.
Nákladní vlak převážející v cisternách 1020 tun toxického benzenu vykolejil v Hustopečích nad Bečvou na konci února. Na veřejné schůzi s obyvateli městyse minulý týden zaznělo, že 12 tun benzenu se na místě havárie vsáklo do zeminy. Větší množství toxické látky proteklo štěrkopískovým podložím až do podzemních vod. Zástupci ČIŽP uvedli, že v hloubce 2,5 až tři metry hluboko na ploše 25.000 metrů čtverečních se nachází vrstva benzenu o celkové hmotnosti 260 tun.
Šíření kontaminace z ohniska havárie již úspěšně zabraňuje larsenová stěna o celkové délce 710 metrů. Dokončena byla o víkendu. Opatření se zásadně promítlo do snížení koncentrace benzenu v jezeře. "Kromě severní břehové linie, kde za poslední týden koncentrace nepřesáhly deset mikrogramů na litr, jsou hodnoty benzenu ve vodní nádrži pod mezí stanovitelnosti," doplnila Loužecká.
Kvůli čištění kontaminované podzemní vody se počítá s nasazením dvacetitunových filtrů s aktivním uhlím, které zvládnou přečerpat 500 kubíků kontaminované vody za den. "K nasazení filtrů s aktivním uhlím vyzvala ČIŽP Správu železnic. Přesný harmonogram je nyní v gesci Správy železnic a sanační společnosti," doplnila Loužecká.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
rýpal lesní
16.4.2025 14:39Navíc při měření čerpaného množství a kvality sanačních vod by bylo možno získat přehled o množství odstraňovaného benzenu z podzemních vod.
Čerpáním z vrtů vně larsenové stěny by se vytvořila hydraulická clona, která by zabránila šíření kontaminace podzemních vod od místě havárie. Podobně funguje hydraulická clona podzemních vod okolo celého areálu DEZY a snad dosud spolehlivě brání kontminaci podzemních vod vně areálu DEZY.
rýpal lesní
18.4.2025 02:09 Reaguje na1. Průchod přes pozemky touto přepravní trasou - projednání na roky s vlastníky. Navíc produktovod se škodlivinou. Jaký by jste si představoval materiál a profil ? Ocel a vzdušné vedení ?
2. Koncentrace - technologické vody mají jiný charakter.
3. Prioritní je odčerpat škodlivinu z fáze nad hladinou, a přečistit vodu pod rozhraním benzen/voda.
4. Jde o to, že koncentrované vody vozit lze, mírně znečištěné je možné čistit in situ.
5. K čemu by se využívaly ony sanační vody a jak to zapadá do technologického procesu DEZA, nepíšete. Přitom je to vcelku zásadní informace. Potřebují se takové vody ? Nebo jsou jen dalším balastem k řešení ?
6. Hydraulická clona jistě bude, stejně jako odsávání půdního vzduchu či další technologie. Ovšem nemyslím, že DEZA má volnou kapacitu na nějakých 100.000m3 za půl roku. Technologie které jsou použity, by stejně nasazeny být musely.
Pokud chcete, můžete doložit přímý výpočet ekonomiky a výhod, včetně proveditelnosti, pokud se to ukáže jako výhodné, lze se nad tématem bavit. Předpokladem je kladné stanovisko DEZA, máte jej ?
PS : max. objem znečištěných vod podle objemu škodliviny v limitu rozpustnosti je cca 260.000.000/1,7 = až 152.000.000m3, reálně cca 320 m3 benzenu na čistý stav. Trochu drahý špás.
Filtrace na uhlí sorpcí nebo ochlazováním z par či oddělováním fáze skimerem, či jinými technologiemi, které se užívají, je zvládnutá technologie a nasaditelná okamžitě.
Čekal by jste na vývojové řešení rok do zprovoznění stavby výtlaku ? S rizikem, že nebude použitelné ?
<rl>