https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/olomoucka-webova-encyklopedie-prirody-ma-jiz-vice-nez-2000-odkazu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Olomoucká webová encyklopedie přírody má již více než 2000 odkazů

7.3.2019 07:29 | OLOMOUC (ČTK)
Webová encyklopedie je rozdělena na kapitoly se zaměřením na faunu, floru, houby a chráněná území. Ilustrační snímek.
Webová encyklopedie je rozdělena na kapitoly se zaměřením na faunu, floru, houby a chráněná území. Ilustrační snímek.
Webová encyklopedie české přírody s názvem Natura Bohemica, kterou v roce 2008 založila skupina studentů Univerzity Palackého (UP) v Olomouci, čítá již více než 2000 článků z botaniky, zoologie, mykologie a ochrany přírody. Podle zástupců univerzity se týmu odborníků podařilo za 11 let práce vybudovat cenný zdroj informací, který vyniká v tuzemském i evropském měřítku. Encyklopedie, kterou ocení spíše odborníci, je zdarma dostupná na stránkách www.naturabohemica.cz, informovali zástupci UP.
 

Encyklopedie vedle samotných článků obsahuje také seznam odborné literatury či internetových stránek s přírodovědnou tematikou. "Články mají pevnou strukturu a strohou akademickou povahu, což nám umožňuje držet dobrý standard už více než deset let. Nedílnou součástí každého článku jsou autorské fotografie, které se zápalem pořizujeme po celé republice i v zahraničí," uvedl hlavní administrátor webu Filip Trnka.

Webová encyklopedie je rozdělena na kapitoly se zaměřením na faunu, floru, houby a chráněná území. "Kdo si k nám najde cestu, dozví se zajímavé věci o úplně obyčejných, ale i těch nejvzácnějších organismech. Stejně jako o organismech, které se v České republice objevují v posledních letech nebo jsou desítky let vyhynulé," doplnil zoolog Zdeněk Mačát.

Podle vedoucího botanické zahrady přírodovědecké fakulty Václava Dvořáka jsou články na webu vzájemně propojeny a nabízejí čtenářům možnost vytvořit si mnohem komplexnější obraz o tuzemské přírodě. "Na rozdíl od dalších podobných projektů se přitom nezaměřuje pouze na dílčí skupiny organismů. "Natura Bohemica je ve svém širokém záběru unikátním nekomerčním projektem nejen u nás, ale i v Evropě,"uvedl Dvořák.

Tým redakce nyní čítá osm členů, mezi nimi jsou například zoologové z CHKO Železné hory a Národního parku Podyjí, hydrobiolog Krkonošského národního parku, vědecký pracovník univerzity i profesionální biologové ze soukromého sektoru. Podle nich práce odborníků zdaleka nekončí a potrvá ještě desítky let, než se podaří zmapovat všechny známé druhy z našeho území.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist