Olomoucká webová encyklopedie přírody má již více než 2000 odkazů
Encyklopedie vedle samotných článků obsahuje také seznam odborné literatury či internetových stránek s přírodovědnou tematikou. "Články mají pevnou strukturu a strohou akademickou povahu, což nám umožňuje držet dobrý standard už více než deset let. Nedílnou součástí každého článku jsou autorské fotografie, které se zápalem pořizujeme po celé republice i v zahraničí," uvedl hlavní administrátor webu Filip Trnka.
Webová encyklopedie je rozdělena na kapitoly se zaměřením na faunu, floru, houby a chráněná území. "Kdo si k nám najde cestu, dozví se zajímavé věci o úplně obyčejných, ale i těch nejvzácnějších organismech. Stejně jako o organismech, které se v České republice objevují v posledních letech nebo jsou desítky let vyhynulé," doplnil zoolog Zdeněk Mačát.
Podle vedoucího botanické zahrady přírodovědecké fakulty Václava Dvořáka jsou články na webu vzájemně propojeny a nabízejí čtenářům možnost vytvořit si mnohem komplexnější obraz o tuzemské přírodě. "Na rozdíl od dalších podobných projektů se přitom nezaměřuje pouze na dílčí skupiny organismů. "Natura Bohemica je ve svém širokém záběru unikátním nekomerčním projektem nejen u nás, ale i v Evropě,"uvedl Dvořák.
Tým redakce nyní čítá osm členů, mezi nimi jsou například zoologové z CHKO Železné hory a Národního parku Podyjí, hydrobiolog Krkonošského národního parku, vědecký pracovník univerzity i profesionální biologové ze soukromého sektoru. Podle nich práce odborníků zdaleka nekončí a potrvá ještě desítky let, než se podaří zmapovat všechny známé druhy z našeho území.
reklama