Olomoucký a Zlínský kraj pošlou po zkušenosti s havárií na Bečvě připomínky k novele vodního zákona
Ministerstvo podle zástupců Olomouckého a Zlínského kraje v novele například navrhuje, aby vyšetřování příčin a řízení prací při zneškodňování havárie na vodním toku příslušelo vodoprávnímu úřadu podle místa jejího vzniku. Podle krajů má ale tato pravomoc připadnout České inspekci životního prostředí, která by však měla mít povinnost, postupovat v součinnosti s vodoprávním úřadem a správcem vodního toku. Vodoprávní úřady v menších obcích totiž podle hejtmanství nemají personální obsazení ani vybavení například pro odběr vzorků. Naproti tomu ČIŽP má celostátní působnost a dostatečné personální, odborné i technické zázemí. Navíc má lepší přehled o rizikových provozech.
Zástupci krajských úřadů podle Šmídy společně identifikovali v novele několik sporných míst a navrhli řešení, které prostřednictvím připomínkového řízení zašlou ministerstvu životního prostředí. "Vzhledem k tomu, že impulsem pro novelu vodního zákona byla právě havárie na Bečvě, jež nejvíc postihla Olomoucký a Zlínský kraj, věříme, že i díky našemu koordinovanému postupu a výslednému jednotnému názoru obou krajů, bude na ministerstvu našim připomínkám nasloucháno. Naší jedinou motivací je, aby se při příští podobné havárii, která se snad nestane, postupovalo jasněji a správněji," uvedl Šmída.
Loňská ekologická havárie na řece Bečvě podle náměstkyně zlínského hejtmana Hany Ančincové (Piráti) ukázala slabá místa vodního zákona. "Novela zákona, která reaguje na tuto katastrofu však dle názoru zástupců Zlínského a Olomouckého kraje obsahuje několik slabých míst, která jsme identifikovali na společné schůzce. Od novely zákona si slibujeme zejména vyjasnění kompetencí zainteresovaných subjektů," podotkla Ančincová.
Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Policie otravu Bečvy nadále prověřuje, stále ale čeká na posudek znalce týkající se havárie.
reklama