https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/opavsky-magistrat-vymenu-kotlu-za-ekologictejsi-podpori-pujckou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Opavský magistrát výměnu kotlů za ekologičtější podpoří půjčkou

29.10.2020 00:11 | OPAVA (ČTK)
Výše poskytované půjčky je 150 000 korun na plynový kondenzační kotel a 200 000 korun na tepelné čerpadlo či kotel na biomasu.
Výše poskytované půjčky je 150 000 korun na plynový kondenzační kotel a 200 000 korun na tepelné čerpadlo či kotel na biomasu.
Licence | Volné dílo (public domain)
Opavský magistrát výměnu kotlů za ekologičtější podpoří bezúročnou půjčkou. Měnit se mají kotle na pevná paliva s ručním přikládáním 1. a 2. třídy. Zatím o půjčku požádaly dvě desítky domácností. ČTK to řekla Anna Sotolářová z tiskového oddělení magistrátu.
 

"O půjčku může požádat osoba, které byla schválena žádost o kotlíkovou dotaci v rámci 3. výzvy kotlíkových dotací Moravskoslezského kraje a má již podepsanou smlouvu s krajským úřadem. Cílem půjček je umožnit a zajistit zájemcům předfinancování výměny nevyhovujících kotlů na pevná paliva za moderní zdroje tepla," řekla.

Výše poskytované půjčky je 150 000 korun na plynový kondenzační kotel a 200 000 korun na tepelné čerpadlo či kotel na biomasu.

Na výměnu neekologických kotlů v Moravskoslezském kraji, kde je dlouhodobě nejhorší kvalita ovzduší v zemi, směřovaly do regionu od roku 2012 téměř dvě miliardy korun. V kraji nový a ekologičtější zdroj vytápění dosud získalo téměř 19 500 domácností. Nejvíce zájemců o výměnu kotlů je z okresů Frýdek-Místek a Opava, naopak nejméně kotlíkové dotace lákaly obyvatele Bruntálska.

Nyní se v kraji uskutečňuje třetí výzva. Loni v květnu na ni měl kraj připraveno půl miliardy korun. Nachystané peníze ale lidé vyčerpali za 54 vteřin a kraj dostal příslib na zvýšení částky o další půl miliardy, koncem letošního června oznámil, že peníze dostane. Momentálně je v této výzvě schváleno 10.067 žádostí, s některými žadateli už kraj podepsal smlouvy, další jsou ve fázi uzavírání smluv.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jiří Daneš

29.10.2020 09:35
Vzal někdo v úvahu, že to černé v tom kouři ze "špatného" kotle, je nespálený uhlík? Příklad : naloží-li se do takového kotle palivo s obsahem 1 kgk uhlíku a spáli-li se jen 80% obsaženého uhlíku a zbylých 20% uhlíku odejde ve formě toho černého v kouři a ve formě sazí, je při spálení stejného množství stejného paliva, produkce CO2 z takového kotle o 20% nižší než u toho ekologického kotle!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist