https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/opozice-v-chomutove-chce-mimoradne-zastupitelstvo-kvuli-zamyslene-spalovne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Opozice v Chomutově chce mimořádné zastupitelstvo kvůli zamýšlené spalovně

3.2.2023 00:03 | CHOMUTOV (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Opoziční hnutí PRO Chomutov chce svolat mimořádné zastupitelstvo kvůli zamýšlené spalovně odpadu v Chomutově. Teplárna Actherm, ve které se o vzniku spalovny uvažuje, by měla ročně zpracovat asi 60 000 tun odpadu. Opozice se záměrem, který musí ještě projít posouzením vlivu na životní prostředí, nesouhlasí, uvedl zastupitel Marian Bystroň (PRO Chomutov) s tím, že klub už sehnal podpisy od třetiny zastupitelů. Primátor města Marek Hrabáč (ANO) ČTK řekl, že je celý projekt na začátku a vedení města k němu zatím ani nemá potřebné dokumenty, aby mohlo sdělit své stanovisko.
 

"Se spalovnou zásadně nesouhlasíme. V teplárně se více jak tři roky netopí, z komínů se nekouří, využívá se teplo z Prunéřova. Teď začnou komíny znovu čoudit, to je nepřijatelné. Svoláme zastupitelstvo, aby město řeklo jasné ne," uvedl Bystroň, předseda druhé nejsilnější strany v zastupitelstvu. K záměru se podle něj mohla v prosinci vyjádřit rada, která o záměru jednala. Hrabáč vysvětlil, že šlo o žádost o vyjádření k záměru odboru životního prostředí. "Je to na začátku a nevíme o tom v podstatě naprosto nic," řekl Hrabáč.

Celý proces zjišťování vlivu na životní prostředí může podle primátora trvat i několik let, a je tak podle něj předčasné svolávat zastupitelstvo a přijímat usnesení. Primátor také uvedl, že si teplárnu v současné době ve městě představit neumí. "My nechceme nic, co bude škodit městu a občanům. Musíme to do detailu rozpitvat, ale k tomu v tuto chvíli nemáme žádné podklady," dodal.

Opozice míní, že spalovna zhorší ovzduší ve městě. "Vedle samotného kouře ze spalování sem budou tuny odpadu navážet kamiony, protože se má odpad dovážet ze širokého okolí. To je další emisní zátěž," uvedl Bystroň. Připomněl, že o něco větší spalovna vzniká v nedalekých Komořanech.

Podle závěru zjišťovacího řízení ministerstva životního prostředí se odpad bude svážet z Ústeckého i Karlovarského kraje. Ve spalovně se bude likvidovat jak komunální odpad, tak například i odpad, který je ukládán na skládky, ale není nijak využíván. Vedlejším produktem spalování má být škvára a železný šrot.

Pokud záměr projde posouzením vlivu na životní prostředí a získá potřebná povolení, měla by se spalovna začít budovat v roce 2024.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

3.2.2023 07:46
Tady je každá rada drahá, žádné řešení není úplným ale i ti z opozice, produkují odpad. Jediné řešení méně vyrábět a méně kupovat. Cíleně snižovat maloobjemový odpad
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

3.2.2023 10:50
Zejména opozice by měla podporovat spalování odpadu, jako nejvýhodnější likvidace. Ale ta si honí voliče na jejich NIMBO.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist